Oruç Tutarken Zorlanmamak İçin Sahurda Bunları Tüketmelisiniz

7.429
A+
A-
Oruç Tutarken Zorlanmamak İçin Sahurda Bunları Tüketmelisiniz

Ramazan ayı kapımızı çaldı. Oruçlar tutulacak, bize verilenler için şükredilecek. Oruç oldukça uzun bir zaman dilimine denk geliyor bu nedenle sahurun kesinlikle atlanmaması gerekiyor. Oruç dönemini daha rahat geçirebileceğiniz besinleri sahurda tüketmelisiniz. Peki sahurda neler yenmeli neler yenmemelidir?

Yumurta

Sahur yemeği için en uygun olabilecek yemek yumurta yemekleridir. Hem protein içerir hem de uzun süre tok tutar. Lezzeti ile sahur tercihinizde birinci sırada yer alması uygun olur. Yumurtayı pişirme şekliniz önem taşır. Sizi susatabilecek bol acılı ve yağlı bir pişirme şekli tüm gün susamanıza neden olur. Buna ek olarak yumurtayı sade yemeğe çalışmalısınız. Sucuk ve pastırma ile birleştirirseniz de susamanıza neden olur. Yumurtayı haşlama, çılbır veya poşe olarak tüketmeniz daha yararlı olacak ve baharatlar sizi susatmayacaktır.

Süt

Bol protein içerir ve gün boyu tok tutar. Sıvı ihtiyacınızı da karşılayacağı için sahurda mutlaka tüketilmelidir.

Yoğurt

Mineral bakımından zengin ve prebiotik özelliği ile sahur için iyi bir alternatiftir. Özellikle ev yapımı yoğurt bu faydayı daha da arttırıyor. Eğer yoğurdu sade olarak tüketmek istemiyorsanız yoğurt ile yapılan çorbalar tercih edilebilir. Örneğin ayran aşı veya yayla çorbası.

Salatalar

Sahurun vazgeçilmezi salatalar olmalıdır. Salatanızın içine ilave edeceğiniz bol salatalık su ihtiyacınızın önüne geçecektir. Salatalarınızın üzerine hazır soslar kullanmaktan kaçınmanız yerinde olacaktır. Çok fazla yağ ve soslu salatalar size yararlı olmayacaktır. Bunun yerine doğal halleri ile tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Kuruyemişler

Özellikle kavrulmamış olması şartıyla çiğ badem, ceviz sahur öğünü için çok gereklidir. Uzun süre tok kalmak ve enerjik hissetmek için sahur sofranızdan çiğ badem ve cevizi eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Meyve Desteği

Sahurda tatlı tüketmek yerine meyve tüketebilirsiniz. Özellikle elma sahurda yenebilecek en iyi meyvedir. Hem içindeki pektin hem de lifler dolayısı ile mide asitlerini de dengeler. İkinci meyve alternatifi ise muzdur. Şeker oranı azdır ve susatmaz tok tutar.

Su

Sahurda gün boyu su ihtiyacınız olmaması için bol miktarda su tüketmelisiniz. Az şekerli bir hoşaf da su ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

Ekmek

Sahurda ve iftarda beyaz ekmek tüketmekten kaçınmalısınız bunun yerine tam tahıllı veya çavdar ekmeği tercih etmelisiniz.

Kefir

Ramazan aylarında yemek düzeni değişmesinden dolayı sindirim sisteminde de değişiklikler olur. Kabızlık Ramazan ayında oruç tutanlar için sorun olur. Sahur sofranıza kefiri de dahil ederseniz kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Sahurda Neler Tüketilmemelidir?

Karpuz şeker yüksek bir meyve olduğu için sizi çabuk acıktırır.

Çay tüketmemeye çalışın. Çay idrar oranını arttıracağından su ihtiyacı da buna bağlı artacaktır.

Tuz zengini yiyecekler tüketmeyi. Salam, sosis, sucuk, tuzlu peynir, pastırma,tuzlu zeytinler sahur sofrasında olmamalıdır. Bu besinler su ihtiyacını çok fazlalaştırır.

Kek, kurabiye, tatlı, bal, reçel, çikolata gibi yiyecekleri sahur sofranıza dahil etmeyin. Ani kan şekeri yükseltirler ve acıktırırlar.

İlginizi çekebilir: Düzenli Kullanıldığında Kilo Verdiren Bitki Çayları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.