Tuz Tüketiminin Sağlığa Olumlu & Olumsuz Etkileri

3.871
A+
A-
Tuz Tüketiminin Sağlığa Olumlu & Olumsuz Etkileri

Tuzun Sağlığımıza Olumlu & Olumsuz Etkileri

Tuz, sağlık bilincine sahip insanlar arasında kötü bir üne sahiptir. Tuzun iyi ya da kötü olup olmadığı gerçeği bireyden bireye değişiklik göstermektedir, çünkü  bazı insanlar daha fazlasına ihtiyaç duyarken, bazıları ise  daha az tuza ihtiyaç duyar.

Tuz, sodyum ( % 40 ) ve klorürden ( % 60 ) oluşur, her ikisi de vücudunuzun çalışması için gerekli temel besinlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük toplam tuz tüketiminin, 5-6 grama denk gelen 1 çay kaşığı tuz ile sınırlandırılmasını önerirken, Türkiye’de tuz tüketimi bu önerinin tam üç katıdır! Tipik ABD diyetlerinde ise günlük alınması gereken sodyum ortalama 3,400-3,840 mg  arasındadır.

Tuz Tartışmasında Son Durum

Tuzun bileşiminde bulunan, yaşamımız için gerekli olan sodyum, kan basıncı, asit baz dengesi, sinir sistemi ve kas dokusunun çalışmasında çok önemli görevler üstlenen bir mineraldir.

Ancak günümüzde aşırı tuz tüketimi ve dolayısıyla yüksek sodyum alımı, kalp, beyin ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilen, önemli bir toplum sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük Ortalama Tuz Alımı Oranları

  1. Günlük tuz alımının %75 i işlenmiş gıdalar
  2. % 15‘i sofralarda veya pişirme sırasında tuz eklemekten
  3. Kalan % 10 doğal olarak bütün gıdalarda bulunan miktarlardan  alınmaktadır

Tuzu Nasıl Azaltabiliriz?

Tüketimimizde kolaylık sağlayan hazır yemek ve hazır besin maddelerinin etiketinde yazan  besin  değerinden alacağımız tuz miktarının ne kadar olduğunu hesaplayarak günlük tuz alımlarımıza dikkat etmeliyiz.

Aşırı tuzlu konserve vb. ürünleri, aşırı baharatlanmış işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçınmalıyız.

Yemeklerimize pişirme esnasından sonrada sofrada tuzluklardan tuz atmaktayız, bunu yavaş yavaş en aza indirerek sofralarımızdan tuzluğu kaldırmalıyız.

Tuzdan Dolayı Oluşabilecek Potansiyel Sorunlar

Yüksek Tansiyon

Dünya çapında sağlık uzmanları, sodyum alımınızı kısıtlamanızı tavsiye etmektedir çünkü kalp hastalığı ve inme için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını arttırmaktadır.

Öte yandan, tuzun kısıtlanması veya düşük tuzlu diyetlerin sanılanın aksine faydalı olmadığı hatta kalp-damar hastalıklarını ve ölüm risklerini artırabileceği yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

İltihap

Aşırı tuzla ilgili bir başka sorun ise tuzla indüklenen inflamasyonun hipertansiyona bağlı doku hasarını,  kalp yetmezliğini ve astımı kötüleştiren bir faktör olduğu bulunmuştur .

Baş Ağrısı

Sodyum tüketimi ve baş ağrıları üzerinde yapılan bir çalışmada, sodyum oranı yüksek gıdalar yiyen insanların sodyum oranı düşük gıdalar yiyenlere göre günde üç kez daha fazla baş ağrısı çektiği görülmüştür.

Böbrek Taşı

Yüksek sodyum atılımı idrarda daha yüksek bir kalsiyum atılımına yol açacağından, böbrek taşı oluşumuna yatkın olan bireylerin tuz alımını azaltmaları gerekebilir.

Kanser Riski

Yemeklerin tuzlu yenilmesi, tuzsuz yenilmesine oranla mide kanseri riskini anlamlı derecede yükseltiyor. Öte yandan tuzun kanser hücrelerini yok ettiğini ancak bununla beraber sağlıklı hücreleri de yok ettiği yönünde bilinen araştırmalar da devam etmektedir.

Katarakt

Yapılan gözlemsel bir çalışmada yüksek sodyum alımı ile katarakt oluşumu arasında açık bir ilişki olduğu ve bu da yaşlanma ile ilişkili bir bulutlu görme durumu olduğu gözlemlenmiştir.

Uyku Apnesi

Bir başka gözlemlemede ise yüksek kan basıncı olanlarda yüksek sodyum alımı uyku apnesini kötüleştirmiştir .

Kalp Sağlığı

McMaster Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, düşük tuzlu diyetlerin sanılanın aksine faydalı olmadığı hatta kalp-damar hastalıklarını ve ölüm risklerini artırabileceğini ortaya koydu. Aşırıya kaçmadan, genel olarak önerilen tuz miktarını  kalp ve damar sağlığının devamlılığı açısından tüketmemiz gerekmektedir.

İnsülin Direnci & Diyabet

İnsülin direncinin altında yatan nedenlerden birinin fazla miktarda tüketilen tuz olduğu bilinmektedir. Beslenmede sofra tuzunu az kullanmak, sodyumun yoğun olduğu içeceklerden de uzak durmak gerekir.

Sporcular İçin Tehlikeli

Sporcularda, daha yüksek su alımı ile birlikte daha düşük sodyum alımı hiponatremi (doğal olmayan düşük tuz seviyeleri) oluşturabilir, bu da baş ağrılarına , kas kramplarına, zayıflığına ve hatta şiddetli olduğunda nöbetlere neden olabilir. Eğer bir atletseniz, çok terliyorsanız veya günde çok fazla egzersiz yapıyorsanız, yeterli tuz ve diğer elektrolitleri aldığınızdan emin olun.

Sodyum Açısından Zengin Besinler

Zeytin, turşu, salamura besinler, konserveler, peynir, salam, sucuk, sosis, et suyu tabletleri, karbonat, kabartma tozu, maden suyu, hazır çorba, hazır soslar, ketçap, hardal, soya sosu,simit vb., fast-food ürünleri, tuzlu kuruyemişler.

Sodyum Açısından Düşük Besinler

Sebze ve meyveler genel olarak tuz içeriği düşük besinlerdir. Süt ,yoğurt ve kuru baklagiller de düşük sodyumlu beslenmenin önemli parçasıdır.

!!! Sonuç olarak, optimal tuz alımı sağlık koşullarına ve diğer birçok faktöre bağlı olacaktır. Özellikle yüksek tansiyonunuz veya diğer kronik durumlarınız varsa tuzu tüketirken konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

Bunları da Beğenebilirsiniz!

Günlük Yürüyüş Yapmanın Vücudumuz İçin Faydaları

Sağlıklı Bir Hayat İçin Gerekli Bilgiler Serisi (Vitaminler)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.