Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Yüksek topuklu ayakkabılar boyunuzu uzun gösterse de, giydiğiniz elbiselere uyum sağlasa da vücuda çok fazla olumsuz etkileri vardır. Sadece ayakların değil, vücudun genel biomekaniğinin bozulması sonucu bacaklar ve omurgada eğriliğe yol açar.

Vücut için tehlikeli topuk boyu kaç santimdir?

Vücut dengesinin bozulması için 5 santimlik bir topuk boyu yeterlidir. 7.5 santimlik bir topuk boyu ayağınıza uygulanan yük miktarını 7 kat artırır. Bu nedenle günlük aktivitelerinizi yüksek topuklu ayakkabı ile yapıyorsanız 6 kilometre yürümeye eş değer sayılırsınız. Ayrıca denge mekanizmasını bozacağı için ayakta sürekli burkulmalar artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerin zedelenmesine yol açar.

Yüksek topuklu ayakkabılarla ayağınızda oluşan şekil bozuklukları ve ağrı çeşitleri:

  • Nasır oluşumu:Ayağınızın sürekli kayması ve sürtünmesi sonucu deriniz sertleşerek nasır oluşumuna yol açar. Genellikle ayağın sürekli kaymasından dolayı parmaklara uygulanan basınç artar ve parmakta nasır oluşur.
  • Tırnak sorunları: Ayağınızın sürekli olarak öne doğru kayması sonucu sıkışan tırnaklarda şekil bozuklukları, tırnak batmaları ve çeşitli rahatsızlıklar oluşacaktır.
  • Ayak bileği incinmeleri: Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda görülebileceklerin başında gelen ayak bileği incinmelerinin sebebi vücudun ağırlık merkezi öne kaydığından dolayı parmak ucunda yürüyormuş gibi olunur. Ağırlık mekanizması daraldığı için denge kaybı sonucu ayak burkulmalarına maruz kalınır. Bu da ayak bileği incinmesi gibi problemlere yol açacaktır.

  • Bacak ağrıları: Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda zamanla baldır kaslarında kısalma problemi ortaya çıkar. Bu nedenle bacak ağrıları meydana gelir
  • Bel ağrıları: Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması sonucu belde eğriliğe yol açacaktır. Belde oluşan eğrilik bel kaslarında aşırı gerginlik ve bunun sonucunda da ağrılara yol açar.

Bu kadar fazla zararı varken giymek zorunda olan kadınlar için de birkaç öneri sunalım. Eğer çalışan bir kadınsanız ve iş yerinizde topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız yanınızda mutlaka bir spor ayakkabı götürün. İşe gidiş gelişlerde ve molalarda bu spor ayakkabıyı giymeniz ayaklarınızın rahatlaması açısından faydalı olacaktır. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde akşam evinizde mutlaka ayaklarınızı 5-10 dakika sıcak suda bekletin ve masaj uygulayın. Bu kan dolaşımınızı hızlandıracak ve ayaklarınızı rahatlatacaktır.

İlginizi çekebilir: Kadınlarda Erken Yaşlanma Ve Psikolojik Etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.