Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

5.831
A+
A-
Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Soğuk havalarda bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesinin ve güçlü olmasının önemi daha fazla hissedilmektedir. Kimisi en ufak bir hava değişikliğinde hastalanırken, kimi de en sert havalarda dahi hastalıklara karşı dirençle durabilmektedir. Bazı insanlar grip olmalarına rağmen günlük işlerini aksatmadan yapabilirken, bazıları yatak döşek yatmakta hatta az da olsa bir kısmı maalesef ki bu grip hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler.

Yukarıda vermiş olduğumuz 2 örnekte de görüldüğü üzere bu duruma sebep olan başlıca etken bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminizin sağlamlığına göre kişilerde hastalıklara yakalanma ve iyileşme süreleri uzayıp kısalabilir. Peki biz özellikle soğuk havalarda daha da azalan vücut direncimizi ve zayıflayan bağışıklık sistemimizi iyi durumda tutabilmek  için neler yapabiliriz?

Bu yazımızda Soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olan doğal bitki çaylarına odaklanacağız.

Neden Bitki Çayları?

  • İlk olarak bitki çaylarının doğal olduğu (katkı maddesi ya da herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmama) bilindiğinden, kişi üzerinde fizyolojik  açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da rahatlatıcı bir etkiye sahip olmaları,
  • Antibakteriyel özelliklerinden dolayı bakteri ve mikroplara karşı koruma sağlamaları,
  • Vücut direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, dolaşım ve sindirim sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak gibi başlıca faydaları sebebiyle çeşitli bitki çaylarının tüketilmesi, hem uzmanlar hem de diyetisyenler tarafından  tavsiye edilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında, bazı bitki çaylarının (listemizde olanların başına yıldız (*) koyacağız) özellikle hamileler ve kronik hastalığı bulunanlar tarafından ölçülü (1 ya da 2 bardak) bir şekilde tüketilmesi gelmektedir.

 1) Kuşburnu Çayı

2000 yılından sonra ülke genelinde oldukça popüler bitkilerden biri olan kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi vitamin olan C vitamini yönünden oldukça zengin bir bitkidir. C vitamini ise, beyaz kan hücrelerini uyarır, ayrıca astımın önlenmesi ve solunum sisteminin sıhhatli çalışması için gereklidir. Kuşburnu çayını çok fazla bekletmeden demlendikten sonra tüketmek gerekmektedir.

2) Nane Limon Çayı

Nane limon çayı soğuk algınlığı, öksürük ve griplere karşı savaşmak için yararlı ve gerekli bileşenler olan potasyum, kalsiyum ve B vitamini yönünden oldukça zengindir. Nane limon çayı antioksidan besinlerle doludur; bu nedenle hem mentollü olma özelliğiyle hem de besin değerleriyle sindirim için gerekli olan enzimlerin çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Nane limon çayı aynı zamanda krampları hafifletmeye ve mide şişkinliğini azaltmaya da destek olmaktadır.

3) Tarçın Çayı

Ana vatanı Asya kıtasının güney bölgesi olan tarçın, genellikle baharat olarak kullanılmakta fakat çok faydalı bir bitki çayı olarak da tüketilebileceği yeterince bilinmemektedir. Soğuk algınlıklarının artış gösterdiği kış aylarında yüksek C vitamini kaynağı olan limon ile birlikte tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır ve enfeksiyon riskini azaltır. Özellikle üst solunum yolları hastalıklarına karşı son derece etkilidir.

4) Ihlamur Çayı 

Bitki Çayları denince akla ilk gelenlerden biride ıhlamur çayıdır. Soğuk algınlığına karşı doğal bir koruyucu  ve vücudu rahatlatıcı özelliği sayesinde özellikle kış aylarının vazgeçilmez bitki çaylarından biridir. Öksürük nedeniyle kişinin tahriş olan boğaz ve damak çevresini onarıcı ve yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır.

Tek başına içilebileceği gibi bal ile karıştırılarak içilmesi etkisini önemli ölçüde arttırarak soğuk havalarda azalan vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.

5) Rezene Çayı

Kokusu ve tadı biraz garip olsa da rezene çayının faydaları yadırganamayacak kadar fazladır. İçinde bulunan B, C ve D vitaminleri sayesinde antioksidan özellik bakımından oldukça zengin bitkilerden biridir. Genellikle kış aylarında yakalanılan soğuk algınlığı hastalıklarının etkisini azaltır.

Vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücuda koruma sağlamaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan hastalıklara karşı hastanın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlar.

6) Ada Çayı

Tarihte tüketilmesi dahi oldukça eskilere dayanan ada çayı özleri vücut direnci ve bağışıklık sistemini güçlendiren polifenol içerir. Kendine özgü bu bileşenleri sayesinde genellikle soğuk algınlığı sonucu oluşan grip, nezle ve öksürük hastalıklarının yol açtığı üst solunum yollarındaki iltihaplanma ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur. 

Ek olarak içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidan bileşikleri sayesinde Alzheimer’a karşı da koruyucu bir etkiye sahip  olduğu bilinmektedir.

7) *Zencefil Çayı

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zencefil, soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıkların (grip, nezle, öksürük) yanı sıra mide bulantısını da yatıştırıcı bir etkisi olduğu bilinen bitkilerden biridir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı hastalıklarına karşı vücuda siper olan zencefil çayı aynı zamanda sindirim sistemi içinde oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Tadı oldukça sert olan zencefil bitkisinin bu özelliğini demlerken ve içerken akılda tutmak gerekmektedir.

8) Bitki Çayları: Papatya Çayı

Papatya içeriğindeki bileşikler sayesinde oldukça faydalı bitkilerden biridir. Ancak bu yazımızda yer alan diğer bitkilere kıyasla soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara daha az fayda sağladığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bazıları tarafından soğuk algınlığına papatya çayının iyi geldiği söylense de buna dair uzmanlar tarafından belirtilmiş bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, boğaz ağrılarına iyi geldiği de söylenmektedir. Doğal olduğu için ve bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı için denemenizde hiç bir zararı yoktur.

 

Papatya çayının kanıtlanmış faydalarından bazıları şunlardır:

  • Papatya çayı uyku kalitenizi arttırır.
  • Sindirim sistemi için oldukça yararlıdır. Özellikle yemekle birlikte tüketildiğinde papatya çayının antienflamatuar etkileri kan şekerinizi kontrol altına almanızı sağlayabilir.
  • Kanseri önlemeye yardımcı olur.
  • Papatya çayı büyük bir flavonoid (Meyve ve sebze ne kadar renkliyse flavonoid oranı o kadar yüksektir. Örneğin hücre duvarının oksijenden zarar görmesini engelleyen flavonoid içeren besinler aynı zamanda içerdikleri C vitamini ile vücudun ihtiyacını karşılar ve kronik ağrıyı azaltır) kaynağıdır. Bu antioksidanlar sayesinde kalp sağlığınızı korur.

Bizim unuttuğumuz ya da sizin eklenmesini istediğiniz bitki çayları var ise yorum kısmında belirterek yazının daha faydalı bir hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler…

İlginizi Çekebilir: Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmak için 10 Doğal Yöntem ve Gıda

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.