Panik Atak Hastalığı Nedir? & Belirtileri Nelerdir? PA Serisi-1

5.887
A+
A-
Panik Atak Hastalığı Nedir? & Belirtileri Nelerdir? PA Serisi-1

Yazıya başlamadan evvel yaklaşık bi 10-15 sene önce panik atak hastalığına yakalandığımı ve hayatımın en zor 3-4 senesini geçirdiğimi belirtmeliyim. Ben hiçbir ilaç ya da benzeri bir takviye kullanmadan ve doktora gitmeden bu panik atak hastalığını yenmeyi başardım. Bu yazı dizisinde sizlerle bu hastalığı nasıl yendiğimi ve tecrübelerimi de paylaşacağım. Umuyorum ki bu hastalıktan muzdarip olanlar bir an evvel bu hayatı zehir eden illetten kurtulurlar…

Panik Atak Nedir?

Panik atak, “görünürde bir tehlike ya da önemsenecek boyutlarda bir neden olmamasına rağmen, oldukça şiddetli boyutlara varabilen yoğun korku atakları” şeklinde tanımlanan psikolojik bir hastalık türüdür.

Bu hastalığın krizleri, hasta için kokutucu boyutlara ulaşabilir ve hasta o an için kalp krizi ya da panik atağın başlangıç belirtisine göre diğer ağır hastalıklardan biri (misal beyinde bir ağrı hissettiğinde beyin kanaması ya da tıkanıklığı olduğunu düşünüp, artık ağır bir beyin hastası moduna girmek gibi) nedeniyle öleceğini düşünür.

Çoğu insan hayatı boyunca birkaç kez panik atak geçirebilir. Bu her insanda olabileceği için normal bir durum sayılmaktadır. Ancak Panik Atak Krizleri sürekli olarak kendini tekrar eder duruma  gelmişse panik atak bozukluğuna ya da hastalığına yakalanmışsınız demektir.

Hasta Olan Kişide Panik Atak Algısı Nasıl Gelişmektedir?

Kişi atak krizleri yaşamaya başladığında, hissettiği korkuyu kolay kolay aklından çıkaramaz. Sürekli olarak büyük bir çaresizlik yaşadığı o anı tekrar yaşayabileceğini düşünerek her zaman sanki bir kaçışı varmış gibi tetikte yaşamaya başlar. Ama bu durum tamamiyle beynin içerisinde geliştiği için tetikte yaşamanın sağladığı fayda çok fazla etki etmez  ve kişi doğal olarak kendini toplumdan soyutlamaya başlar.

Panik Atak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en belirgin özelliklerinden birisi de bütün hastalık çeşitlerinin belirtilerine uyum sağlayarak beyni yanılgıya düşüre bilmesidir. Örnek verecek olursak: Kolunuzda bir ağrı hissettiğinizde, hemen araştırıp kalp krizi belirtisi olduğunu görürsünüz, Acaba kalbimde bir sıkıntı mı var? Dedikten sonra teşhisi kendiniz koymuş olursunuz, Evet ben kalp hastası olabilirim belki de az sonra kalp krizi geçireceğim diyerek istemeden de olsa atak krizini başlatmış olursunuz.

En yaygın panik atak krizi belirtileri ise şunlardır:

(Başına Yıldız (*) koyulanlar, benim de bizzat yaşadığım belirtilerdir.)

 • Çarpıntı,
 • Nefes darlığı,
 • *Ateş Basması & Terleme,
 • *Soluk Alıp Verirken Kesintiye Uğraması ve Nefes Alamama,
 • *Göğüs Kafesinin Daraldığını Hissetme,
 • Bulantı,
 • *Ellerde ve ayaklarda  titreme,
 • Baş Dönmesi,
 • *Ölüm Korkusu,
 • *Uyuşma ve Üşüme Hissi,
 • *Ne Yapacağını Bilememenin Endişesiyle Sağa Sola Koşma Hissi
 • Çıldıracak Gibi Olma,
 • Vücudun ile Ruhun Uyumunun Bozulduğu  Hissi,
 • *Kendini ve Çevreyi Algılayamama

Bu hastalığının en belirgin özelliği ise krizin başlama yeri ve zamanının bilinememesi nedeniyle bu hastalıktan muzdarip kişilerin sosyal hayatını alt üst olma noktasına getirmesidir. Hiçbir sebep yokken aniden ortaya çıkar ve ortalama 10-15 dakika içerisinde en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra 20 dakika içerisinde de sonlanır.

Genellikle uyanık olunduğu zamanlarda gerçekleşir ama seyrek de olsa uykuda halinde de görülebilir. Panik atak yaygın bir anksiyete (her zaman olumsuz düşünerek endişelenme, kaygı bozukluğu) bozukluğunun bir parçasıdır ve kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülür.

Şu Unutulmamalıdır ki: Hastalığın nefes alıp verme üzerinde ya da parasempatik sinir sistemi üzerinde hiçbir etkisi olmayıp tamamen psikolojik bir hastalıktır. (Bu Kısmı 2. ya da 3. Bölümde Daha Detaylı Açıklayacağız.)

Yazımızı daha fazla uzatıp ta dikkatinizi dağıtmamak adına 2 ya da 3 seri şeklinde yazmayı uygun gördük. Yazımızın sonraki (2&3) serilerinde panik atağın nedenleri, Hastanın yaşantısında meydana gelecek değişiklikler ve tedavi yöntemleri, doğal rahatlatıcı takviyelerle birlikte kendi tecrübelerimi de sizlerle paylaşacağız. 

Not: Bu konuyla alakalı ilaçlar haricinde sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa lütfen çekinmeden yorum kısmına yazınız. Teşekkürler…

İlginizi Çekebilir: Panik Atak Hastalığının Nedenleri & Zorlukları Nelerdir? PA Serisi-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mergül dedi ki:

  Yazı biraz kısa olmuş. Panik krizini nasıl engellemeyi basardınız? Ve sizde kaç saatte bir oluyordu?

  1. Mor Yaprak dedi ki:

   Mergül Hanım, Yazıyı Çok Uzatarak Detayların Kaçırılabilme İhtimalinin Önüne Geçebilmek İçin 3 Aşama Halinde Yazmak Daha İyi Olur Diye Düşündük. Bu Hafta Yazımızın 2. Serisini Paylaşacağız. Sorunuza Gelince, bende ataklar, ilk başlarda akşam ya da akşama doğru olmaya (yani hava kararmaya yakın) ürperti hissetmemle başlıyordu. Zaten ilk atak da yine akşam olmuştu. İlk 1,5 sene için hemen hemen her gün çoğu günler (%80) 1 defa ama seyrek de olsa bazı günler (%20) 2 kez “Yine olacak mı? Olursa ne yapacağım?” diye her zaman tetikte yaşayarak kendimi kısır döngüye soktuğum için Panik Atak Krizleri yaşadım. Cevabı, çok uzamaması adına burada noktalıyorum. Başka Bir Sorunuz Olursa Lütfen Yazınız. Teşekkürler, Geçmiş Olsun…