Kadınları Olduğundan Yaşlı Gösteren 10 Makyaj Hatası & Çözümü

Kadınları Olduğundan Yaşlı Gösteren 10 Makyaj Hatası & Çözümü

Her kadın sevdiklerine ve çevresine güzel görünmek ister. Bunun için kimi kadınlar doğal yolları tercih ederken, çoğu kadın da daha hızlı sonuç aldığı için makyajı tercih ediyor. Peki her makyaj olmak istediğiniz gibi sizi güzel gösteriyor mu? Ya da makyaj yaparken bazı püf noktaları kaçırıyor olabilir misiniz?

Neymiş o püf noktalar? Diyorsanız eğer, işte genç ve güzel görünmek için makyaj yaparken çoğu kadınların yaptığı, olduğundan yaşlı gösteren makyaj hataları arasındaki en yaygın 10 hatayı sizler için inceledik. Buyrun:

1) Fondöteni Asla ve Asla Gereğinden Fazla Kullanmayın.

 • Makyaj yaparken, kalın ve yoğun bir şekilde sürdüğünüz fondöten kesinlikle sizi olduğunuzdan daha büyük gösteren makyaj hatalarının başında gelmektedir. Bizim tavsiyemiz fondöteni mümkün olduğunca ince ya da hafif bir şekilde sürmeniz yönündedir.
 • Fondöten yerine hafif renklerde bir nemlendiriciyi de tercih edebilirsiniz. Kırışıklık bölgelerinde biriken fondöteni makyaj süngerinizle dağıtabilir ya da fazla ise yüzünüzden alarak uzaklaştırabilirsiniz.
 • Kırışıklıklarda biriken fondöten eğer fazla ise yüzünüzün çeşitli bölgelerine dağıtarak yüzünüzde kalmasına kesinlikle izin vermeyiniz(Önemli)

2) Göz Altında oluşan Morluklar İçin Aşırı Yoğun Bir Şekilde Kapatıcı Kullanmayın

 •  Göz altı kapatıcılarını kullanırken aşırıya kaçmayın ve yüzünüzde karanlık bir görünüm değil, aydınlatıcı bir görünüm katacaklarından emin olun.
 • Aydınlatıcı özellikteki kapatıcılar, göz altındaki koyulukları kapatmakla birlikte, gözün çevresindeki ışığı ortaya çıkarıp yansıttıkları için o bölgede bulunan kırışıklık ya da morlukları çok iyi bir şekilde gizlerler.
 • Kapatıcılarınızı göz pınarınızdan gözün diğer köşesine doğru V şeklinde uygularsanız en etkili sonucu alabilirsiniz. Kapatıcılarınızı asla üst üste ya da tek bir seferde yoğun olarak göz çevrenize sürmeyin (Önemli)

3) Çok Açık Renkte Baz Kullanmamaya Dikkat Edin

 • Kendi ten renginizden daha açık bir fondöten ya da türevleri gizlemeye çalıştığınız ince çizgilerinizi daha çok belli edebilir.
 • Nasıl olabilire bir örnek: Eğer çok açık renkli bir cilde sahipseniz, yaşınız ilerledikçe adım adım daha sıcak tonlarda fondöten tercih etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır (Denemekten zarar gelmez, deneyin sonucu kendiniz görün)
 • Ten renginizden bir ya da iki ton koyu ya da en fazla 1 ton açık fondöten tercih edin. Bu özelliklere uyan, ışıltılı fondöten türlerini de kullanabilirsiniz. (Önemli)

4) Çok Koyu, Mat Rujları Kullanmayın

 • Şeftali türevlerindeki pembeler ve kırmızılar ya da diğer canlı renkler sizi, genç ve dinamik göstermek için koyu ve mat rujlara kıyasla, daha fazla yardımcı olur.
 • Dudakları daha dolgun gösteren açık ve canlı renklere kıyasla Kahverengi vari mat ve koyu renkler dudakları hem daha ince hem de yaşlı gösteririler.
 • Eğer illaki bu tarz koyu renklerde bir ruj kullanmanız gerekirse dudaklarınızın orta çizgisine az da olsa parlatıcı sürmelisiniz ki, parlaklığın sıcaklığı sayesinde dudaklarınız daha kalın görünsün. (Önemli)
 • Şunu da kesinlikle unutmamalısınız ki, parlak ve canlı rujlar koyu rujlara nazaran, tazeliği ve canlılığı simgelerler.

5) Kesinlikle Tüm Yüzünüze Pudra Uygulamayın

 • Genç gösterilmek istenen cilt ışığı yansıtmalıdır. Yüze fazla miktarda sürülen pudra ışığı kapatacak ve sizi olduğunuzdan daha cansız göstererek yüzünüzde ayrı tabaka varmış gibi duracaktır.
 • Unutmayınız ki pudra çok ekstrem koşullar haricinde burun ve çene bölgesindeki parlak görünümü azaltmak amacıyla kullanılan bir üründür.
 • Eğer pudrayı tüm yüzünüze uygulamaya kalkarsanız, kırışıklıkların belirginleşerek öne çıkmasına neden olabilirsiniz.
 • Pudrayı kullanmamanız gereken en önemli bölge, göz bölgesidir. 2. maddede belirttiğimiz göz altı kusurlarının ışıltıyla izole edilmesini engeller.

6) Allığı Yanlış Yerde & Şekilde & Renkte Kullanmak

 • Genellikle çok yapılan hatalardan birisi de yanaklarda allık kullanmaktır. Bu hata tüm dikkati yanaklarınızdaki sarkmış bölgelerde toplayacaktır.
 • Benim yanaklarımda sarkmış bölge yok diyebilirsiniz ve biz de size inanıyoruz ama bu her zaman olmayacağı ve böyle kalacağı anlamına gelmez. Bu sebeple sadece elmacık kemiklerinizin üst noktasına ya da yada üst kısmına sürmeyi deneyebilirsiniz.
 • Burnunuza ve dudak kenarlarınıza çok yakın bölgelere allık uygulamayın ve elmacık kemiğinizden taşmayacak şekilde bir fırça kullanmaya gayret edin(Önemli)
 • Gül kurusu ve benzeri doğal görünümlü renkler her cilt renginde daha doğal durur ve yüzü aydınlatır. Daha detaylı açıklama istenirse: Açık tenliler  gül pembesi ve tonlarını, Buğday tenliler pembe ve tonlarını, Esmer tenliler ise mercan, vişne vb bronz tonları tercih etmelidirler.

7) Sadece Alt Göz Kapağına Kalem Çekmek ya da  Maskara Sürmek

 • Göz Kalemi sadece alt kirpik ya da alt göz kapağına çekildiğinde hem gözü olduğundan daha küçük gösterir ki bu istenmeyen bir durumdur hem de sanki aşağıya sarkma varmış gibi gösterecektir. Doğrusu ise yumuşak bir kalem yardımıyla hem üst hem de alt kirpik dibine yakın bir şekilde makyajı yapmaktır.
 • Eğer göz farı sürmek isterseniz de yumuşak bir gri tonu ya da kahvemsi bronz tercih etmelisiniz ki gözleriniz daha parlak ve can alıcı gözüksün.
 • Eğer yine sadece alt kirpiklere maskara  sürerseniz, maalesef kendi elinizle kaz ayaklarınızı ortaya çıkarmış olursunuz. Üst kirpiklerinizde mümkün olduğunca  Siyah maskara kullanmaya çalışın ki gözleriniz ve cildiniz karşıtlık gereği daha parlak gözüksünler(Önemli)
 • Çok katı ve ağır olmayan maskara kullanmaya gayret edin çünkü yaşlandıkça kirpikleriniz kurumaya başlar ve bu durum maskaranın nemlenemediği için kuruyarak yüzünüze düşmesine neden olur.

8)  Koyu Renk Kaş Kalemi Kullanmak

 • Kaş kaleminizi eğer kaşınızla aynı renkte ya da daha koyu tonlarda seçiyorsanız, bundan vazgeçmelisiniz. Bu çok yaygın yapılan yanlışlardan biridir.
 • Doğrusu ise makyaj uzmanların söylediğine göre kaş kaleminizin, kaşınızın doğal renginden bir ton daha açık olması şeklinde. (Önemli)
 • Güzel ve doğal bir görünüm için kaş kaleminizi sürdüğünüz bölgeleri bir fırça yardımıyla dağıtın ki kesik kesik görünen renk değişimlerin önüne geçebilesiniz.

9) Kısa Sürede Yok Olan Ruj Kullanmak & Dudak Kalemi Seçimi

 • Dudak hatlarını daha net ve canlı göstermek, her kadını olduğundan genç ve dinç gösteren etkenlerden biridir. Kısa sürede dezenforme    olan ruj hem sizi yoracak hem de yer yer kaybolarak kötü bir görünüm kazanacaktır. Bu sorunu önlemek adına daha uzun süre kendini ve şeklini koruyabilen ruj kullanılmalıdır.
 • Dudaklarınızı çerçeve içine alarak daha çekici bir görünüm kattığınız dudak kalemlerinin renk seçimine de dikkat etmelisiniz. Dudak kaleminiz koyu fakat rujunuz açık olursa dudaklarınız sanki kaplamaymış gibi kötü bir görüntüye bürünebilir.(Önemli)
 • Bunu önlemenin en kolay ve zahmetsiz yolu ise dudak kalemi ve rujunuzu aynı renk seçmeniz olacaktır. Dudak kaleminizi de zaten ruj olarak kullanabileceğinizi zaten biliyorsunuzdur.

10) Fondöten Kullanmamak

 • Her şey dengede bitmektedir. Fondöteni abartarak kullanmayın derken, hepten kökünü kesin şeklinde anlaşılmak istemeyiz. Fondöten doğru kullanıldığında  gerçekten mükemmel sonuçlar ortaya çıkaran bir makyaj malzemesidir.
 • Fondöten olmadan cilt donuk ve yer yer kızarık bir şekilde görünebilir. Ayrıca hiç fondöten kullanmamak belirgin ışıklar altında cilde cansız bir ifade verir.
 • Eğer yağlı bir cilde sahipseniz pudralı fondöten, kuru bir cildiniz var ise o zamanda sıvı fondöten kullanmalısınız.(Önemli )

Şunu unutmamalısınız ki, “Mümkün olabildiğince en aza indirilen makyaj, Çok daha iyi bir görünümdür” sözünü uygulamak, uğraş gerektirici ve meşakkatli olmakla birlikte, birçok makyaj uzmanı genç görünmek için cildinizi duru ve olduğu haliyle çok fazla yormadan düzenlemeniz gerektiği yönünde görüş bildirmekteler.

Ve en önemli hatırlatma olarak ne kullanırsanız kullanın tek değişmez kuralınız her zaman en az kimyasal olan ürünü kullanmaya çalışmak olmalıdır. Cildinize değer verdiğiniz ya da daha güzel görünebilmek için devamlı sür-temizle, sür-temizle yaptığınız malzemeler mümkün olan en az seviyede kimyasal içermeli ki hayatınızı sadece makyaja bağlı bir şekilde geçirmek zorunda kalmayın. Makyaj sizin için bir tercih olabilir ama asla ve asla bir zorunluluk haline gelmelidir…

İlginizi Çekebilir: Kırışıklık Sorununa Doğal Yöntemler İle Veda Edebilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.