Kadınlarda Erken Yaşlanma Ve Psikolojik Etkileri

6.727
A+
A-
Kadınlarda Erken Yaşlanma Ve Psikolojik Etkileri

Yaşlanmayla birlikte insanların biyolojik yapılarında değişiklikler olur. Kalp, damar ve endokrin bezlerinde birtakım değişimler, beyinde nöron sayısında azalma, kas-iskelet, dolaşım, sindirim sistemi ve diğer sistemlerde fonksiyonel yetersizlikler, üreme yeteneğinin kaybolması, duyu organlarındaki fonksiyonel kayıplar ve genel vücut direncinde azalma görülür.

Yaşlanma doğal bir durumdur fakat yaşlanmayı geciktirmek için birçok yol da mevcuttur. Sağlıklı beslenerek ve kötü alışkanlıklardan uzak durarak yaşlanma geciktirilebilir. Genç kalma sırlarından biri de düzenli spor yapmaktır. Bunların yanında en önemlisi, erken yaşlanma neden olacak sebepleri bilmek ve bunlardan uzak kalmaktır.

Erken yaşlanma genel sebepleri;

  1. Stres ve endişeden uzak durun, genç kalın. Erken yaşlanma sebeplerinin başında stres ve endişe gelir. Kadınlar özellikle erkeklere göre daha streslidirler ve çok kolay olayları kafalarına takarlar. Aşırı stres sırasında vücut kortizon salgılar. Bu kortizol kalp atışlarını hızlandırır ve fazla kortizol damar sertliğine neden olur. Ayrıca stres sonucu bağışıklık sistemi zayıflar ve bu da erken yaşlanmaya sebep olur.
  2. Yeterli miktarda kalsiyum almama durumunda kemikler erken yaşlanır. Özellikle kadınlarda osteoporoza yakalanma riski artar.
  3. Yaşlanma faktöründe genlerde önemli bir yer oynamaktadır. Gen havuzunuz yaşlanma belirtilerinizin ne zaman çıkacağını da gösterecektir.

Ciltte erken yaşlanma;

  1. Düşük antioksidan alımı sonucunda cilt erken yaşlanır. Antioksidanlar çoğalmasını istemediğimiz serbest radikallerin oluşumunu önler. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşırlar. Vücudun hastalıktan korunmasını ve yaşlanmayla gelen olumsuz etkileri geciktirmesini sağlarlar. Kivi, çilek, mango, kavun, portakal, brüksel lahanası, havuç, ıspanak gibi besinler tüketerek antioksidan alımı artırılabilir.
  2. Aşırı ve dik güneş ışınları da ciltte erken yaşlanmaya neden olur.
  3. Kadınların fazla makyaj ile ciltlerini yorması, gerekli bakımları yapmaması sonucu da cilt erken yaşlanır ve kırışır.
  4. Sigara, alkol,  yetersiz uyku cildi yıpratır ve erken yaşlanmaya sebep olur.
  5. Mimiklerin fazla kullanımı yüzdeki kırışıklıkların genel sebebidir.Vücudun yeterince nemlendirilmemesi sonucu, cilt susuz kalır ve kurur. Nemsizlik erken kırışmalara neden olacaktır.

Kadınlar güzel görünmek ve bu sayede iyi hissetmek isterler. Bunu bazen sadece kendileri için isterler. Aynaya baktıklarında kendilerini güzel görmek hoşlarına gider. Bazen de karşı cins ya da hemcinslerine güzel görünmek isterler. Karşı cinsi etkilemek için güzel, hemcinslerinden geride kalmamak en iyisi olmak için güzel. Kadınlar arasında da rekabet fazladır. En güzel elbise, en güzel saç, en güzel ayakkabı derken sürekli bir çaba vardır.

Hayat şartları da iş için bakımlı olmayı gerektirir. Böyle bir durum da iken, hayatın zorluklarına yenik düşüp, erken yaşlanan bir cilt kâbus olur.İnsan güzel göründüğünü bildiğinde daha özgüvenli olur ve yere daha sağlam adımlarla basar.Vaktinden önce yaşlanma belirtileri veren bir vücutsa bir anda bütün özgüveninizi alıp götürebilir.

Yaşlılığın getirdiği olumsuzluklardan korunmak için dengeli bir yaşam sürmeli ve kendimizi doğal sürece bırakmalıyız.Küçük detaylara dikkat ederek,erken yaşlanma belirtilerine yakalanmaktan kurtulup huzurlu bir hayat yaşayabiliriz.

İlginizi çekebilir: Yüzdeki Koyu Noktalar Ve Lekeler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.