Saç Dökülmesinin Sebepleri &Dökülmeyi Engellemenin Yolları

4.126
A+
A-
Saç Dökülmesinin Sebepleri &Dökülmeyi Engellemenin Yolları

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve yetişkin insanlarda yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilir. Her saç telinin 4- 6 yıl arası ömrü vardır. Büyüme(anajen), büyümenin durduğu (katajen) dönem ve daha sonra da dökülme(telojen) evreleriyle saç telimiz ömrünü tamamlar. Bununla birlikte bazı insanlar aşırı saç dökülmesi yaşarlar. Saç dökülmesinin sebepleri arasında aşırı stres ve çeşitli hastalıklar gösterilmektedir.

♦ Saç Dökülmesine Etki Eden Faktörler:

 • Kalıtımsal faktörler
 • Besinsel faktörler
 • Hormonal dengesizlik
 • Hastalık ve bulaşıcı hastalıklar
 • Stres ve kaygı
 • Kemoterapi ve radyasyon
 • Gut ilaçları
 • Antidepresanlar
 • Yüksek doz A Vitamini
 • Vitamin ve Mineral eksikliği
 • Saçları sık sık şampuanla yıkamak
 • Kozmetik etkenler
 • Saçı yanlış taramak

♦ Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesinin en büyün nedeni genetik faktörlerdir.  Bu etkenler yüzünden saçlar incelir ve dökülme eğilimi göstermektedir. Bu durum ilerleyen aşamalarda kelliğe kadar gidebilecek sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık çekilmesi, doğum sonrasında yaşananlar, hamilelik, emzirme dönemi, menopoz süreci, doğum kontrol hapı kullanımı kadınlarda saç dökülmesinin arttığı dönemler olarak görülmektedir. Saçlara sık uygulanan boya işlemlerinde perma, röfle ve fön gibi etkenler kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır.

♦ Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmelerinin tedavisi, saç dökülmesinin nedeni bulmakla başlar. Ancak doğru tanı konduktan sonra başarılı bir tedavi mümkündür. Her saç dökülmesi öncelikle bir dermatolog tarafından değerlendirilmeli, ilişkili olabileceği durumlar araştırılmalıdır. Tedavi seçenekleri nedene yönelik ve genel saç sağlığına yönelik olarak düzenlenmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Tiroit ya da farklı bir hastalığa bağlı oluşan saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir yol izlenmelidir.

Vitaminler, Mineraller & Diğer Takviyeler Yardımıyla

Özellikle protein yönünden zengin bir beslenme düzenine geçilmesi önemlidir. Dökülme, vitamin eksiklikleri nedeniyle oluyorsa mutlaka eksik vitamin yerine konulmalıdır. Kan testiniz yeterli biyotin, demir veya çinko almadığınızı gösterirse, dermatoloğunuz ek almanızı önerebilir. Yeterli protein almıyorsanız, dermatoloğunuz alımınızı nasıl artıracağınızı söyleyebilir.

Saç Mezoterapisi Yardımıyla

Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.  Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin  mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Yaklaşık olarak 1 cm aralıklarla enjekte işlemi sağlanmaktadır. Daha sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır.

İlaç Tedavisi Yardımıyla

Saç dökülmesini önlemek,  var olan saçların kalınlaşmasını sağlamak amacıyla hekim kontrolünde kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir. İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır.

Sonuç olarak doğru bir teşhis ile saç dökülmesi olan birçok insan, saçının yeniden büyüdüğünü ve dökülmenin azaldığını görebilir. Yeniden büyüme için tedaviye ihtiyacınız varsa, ne kadar erken başlarsanız, istediğiniz sonuca ulaşma olasılığınız o kadar artar. Her saç tipi dökülmesi tedavi edilemez, ancak bir dermatolog daha fazla saç dökülmesini önleyebilir. Tedaviden sonuçları görmeniz aylar alabilir, sabırlı olmalısınız.

Konuyla Alakalı ilginizi Çekebilir:

Saç Dökülmesini Kontrol Etmek İçin 6 Kolay Yöntem

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Maskeleri

Saçlarınızın Sağlığı İçin Porozitesi & Uygun Bakım Şekilleri

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.