Zihinsel Enerjinizi Arttırmanın 10 Yolu

8.106
A+
A-
Zihinsel Enerjinizi Arttırmanın 10 Yolu

Sağlıklı bir beyne sahip olmak hepimizin hayallerinden birisi olsa gerek. Günlük hayatımızın içinde becerilerimizi arttırmak istiyorsak, güçlü bir zihin olmazsa olmazımızdır. Zihinsel enerjimizi arttırmak, daha başarılı bir insan olmanın yollarından birisidir. Zihinsel sağlığınızı daha üst seviyeye taşımak istiyorsanız, aşağıda listelediğimiz yöntemler buna mutlaka yardımcı olacaktır.

İşte zihinsel enerjinizi arttırmanın 10 yolu;

1. Egzersiz yapın

Beyninize kan pompalanmasını sağlamak için, daha fazla harekete ihtiyacınız bulunmaktadır. Aerobikten, dışardaki basit bir yürüyüş veya tempolu koşu sayesinde, beyniniz daha büyük aktiviteler hakkında uyarılmaya başlar. Egzersiz çalışmaları, beyne transfer olan oksijen miktarını arttıracak ve bu da Alzheimer, hafıza kaybı gibi risklerin azalmasını sağlayacak. Düzenli egzersiz sonucu, endorfinler vücutta serbest bırakılır. Bunlar endişe ve stres gibi olumsuz duygularımızı azaltmaya ve ruh halinize iyi yöne sevk etmeye yardımcı olur.

Zihinsel Enerjinizi Arttırmanın 10 Yolu

Ne Yapmalıyım ?

Örneğin otobüsten birkaç durak önce inip gideceğiniz adrese 15 dakika yürüyerek gitmenizin bir sakıncası olabilir mi ? Günde yalnızca 30 dakikalık bir egzersizin insan sağlığına inanılmaz faydalar sağladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

2. Daha Önce Okumadığınız Bir şey Okuyun

Okuma, üst düzey düşünme becerilerinizi geliştirmenin mucize yollarından biridir. Bir çok araştırma, roman okuyan insanların beyin nötron bağlantılarını güçlendirdiğini ve beynin genel fonksiyonlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Ayrıca okumayla birlikte empati yeteneği gelişir. Bundan daha etkili bir şekilde verim almanın yolu da, daha önce okumadığınız konuları ve türleri okumaktan geçiyor. Bilmediğiniz şeyleri öğrenmeye başlamak, yaratıcı düşünce çeşitlendirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda beyin yeni bağlantılar kurma yetisi nedeniyle beyninizdeki nöronal bağlantıları da arttıracaktır.

Ne Yapmalı ?

Yeni çıkan kitapları ve dergileri okuyun. Ya da en iyi 100 kitap listesini bulun ve aralarından herhangi bir tanesinin seçimini yapın ve okumaya başlayın.

3. Beyin Eğitimi Programlarına Katılın

Beyin eğitimi programları, yeni bağlantılar kurma yetisini, hafıza konsantrasyonlarını ve zihinsel enerjiyi arttırmaya yönelik birçok beceriyi sağlamanıza yardımcı olur. Bunun için çevrimiçi aramalarınızda herhangi bir eğitime katılabilirsiniz. Zihinsel enerjinizi arttırmanın en etkili yollarından biridir.

4. Size Yakın Hissettiğiniz İnsanlarla Birlikte Olun;

Sürekli çalışarak geçirdiğimiz hayatın temposu içinde, yaşamamıza dahil harika insanları göremeyebiliyoruz. Beyni sağlıklı tutmak için sizin gibi derin düşünen insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Sosyal olarak aktif bir yaşama sahip olmak, hafızanın zayıflamasını engelliyor. Bu yüzden ilişkilerinizi sağlıklı tutmaya, ailenizle ve dostlarınızla ilişkinizi ihmal etmemeye özen gösterin.

Zihinsel Enerjinizi Arttırmanın 10 Yolu 1

5. Fikirlerinizi Tüm Olumsuz Düşüncelerden Soyutlayın

Yaşamınızdaki stres ve baskılar, çoğu zaman kendinizi depresif hissetmenize neden olur. Sağlıklı bir zihne sahip olmak istiyorsanız, aklınızda dolaşan tüm olumsuz fikirleri silmeye çalışın. Bunun için meditasyon ve yoga gibi teknikler kullanabilirsiniz. Ve bolca olumlu şeyler düşünmeye çalışın.

6. Tutkunuzun Peşinden Koşun !

Yapma şansı bulamadığınız ve her zaman yapmak istediğiniz etkinlikleri yapmayı deneyin. Beynin yaratıcılığını geliştirebilecek, spor, resim gibi etkinliklerin bir parçası olmaya çalışın. Kendinizi yeni deneyimlere açmaktan korkmayın. Yaptığınız aktiviteleri çeşitlendirmek, beyin dalga düzeninizi keskinleştirmeye yardımcı olacaktır. Ve kendinizi yeni deneyimlere açmak, beyninizin yeni ortamlara uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

7. Düşünmek

Meditasyonun en kolay tanımı, etrafınızda görmüş olduğunuz dünyada bulunmaktır. Zihninizi ve nefesinizi sabit tutarak etrafta neler olup bittiğinin bilincinde olmaktır. Dünya da önemli bir kesim, meditasyonun gerçek dünyada ki durumlarla ve bir çok zor görevle başa çıkma konusunda yardımcı olduğunu düşünüyor. nereye giderseniz gidin, oradasınız.. Meditasyon duygularınızı düzene sokma konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Zihinsel Enerjinizi Arttırmanın 10 Yolu 2

8. Bolca Su Süketin

Su içmek her türlü tedavinin çözümleri arasında yer alır. Su içmek sizi gün boyunca rahatlatır ve uyuşuk beyninizi gençleştirir. Beyin hücreleri vücudun diğer hücrelerine nazaran iki kat daha fazla enerji ve su ihtiyacı gerektirir. Beyin yeterli u kaynağına sahip olduğu sürece daha hızlı düşünmeye devam edecektir. Bilim insanları, ortalama bir insanın günde 8 bardak su tüketmesini tavsiye ediyor. Beyinde ki su eksikliği, odaklanma, hafıza ve beyin yorgunluğu, uyku sorunu, baş ağrıları ve depresyon gibi sayısız soruna neden olmaktadır. Bu yüzden gün boyunca etrafınızda bir şişe su bulundurmaya özen göstermelisiniz.

9. Güneşle Barışık Olun

Vücudunuzun iyi çalışması için güneşten gelen ışınlara ihtiyacı bulunur. Araştırmalar gece yarısı çalışan yada madende çalışmak zorunda olan insanlarda depresyon, uyku bozuklukları ve diğer bilişsel problemler gibi zihin sorunlarının daha fazla olduğunu göstermektedir.
Güneş vücudunuza D vitamini sağlayan ana kaynakların başında gelir. D vitaminin tam alınması, hipertansiyon, kadiyovasküler hastalıklar gibi beynin çalışmasını dolaylı olarak etkileyen hastalıklarında riskini azaltabilir. Bunun için hergün düzenli olarak dışarı çıkın ve birazcık nefes almayı deneyin.

10. Yeterince Uyuyun

Sağlıklı bir beyni korumak ve ondan verim almak istiyorsanız, yeterli miktarda uyku almalısınız. Ortalama bir insanın günde 7,5 ila 9 saat arasında uykuya ihtiyacı bulunmaktadır. Uyku eksikliği, eleştirel düşünme yeteneğini, yaratıcılığı ve problem çözme yeteneklerini azaltıp yok edebilir. Bunun için erken uyumayı deneyin ve sabahları gerekli olan vaktinizde uyanın. Uyumak ve dinlenmek sağlıklı bir zihin için oldukça önemlidir.

Zihinsel enerjinizi arttırmanın en etkili yollarını deneyerek ve kendi ruhunuzu ve vücudunuzu tanıyarak uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güzelliğiniz İçin Etkili Cilt Bakımı Teknikleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.