Saçlarınızın Sağlığı İçin Porozitesini & Uygun Bakım Şekillerini Öğrenin

7.192
A+
A-
Saçlarınızın Sağlığı İçin Porozitesini & Uygun Bakım Şekillerini Öğrenin

Kuru ve sert saçlarınız mı var? Uyguladığınız bakım rutinleri saçınızda işe yaramadı mı? Bu durumda saçlarınızın sağlığı konusunda yanlış giden bir şeyler var demektir.

Şampuanlarınızın, saç kremlerinizin ve diğer şekillendirici ürünlerinizin maksimum faydalarından yararlanmak için önce saçlarınızın porozite düzeyini bilmenizde yarar vardır. Bu sadece saç tipinize göre ürün satın almanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda saçınızın genel sağlığını da iyileştirecektir.

Bu nedenle, gelin sizinle saçınızın porozite seviyesini ölçmek için bir takım deneyler yapalım.

Fakat bundan önce saç porozitesinin ne olduğuna bir göz atalım.

Saç Porozitesi Nedir?

Saç porozitesi saçınızın kütikül seviyesinde, nem veren, renk veren ya da herhangi bir sıvı çeşidini emerek içinde tutabilme kabiliyetini gösteren bir deyimdir. Saçlarınızın porozitesinibilmek saçlarınıza  uygun olan doğru saç bakım ürünlerini ve saç bakım uygulamalarını seçmenize yardımcı olur. Böylece kendi saç bakım rejiminizi keşfetmek için uğraşmaktan kurtulursunuz.

Bazı insanlar çok porlu saçlara sahiptir. Bazılarında porlarnormal miktardadır. Bazılarında ise çok az por bulunabilir.

Bundan sonraki bölümde ise detaylı olarak farklı porozite seviyelerindeki saçlardan bahsedeceğiz. Saçlar düşük, orta/normal ya da yüksek seviyelerdeki poroziteye sahip olabilir. .

Düşük Porozite

Düşük porozite seviyeli saçlarda kütiküller sıkıca kapanır ve saçların içine nem girmesi zorlaşır. Ancak bu tip saçlar,mevcut nemlerini uzunca bir süre korurlar. Bu tip saçlar yağları ve diğer saç uygulamalarında kullanılan maddeleri kolay kolay emmezler ve saç derisinde çok fazla ürün birikmesine sebep olurlar.

Normal/Orta Porozite

Normal poroziteye sahip saçlarda saç teli, doğru miktarda nemi emerek korur. Böylece saçınız sağlıklı, parlak ve hacimli hale gelir. Ayrıca normal poroziteye sahip saçlarınız varsa farklı saç stilleri ve renklendirme uygulamalarını da rahatça deneyebilirsiniz.

Yüksek Porozite

Çok gözenekli saçlar fazla nemi emer ve ortamda serbest nem olmasına yol açar. Bu nedenle saçlarınız kıvırcık ve cansız hale gelir. Bu saç türü kolayca dolaşır.

Artık farklı seviyelerde saç porozitesi olduğunu bildiğinize göre saçlarınızın  porozite düzeyini de bilmek istersiniz. Bunun için size saç gözeneklilik testleri sunuyoruz.

Lütfen okumaya devam edelim.

Saç Porozite Testleri

1. Yüzme Testi

Birkaç saç teli alın ve oda sıcaklığında bir kase sıcak suya koyun.

Saç tellerinizin temiz olduğundan emin olun, çünkü saç üzerinde bulunan artıklar sonucu etkiler.

Saç tellerini 2-4 dakika boyunca gözlemleyin.

Saçınız hemen dibe batarsa porozitesi yüksektir. Çok yavaş batarsa normal porozite düzeyine sahiptir. Saçınız suyun ortasında kalıyor ya da yüzeyde yüzmeyi sürdürüyorsa saç poroziteniz düşük demektir.

2. Kayma & Akma Testi

Başparmağınızı saç telinin ucundan, başınıza doğru  kaydırın. Kayma sırasında başparmağınıza engebe geldiğini hissediyorsanız saç poroziteniz yüksektir. Eğer başparmağınız pürüzsüz bir şekilde kayıyorsa saç telinizin porozitesidüşüktür. Eğer ikisi arasında bir kayma hissediyorsanız saçınızın porozitesi normal düzeydedir.

3. Sprey Şişesi Testi

Bir tutam saç alın ve üzerine biraz su püskürtün. Su damlacıkları saç tellerinin yüzeyine oturarak, boncuk oluşturuyorsa saç poroziteniz düşüktür. Su, saçınızda çabucak emilirse yüksek poroziteye sahip saçlarınız var demektir. Eğer su, saçınızın yüzeyinde bir süre oturur daha sonra emilirse normal düzeyde poroziteye sahipsiniz demektir.

Bu popüler testlerin yanı sıra sonuçların doğrulanması için uygulayabileceğiniz bazı ikincil saç porozite testleri de vardır.

Aşağıda bunlardan bahsettik:

Koku Testi

Kokusu güçlü olan bir yere gidin. ( alışveriş merkezindeki parfümeri ya da fast food lokantası gibi.) Burada uzunca bir süre vakit geçirin. Eve döndüğünüzde saçlarınız buram buramkaldığınız yerdeki gibi kokuyorsa saç poroziteniz yüksektir.Eğer hemen hemen hiç koku kalmamışsa saç porozitenizdüşüktür. Ancak bulunduğunuz yerin kokusu saçınıza hafice sinmişse saç poroziteniz normaldir.

Ürün Testi

Saç ürünlerinizin, saçlarınıza emilim hızını not edin. Ürünler çok hızlı bir şekilde emilirse saçınızın porozitesi yüksektir. Ürün saçın yüzeyinde uzun süre kalırsa, saç poroziteniz düşüktür. Eğer ürünler ikisi arası bir sürede emiliyorsa saç poroziteniz normal düzeydedir. Bu testte doğru sonuç almak için saç türünüzü de göz önünde tutmanızda yarar vardır. Çünkü kıvırcık saçlar saç ürünlerini emmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyarken, düz saçlar ürünleri çok daha hızlı emer.

Saç Kurutma Testi

Saçınızı nemlendirin ve kurumasının ne kadar süreceğini görün. Düşük poroziteli saçların kuruması uzun zaman alırken, porozitesi yüksek olan saçlar daha çabuk kurur.Saçınız normal bir hızda kurursa saçınızın porozitesinormaldir.

Parlaklık Testi

Saç porozitesi düşük ise, bu tür saçlar genellikle parlaktır ve ışığı yansıtır. Porozitesi yüksek olan saçlar ise genellikle donuktur. Eğer saçlarınızın parlaklığı orta düzeyde ise saç poroziteniz de ortalama düzeydedir.

Dolaşma Testi

Eğer saçlarını hızlı bir şekilde birbirine dolaşıyorsa ve telleri açmakta zorlanıyorsanız, saçlarınızın porozitesi yüksektir. Eğer saçınız fazla dolaşamıyorsa saç poroziteniz düşük düzeydedir. Eğer saçlarınızın dolaşma oranı ortada bir yerdeyse saç poroziteniz normal sınırlardadır.

Protein Testi

Porozitesi yüksek saçlar protein uygulamalarına en açık olanlardır. Protein uygulaması bu tür saçlarda çabuk sonuç verir. Eğer saçınız protein tedavisine açık değilse, saç poroziteniz düşüktür. Normal poroziteye sahip saçlar bu uygulamalara dengeli bir şekilde cevap verir.

Saçınızın prorozitesini belirledikten bir sonraki adım saç bakımınız için bu bilgiyi nasıl kullanacağınızdır.

Aşağıda sizin için düşük normal ve yüksek proroziteli saçlara nasıl bakım yapılacağını anlattık.

Saçlarını Nasıl Nemlendirmelisiniz?

Düşük Porozite Düzeyindeki Saç Bakımı

Düşük poroziteli saçlar nemlenmeye karşı dayanıklı olduğu için nemi gerektiği kadar koruyamayabilir.

Ne Yapabilirsiniz:

Argan yağı, Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı gibi nemlendirici ürünler kullanın. En iyi sonuçları elde etmek için yağı, saçınıza ve saç derinize yedirmeden önce bir iki saniye ısıtın. İki haftada bir avokado, muz ve zeytinyağı içeren saç maskesi hazırlayarak saçlarınıza sürün. Saçınız ve saç derinizdeki tüm ürün birikimini uzaklaştırmak için haftada 1 kez temizleyici bir şampuan kullanın.

Normal Porozite Düzeyindeki Saç Bakımı

Orta porozitede saç doğru miktarda nem alır. Şekillendirme,renklendirme ve diğer kimyasal uygulamalara oldukça iyiyanıt verir. Bununla birlikte saçınıza zarar verebileceği ve/veya saç dökülmesine yol açabileceği için, saçınızı bu tür kimyasal işlemlere çok fazla maruz bırakmayın.

Yüksek Porozite Düzeyindeki Saç Bakımı

Yüksek poroziteli saç telleri kırılmaya, hasara uğramaya,kuruluğa, kabarmaya ve dolaşmaya karşı çok duyarlı olduğu için ekstra  özen gerektirir.

Ne Yapabilirsiniz:

Nemi korumak ve saçınızın kurumasın önlemek için  gün aşırı olmak üzere nemlendirici bir krem kullanın. Saçlarınızı ve saç derinizi  Jojoba yağı, zeytinyağı, avokado yağı veya Hindistan cevizi yağı ile düzenli olarak besleyin ve nemlenmesini sağlayın. Isı ile şekillendirmekten, serum ve/veya saç spreylerikullanmaktan kaçının.

Saçınızın porozitesini bilmek çok önemlidir. Böylece saçınızın dökülmesi, kırılması ya da donuk gözükmesi gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Son Moda Strobing Makyaj İçin Bilmeniz Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.