Rezene Nedir? Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

5.606
A+
A-
Rezene Nedir? Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Doğal besin ve takviye deposu olan bitkiler vücudumuzdaki fonksiyonların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için mükemmel bir kaynaktır. Pek çok hastalık için tedavi amacıyla üretilen kimyasal ilaçlarda dahi çeşitli bitkilerden özütler kullanılmaktadır. Rezene bu bitkilerden sadece biridir ve Rezene çayı özellikleri bakımından en etkili bitkisel çaylar arasında sayılmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için her besinin doğal olanını tercih etmeye ve yapay ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışılmalıdır. Ama içecek türleri açısından doğal olanı sadece su, çay, ayran ve ev yapımı meyve suları gibi diğer içeceklere nazaran oldukça kısıtlı içeceklerdir.

İşte tam da bu durumda çayları çeşitlendirerek hem daha geniş bir içecek yelpazesi hem de vücut için oldukça faydalı olan çeşitli bitkilerden yararlanılabilir.

Yazımızda bu bitkilerden biri olan rezene ile ilgili;

 • Rezenenin Tanımına,
 • Rezene Çayının Hazırlanmasına,
 • Bebekler İçin Rezene Çayı Hazırlanması ve Kullanımı,
 • Rezene Çayı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenlere,
 • Rezene Çayının Faydalarına odaklanacağız(Detaylı).

Rezene Nedir?

Maydanozgillerden ve Latince adı Foeniculum vulgare L olan Rezene, oldukça şifalı bir bitkidir. Anadolu’da arapsaçı olarak da bilinen rezene bitkisinin boyu yaklaşık 1, 2 metre uzunluğa erişebilir.

Kendine özgü bir kokusu olması sebebiyle geçmişten beri yemeklere katılmasıyla bilinen rezene bitkisi, özünde olan Sodyum, Potasyum, Fosfor ve Kalsiyum gibi değerli mineraller ile A ve C vitaminleri gibi güçlü bileşenler sayesinde bitki çaylarının vazgeçilmezi olmaya adaydır.

Geçmişte Rezene bitkisinin kök kısmı, çeşitli bağırsak problemlerinin tedavisi için kullanıldığı bilinmektedir. Oldukça koyu renge sahip bitkinin kök ve tohumları, halk arasında kabızlık ve gaz problemlerinin giderilebilmesi için geçmişten beri sıklıkla kullanılmaktadır. Yaprakları ise çeşitli durumlar için bitki çayı olarak kullanılmıştır.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene demlenmeye hazır poşetler halinde çeşitli yerlerden alınabileceği gibi aktardan rezene yaprağı ve tohumları şeklinde de alınabilir. Biz her zaman doğallığı ve doğal olanı savunduğumuz için kesinlikle güvenmediğiniz poşet çaylarını içmemenizi tavsiye ediyoruz. Aktardan ya da bildiğiniz yerlerden alınan rezene ile çay nasıl demlenir şimdi dilerseniz ona bakalım.

Uzmanlara göre Rezene çayının besin değerleri 100 gram rezene için yaklaşık olarak şu şekildedir;

Besin Değeri 100 Gram İçin % Gnlük Değere Oranı*
Kalori 1 kcal % 0.1
Karbonhidrat 0.1 g % 0.0
     Lif 0.1 g % 0.2
Protein 0.1 g % 0.1
Yağ 0.0 g % 0.0
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 3.9 IU % 0.1
C Vitamini 0.9 mg % 1.6
Potasyum 7.5 mg % 0.2
Kalsiyum 7.9 mg % 0.8
Demir 0.1 mg % 0.8

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir değer baz alınarak hesaplanmıştır.

Rezene Çayı Hazırlanışı:

Rezene çayı da çoğu bitki çayında olduğu gibi her defasında taze demlenerek taze bir şekilde tüketilmelidir. Aile büyüklüğüne ve içecek kişi sayısına göre hesaplanarak demlenmesi tavsiye edilir. Çünkü bütün bitkiler çay bakımından taze iken daha yararlıdır. Bekledikçe içerisindeki yararlı bileşenler kaybolarak, zararlı bileşenler ortaya çıkabilir.

Rezene çayı hazırlamak için 1 su bardağı çay ölçüsü;

 • 1 Çay Kaşığı Rezene Tohumu,
 • 1 Çay Kaşığı Bal (Tavsiye) ya da Şeker,
 • İstek Halinde 2, 4 Adet Rezene Yaprağı,

Not: Yukarıdaki yaklaşık ölçüler, bir su bardağı çay içindir.

Demlik ya da uygun başka bir kapta  kaynatılan suya, ezilen  rezene tohumları eklenir. İstek halinde rezene yaprakları da eklenilerek kısık ateşte bir iki dakika daha kaynatıldıktan sonra altı kapatılarak ağzı açılmadan 5-10 dakika kadar demlenmesine izin verilir.

Bu süre sonunda ister ılık ister sıcak şekliyle servis edilebilir. Servis için bardağa döküldüğünde tatlandırmak ya da daha faydalı olmasını dileyenler bir çay kaşığı balı içerisinde eriterek tüketebilirler.

Bebekler İçin Rezene Çayı Hazırlanması ve Kullanımı

Büyükler için hazırlanan şekline benzer biçimde hazırlanan bebekler için rezene çayında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir. Alman ve İngiliz Bitki İnceleme Komisyonları, rezenenin bebek ve çocuklar için günlük kullanım dozlarını şu şekilde tavsiye etmektedir:

 • 6–12 aylık arası için 1-2 gram,
 • 1–4 yaş arası için 2–3 gram,
 • 4–10 yaş arası için 3-5 gram,
 • 10–16 yaş ve üzeri 7–10 gram şeklindedir.

Not: Çocuklar ve özellikle bebekler için hazır poşet çay kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Aktardan ya da güvendiğiniz bir yerden alarak kendiniz yapmanız daha faydalı olacaktır. Ama poşet çay olarak hazır almak isterseniz bir poşet çayda ortalama 2-3 gram rezene bulunmaktadır.

Bebekler İçin Not: Bebek için hazırlarken suyu önce kaynatıp, daha sonra biraz ılıması beklenmeli yani 80 dereceye düşmesi beklenmelidir. Daha sonra rezene uygun dozda ilave edilmelidir.

Rezene çayını süzdükten sonra ılıması beklenilerek bebek için uygun koşula geldiğinde bir tatlı kaşığı yardımıyla içirilebilir.

İpucu: Uzmanlar rezene çayını kullanmadan önce tohumların ve yaprakların biraz ezilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu sayede rezenenin taşıdığı uçucu yağ ve diğer yararlı maddeler suda çözünebilmekte ve bebeğe ya da kişiye daha faydalı bir hale gelmektedir. Ezilmediği zamanda ise etkili maddelerin suya geçmesinin zorlaştığı belirtilmektedir.

!!!Emziren Anneler de yetişkinler için önerilen şekilde hazırlanan rezene çayından günlük (Max) 2 Fincan (İdeali 1) rezene çayı tüketmesinin hiçbir sıkıntısı yoktur. (İlaç kullanma yada kronik bir rahatsızlık bulunması halinde doktora danışılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.)

!!! Rezene Çayının Anne ve Bebekler İçin Faydaları Aşağıdaki Bölümde Yazılmıştır.

Rezene Çayı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hamile kadınların, yaşlıların ve sürekli ilaç kullanan kişilerin rezene çayı ve diğer bitki çaylarını tüketirken (max 2 fincan, 1 fincan ideal) ölçüye dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Tüm bitkisel çaylar gibi rezene çayı da dikkatli ve aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Aşırı tüketimi sağlığa yarar yerine zarar verebilir.
 • Fazla tüketildiği taktirde kusma, baş ağrısı ve alerji gibi yan etkiler görülebilir.
 • Kimyasal ilaçlarla birlikte tüketmek isteyen kişiler mutlaka önce hekime danışılmalıdır.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini düzenlenmesinden sakinleştirmeye, yağ yakımını hızlandırmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyon ve mide bulantısını önlemeye kadar birçok faydası bulunan çeşitli bitki çayları diyet sürecini de desteklemektedir.

Vücuda önemli faydaları bulunan bitki çaylarının yeterli miktarda tüketilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar rezene çayının aşağıda başlıklar halinde yazılmış faydalarını belirtmekteler:

 Rezene Çayının Vitamin Açısından Faydaları

Vitaminler insan vücudunda hayatsal olayları düzenlemede görev almaktadır. Vitaminler vücutta birçok reaksiyonu katalize eden bileşikler olup, hayati fonksiyonlar için mutlaka gereklidir.

Vitaminler, insan vücudunda sentezlenemedikleri için besinler yoluyla dışarıdan alınmaları zorunludur. Bu yollardan bir tanesi de bitkilerden elde edilen bitki çaylarıdır.

C Vitamini: Rezene tam bir C vitamini deposudur. C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmekte, enerji vermekte, vücutta antioksidan görevi gördüğü bilinmektedir. Rezene çayı vücutta serbest dolaşan ve vücut için rahatsız olabilecek radikalleri etkisiz hale getirerek vücudun direncinin artmasına yardımcı olabilmektedirler.

A Vitamini: Rezene bitkisi A vitamini açısından oldukça zengindir ve bu özelliği sayesinde haliyle göz sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir, böbrek ve mesane sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Çeşitli Mineraller: Sodyum, Potasyum, Fosfor & Kalsiyum gibi değerli mineraller barındıran rezene bitkisi bu minerallerin eksikliğinde ortaya çıkabilecek hastalıkların ve zararlı maddelerin tedavisi için tüketilebilir.

 Rezene Çayının Çeşitli Sağlık Problemleri Açısından Faydaları

Rezene çayının çeşitli sağlık sorunlarına aşağıda yazılanlarla sınırlı olmamakla birlikte birçok faydasının olduğu belirtilmiştir. En bilinen faydaları şu şekildedir:

 Metabolizmayı Hızlandırır ve Tansiyonu Düzenler

Yatmadan önce içildiğinde gece boyunca metabolizmayı hızlandırarak vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği potasyum sayesinde gerilen damarları rahatlatarak tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur ve böylelikle kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur.

 Baş Ağrısını Azaltır

Rezene Çayının içerdiği bileşenler sayesinde kas gevşetici ve rahatlatıcı özelliği bulunduğundan baş ağrılarına da iyi geldiği düşünülmektedir ama bu konuda uzmanlar tarafından paylaşılmış net bir bilgi yoktur ama yapılan çalışmalar sonucu rezenenin ağrı kesici özellikte  olduğu görülmüştür.

◊ Gözlerdeki Şişliği Giderir

Rezene çayının altında kalan sulu posasına pamuk ya da benzeri bir malzeme yardımı ile göz çevresine sürüldüğü takdirde göz bölgesindeki şişkinliklerin azalmasına yardımcı olur

Mide ve Bağırsak Sistemini Rahatlatır

Sindirim sistemini hareketlendirdiği bilinen rezene çayı, bu sisteme ait şişkinlik, kramp, gaz ve kas spazmı gibi insana rahatsızlık ve huzursuzluk veren olayların giderilmesi için kullanılabilir.

Ülsere sebep olan bakterilerle mücadeleye yardımcı olan rezene çayı bu hastalığın belirtilerini ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Akşam yemekten sonra içildiğinde sindirimi fark edilir bir şekilde kolaylaştırarak hazımsızlık sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırır. Zaten geçmişte kabızlık sorunu için kullanıldığı bilinmektedir.

 Solunum Sistemi Problemlerini Azaltır 

Soğuk algınlığı hastalıklarının şiddetine bağlı olarak oluşan solunum yolundaki hasarlı bölgelerin iyileştirilmesine yardımcı olur. Rezene bitkisinin yapısında bulunan uçucu bileşenler sayesinde öksürüğe iyi geldiği ve solunum yollarını rahatlatıcı bir etki gösterdiği bilinmektedir.

Balgam söktürücü özelliği yanı sıra kapanmış burun kanallarının açılmasına da yardımcı olur. Boğazda oluşan ağrı ve kokunun giderilmesi için gargara olarak kullanılabilir.

Kansızlığı Azaltmaya Yardımcı Olur

Rezene çayı kanı hacimlendirerek kansızlığı azaltmaya yönelik bir yarar sağladığı düşünülmektedir ama uzmanlardan bu konuda net bir açıklama yoktur.

 Kas ve İskelet Sistemine Yardımcı Olur

Rezene çayı kasları yumuşatarak, kas spazmlarının azaltılmasına yardımcı olur. Romatizma sorunu bulunan kişiler rezene çayını tükettiklerinde ağrılarının azaldığını belirtmişlerdir.

Kolesterolü Dengelemeye Yardımcı Olur

Kolesterol genellikle hayvansal besinlerle vücuda alınan, kanda ve daha çok öd sıvısında bulunan bir steroldür. Kolesterol dengesizliği kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere tüm vücut fonksiyonları olumsuz etkileyebilir. Rezene içerdiği faydalı bileşenler sayesinde kandaki kolesterol seviyesini dengelediği belirtilmektedir.

 Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zayıflamak isteyen kişilere önerilen bitkisel çaylardan biriside rezenedir. Rezene çayının mide şişkinliğini giderici ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisinin yanı sıra vücutta bulunan toksinlerin uzaklaştırılması ve idrar söktürücü gibi özellikleri sayesinde kilo vermeyi hızlandırdığı belirtilmektedir.

Tokluk hissi vermesi sayesinde kalori alımını engellediği de uzmanlar tarafından belirtilen rezene çayının hem bu özelliği hemde yukarıda yazdığımız sindirim sistemini hızlandırıcı ve temizleyici özellikleri sayesinde zayıflamak isteyen kişiler tarafından sıkça kullanıldığı bilinmektedir.

 Ruh Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Rezene Çayı zihni dinçleştirerek özellikle yorucu ve stresli geçen günlerin sonunda zihinsel yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olarak daha rahat bir uyku ve uyanma konforu sağlar. Ayrıca depresyon ve anksiyete¹ gibi ruhsal problemlerin azaltılması için kullanılmaktadır.

(¹Anksiyete: Kaygı üzerinden gelecekteki olaylar hakkında bir endişe ve korku güncel olaylara bir tepkidir.)

 Ciltteki Hücre Yenilenmesini ve Kolajenik Yapıyı Destekler

Rezene çayı, C vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan cilt dokusunu yenilemekte ve cildin daha canlı ve genç görünebilmesi için hayati öneme sahip olan kolajen yapısını daha güçlendirerek desteklemektedir.

 Rezene Çayının Anne-Çocuk-Kadın Sağlığı İçin Faydaları

Bitki çayları içerisinde kadın hastalıkları ve kadın sağlığı açısından en faydalı olan çaylardan bir tanesi de rezene çayıdır. Rezene çayının bu kategori için bilinen faydalarından bazıları şunlardır:

Adet Sancılarını ve Menopoz Ağrılarını Azaltır

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan adet sancıları rahmin şiddetle kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu ağrının hafifletilmesi ve kasların gevşeyebilmesi için uzmanlar doğal bir yol olarak rezene çayı tüketmeyi önermektedir. Aynı şekilde rezene çayı menopoz ağrılarını azaltırken vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

 Göğüslerin Doğal Bir Şekilde Büyümesine Yardımcı Olur

Rezene bitkisi içerdiği Östrojen ve flavonidler sayesinde vücuttaki östrojen miktarını arttırarak göğüslerdeki yeni hücre oluşumunu hızlandırır. Böylelikle göğüslerin büyümesine yardımcı olmaktadır.

 Anne Sütünün Artmasına Yardımcı Olur

Rezene Çayının en faydalı özelliğinden biriside anne sütünün artmasına yardımcı olmasıdır. Östrojen hormonunu uyardığı düşünülen ve galaktogog özelliğine sahip bir bitki olduğu bilinen rezene çayı, anne vücudunda daha fazla süt üretilmesini sağlayabilir. Sodyum ve potasyum mineralleri açısından zengin olması sebebiyle sıvı dengesini de sağlar.

Emziren kadınlar için bitki çaylarının dikkatle incelenerek kullanılması tavsiye edildiğinden rezene çayının süt arttıran bu özelliği sayesinde max 2 fincan olacak şekilde tüketilebilir.

Bebeklerin Gaz Sancılarının Azalmasına Yardımcı Olur

6 ay üzerindeki bebeklerin uyku düzeninin oturtulabilmesi & gaz sancılarının azaltılması için yardımcı olarak kullanılabilir. Ama verildiği taktirde seyreltilerek verilmeli ve önce hekime danışılmalıdır.

 

Konuyla Alakalı Bu Yazıları da Göz Atmak İsteyebilirsiniz:

  Melisa Nedir? & Melisa Çayının Faydaları

 Soğuklarda Bağışıklığı Güçlendiren Bitki Çayları

 Kekik Çayı İle 1 Ayda 7 Kilo Verin!

⇒  Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

⇒  Düzenli Kullanımda Kilo Verdiren Bitki Çayları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.