Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri & Korunma Yolları

7.928
A+
A-
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri & Korunma Yolları

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzının vajinaya bağlanan alt kısmı olan rahim ağzı hücrelerinde meydana gelen bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri oluştuğu bölge itibariyle rahim kanserinden farklıdır.

İnsan papilloma virüsü (HPV) adı verilen spesifik bir virüs tipi rahim ağzı kanseri vakalarının hemen hepsine neden olmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsünün (HPV) çeşitli türleri vardır ama çoğunluğu da rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

HPV’ye maruz kalındığında , vücudun bağışıklık sistemi tipik olarak virüsün zarar görmesini önler. Bununla birlikte, insanların küçük bir yüzdesinde virüs bazı servikal hücrelerin kanser hücresi haline gelmesine neden olur.

Özellikle serviks (rahim ağzı), rahim ağzı kanseri hücreleri oluşmadan erken dönemde bazı prekanseröz hücrelerin yakalanabilmesi ve etkin olarak tedavi edilebilmesi bu hastalığa özgü önemli bir özellik olup tarama ve erken tanıya imkan vermektedir.

Tarama testleri yaparak ve HPV enfeksiyonuna karşı koruyan bir aşı olarak, rahim ağzı kanseri riskinizi azaltabilirsiniz .

HPV nedir?

HPV, çoğu durumda genital siğiller gibi rahim ağzı kanserine neden olma ile ilişkilendirilen bir virüstür. HPV enfeksiyonları özellikle genç yaşlarda görülmektedir ve bunların çoğu gelişen bağışıklıkla yenilmektedir. HPV cinsel yolla bulaşır. HPV enfeksiyonu ülkemizdede giderek artan sıklıkla görünmektedir. Hem erkekte hemde kadında ciddi sağlık problemleri yaratmaktadır. 200’den fazla HPV türü vardır ancak hepsi rahim ağzı kanserine neden olmaz.

Virüs genellikle iki yıl veya daha kısa sürede herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine düzelir. Bununla birlikte, bazı insanlar maruz kaldıktan uzun süre sonra da bu virüs enfekte olmaya devam edebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Erken dönem rahim ağzı kanseri genellikle belirti veya semptom üretmez. Daha ileri rahim ağzı kanseri belirtileri ve semptomları şunlardır :

  • Cinsel ilişkiden sonra, dönemler arası veya menopoz sonrası vajinal kanama
  • Ağır ve kirli bir kokuya sahip olan sulu, kanlı vajinal akıntı
  • Kasık ve alt karın bölgesindeki kronik ağrılar veya cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Hastalığın daha da ilerlemesi ile kilo kaybı, ağrı, idrar yapmada zorluk
  • Sigara içen kadınlar rahim ağzı kanserleri için daha büyük risk altındadır.

Sağlıklı ve Doğal Beslenmeye Dikkat edin!

Rahim ağzı kanseri ile baş etmede büyük rol oynayan etkenlerden bir tanesi de sağlıklı beslenmedir. Vücuda zehir (toksik) etkisi olan maddelerin doku ve hücrelerde yarattığı tahribatı azaltmak için antioksidanlar önemli bir role sahiptir.

Bunun için E, C, A vitamini ve selenyum, çinko ve flavanoid içeren gıdalar tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede bir hayli etkili olacaktır. (Bu kısımla ilgili detaylı bir yazı yakın zamanda siz değerli okurlarımızla paylaşılacaktır. Şu an üzerinde çalışılmaktadır)

Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Yukarıda yazılan belirtiler arasında sahip olduğunuz herhangi bir  bulgu varsa, doktorunuzdan randevu alınız. Tek bir belirti, kesinlikle bu hastalığa yakalandınız şeklinde düşünülmez. Çünkü yukarıda yazan semptomlar (belirtiler) birçok hastalığın ortak belirtileri arasındadır.

Fakat yine de bu hastalığa  henüz başlangıcında müdahale etme imkanını ve dolayısıyla erken tedavi kolaylığını (ilerlemiş benzerlerine kıyasla) göz önünde bulundurursak, yukarıda yazan herhangi bir belirtiye sahipseniz, doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ve yine HPV’ye karşı koruma için aşı yapmış olsanız bile yine de düzenli aralıklarla rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Rahim Duvarı Kalınlaşması Hamile Kalmaya Engel Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.