Üzüm Yiyerek Sağlığınızı Koruyabilirsiniz! Nasıl Mı? Buyrun

5.982
A+
A-
Üzüm Yiyerek Sağlığınızı Koruyabilirsiniz! Nasıl Mı? Buyrun

Üzüm  lezzetli, az kalorili ve günlük diyetinize eklemeyi düşünmeniz gereken sayısız faydaya  sahip bir meyvedir. Farklı zamanlarda yapılan araştırmalardan ortaya çıkan ortak sonuç şudur ki: Üzümlerin büyük bir antioksidan kapasitesine sahip olduğu, kabuk ve çekirdeklerinin dahi bize birçok fayda sağladığıdır.

Bunların hepsi üzümün aşağıda yazılan bileşenlerinden kaynaklanmakta:

  • Polifenol
  • C vitamini
  • E vitamini
  • Flanovoid.

Bahsedilen araştırmalar hem üzümün hem de üzüm çekirdeklerinin oksidatif strese karşı doku koruması sağladığını göstermiştir . Bu bir tür hastalıktan muzdarip olanlar için çok faydalı olabilirler.

Üzümün tartışmasız en büyük yararlarından biri, organların yaşlanmasını ve erken bozulmasını önleme kabiliyetidir. Tüm bu mükemmel özellikler, sahip olduğu antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

Vücutta tutulan fazla sıvıyı doğal olarak yok etmemize yardımcı olmakta ve atık ürünlerin ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasını teşvik etmektedir.

İleriki Yaşlar İçin Üzüm Çok Daha Önemlidir!

  • Yaşlandıkça, sağlık sorunları artar, çünkü organlarımız biraz daha yavaş ve olması gerekenden az kapasiteyle çalışmaya başlar. Bununla birlikte, uygun bir diyet, yemek ve sağlıklı alışkanlıklar (egzersiz yapmak, alkol ve tütünden uzak durmak) bu organların bozulma hızını geciktirmeye yardımcı olacaktır .
  • Stres kaynaklı egzama, sedef gibi cilt problemlerinde  sadece doktorumuzun tavsiyelerine uymakla kalmayıp, diyetimizde üzümlere ve üzüm çekirdeklerine  yer vererek  cilt problemlerini azaltabiliriz.
  • Üzüm çekirdeğinin mucizevi özellikleri sayesinde, araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuca  göre iltihaplanma ve bakteri türlerinden kaynaklanan hemen hemen tüm hastalıkları ve alerjileri  iyileştirebilir.

 

Üzümün Hastalıklar Üzerindeki İyileştirici Gücü

Bununla birlikte yine yapılan araştırmaların, üzüm  bileşenlerinin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği ve bazı çalışmaların üzüm tüketiminin kolon , meme, akciğer ve prostat kanseri riskinde  bir azalma ve diyabetin neden olduğu göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olduklarından sağlık için tüketilmesi çok ama çok önemlidir. Ayrıca kemikleri güçlendirir,  migreni rahatlatır ve alzheimer riskini de azaltır.

Uygun şekillerde kurutulmuş üzüm, yaş(taze) üzüm ya da diğer üzüm çeşitlerinden 3, 4 günde bir en az 1 avuç tüketilmelidir (Şeker hastaları için ölçek ve günler esnetilebilir). Üzüm tüketimini alışkanlık haline getirdiğinizde sonuçlarını vücudunuzda hissetmeye başlayacaksınız.

Bizde Moryaprak ailesi olarak, bu lezzetli Doğal meyveyi mevsiminde ya da kurutulmuş olarak bol bol yemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir: İnsanlık İçin Mucize: Sirke Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.