Kadınlar, Erkeklere Göre Neden Daha Uzun Yaşamaya Başladılar? İşte Nedenleri!

6.629
A+
A-
Kadınlar, Erkeklere Göre Neden Daha Uzun Yaşamaya Başladılar? İşte Nedenleri!

Kadınlar, Aleyhlerine Olan Toplumsal Eşitsizliklere Rağmen, Erkeklerden Daha Uzun Yaşamaya Başladılar. 

Kadınların her ne kadar yaşam kalitesi beklentisi çoğu ülkede erkeklerden daha yüksek olsa da  bazı sağlıksal ve sosyal faktörler kadınların daha düşük yaşam kalitesine sahip olduğu gösteriyor.

Kadınlar genellikle erkeklerden daha az ücret almaktadır ve birçok ülkede erkeklerle aynı haklara sahip değildir. Bu toplumsal eşitsizliklere rağmen, dünyanın çoğu bölgesinde kadınların erkeklere kıyasla daha uzun yaşadıkları kanıtlanmıştır.

Erkekler kadınlara kıyasla sigara,  aşırı alkol kullanımı  ve daha riskli araç sürüşü gibi bünyeye zararlı davranışlara sahiptirler. Ayrıca çoğu ülkede intihar ile ölüm oranı erkeklerde, kadınlardan daha yüksektir.

Yine birçok ülkede kadınlar erkeklerden daha fazla stres altındadırlar. Daha sık kronik hastalıklar, depresyon, anksiyete sıkıntısı çekiyorlar, daha sık şiddet mağduru oluyorlar, ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen daha uzun yaşıyorlar.

Kadınlık Hormonları Aynı Zamanda Hastalıklara Karşı Koruyucu Bir Rol Oynamaktadır.

Kadınlar hormonlarıyla ilgili biyolojik farklılıklara bu sebeple de ekstra faydalara sahiptir. Bu hormonlar ve  östrojen, kardiyovasküler birçok hastalığa karşı aynı zamanda koruyucu bir rol oynamaktadırlar.

Kadınlar  virüslerden daha fazla etkilenen erkeklere göre daha iyi bir bağışıklık sistemine sahiptirler.  Ayrıca, kadınların bağışıklık sistemleri erkeklerinkine nazaran daha yavaş yaşlandığı da kanıtlanmıştır.

Kuşkusuz, kadınlar daha fazla kronik hastalıklara yakalanmaktadırlar,  erkekler ise daha az yakalanmaktadır  fakat erkeklerin yakalandığı hastalıklar daha ölümcül oluyor ve daha fazla acı çekiyorlar. Örneğin, kadınlar daha çok osteoartrit (eklem hastalıkları)  geçirirken, erkekler daha çok kalp hastalığına yakalanmaktadırlar.

Kadınlar Sağlıklarına Erkeklere Kıyasla Daha Fazla Önem Veriyorlar.

Ayrıca, kadınlar sağlıklarıyla ilgili erkeklerle aynı tutuma sahip değiller, hastalık semptomlarına daha fazla dikkat eder, yaşam tarzlarını daha fazla izlerler ve daha fazla tıbbi yardım alırlar. Erkekler ise genellikle tedavileri reddetme eğilimindedirler ya da sıkıntıları dayanılmaz bir hal alana kadar ertelemektedirler.

Yapılan son analiz ve gözlemlere göre, yakın zamanda erkek ve kadın arasındaki ortalama yaşam süresi farkının bariz bir şekilde kapanacağı tahmin edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kadınlarda Erken Yaşlanma & Psikolojik Etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.