İnsanlık İçin Mucize: Sirke Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsanlık İçin Mucize: Sirke Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sirke faydaları saymakla bitmeyen aynı zamanda eski bir halk ilacı olarak da kullanılan bir üründür. Yıllardır kullanıla gelen bu ürün hemen her çeşitli meyvelerden yapılır. İçerisinde yüzde 5 ila 20 asetik asit, su, mineral, vitamin ve amino asit içerir.

Toplumumuzda çeşitli ev yemeklerinde, salatalarda  ve içecek yapımında kullanılmıştır.

Elma sirkesi toplumumuzda kullandığımız en popüler sirke türüdür.

Elma sirkesi yemek kaşığı başına yaklaşık sadece üç kaloridir.

Sirkenin Bilinen Sağlığa Yararları

1. Antimikrobiyaldir ve Enfeksiyonları Önler

Sirke, zararlı bakteriler de dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olur.

Sirke iki bin yıldan fazla bir süre önce yara temizliğinde kullanıyordu.

Geleneksel olarak tırnak mantarlarını, bitleri, siğilleri ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılmıştır.

Sirkenin asitik özelliği genital pH seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, genital enfeksiyon ve siğillerin azalmasına yardımcı olmak için banyonuzda yarım fincan sirke bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucusu olarak da kullanılmıştır ve araştırmalar bakterilerin  yiyeceklerde büyümesini ve bozulmasını önlediğini göstermektedir.

2. Kan Glikoz Seviyeleri ve Kolesterol Kontrolüne Yardımcı Olur

Bugüne kadarki en başarılı sirke uygulaması tip 2 diyabet hastalarındadır.

Tip 2 diyabet, ya insülin direnci ya da insülin üretememesi nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilir.

Bununla birlikte, yüksek kan şekeri, şeker hastalığı olmayan kişilerde de bir sorun olabilir. Yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların ana nedenlerinden biri olduğuna inanılmaktadır.

Sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için sayısız faydaları olduğu gösterilmiştir.

İnsanlarda yapılan çok sayıda başka çalışma, sirkenin insülin fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini düşürebileceğini göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı, sirke diyabetli veya kan şekeri seviyesini düşük kalmasını isteyenler için faydalı olabilir.

Yüksek kolesterolü ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olur.

Halen kan şekeri düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, herhangi bir sirke alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Çalışmalar  sirkenin Şaşırtıcı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Birçok  araştırma sirkenin tokluk hissini artırdığı için daha az kalori almanıza yardımcı olur ve bu kilo   vermeye başladığınızı gösterir.

Örneğin, insanlar düşük karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke alırlarsa, daha fazla dolgunluk hissi alırlar ve günün geri kalanında 250-300 daha az kalori alırlar.

Obezite olan 175 kişiden oluşan bir çalışma grubu ile, 3 ay boyunca günlük bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketiminin karın yağının ve kilo kaybının azalmasına neden olduğunu kanıtanmıştır.

Zayıflamada önemli olan diyet / sağlıklı yaşam tarzıdır ve sonuçları görmek için çeşitli etkili yöntemleri birleştirmeniz gerekir.

Son olarak, elma sirkesi ağırlıklı olarak doygunluğu arttırmak, kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü için kilo kaybı yardımcısı olarak faydalı görülür.

Fakat hiçbir zaman kendi başına mucizeler yapamaz.

4. Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Kalp hastalığı şu anda dünyanın en yaygın erken ölüm nedenidir.

Çeşitli biyolojik faktörlerin, kalp hastalığı riskinin azalması veya artmasıyla bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Sirkenin, kalp hastalığı ve böbrek problemleri için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğü fareler üzerinde yapılan bazı çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Harvard Üniversite’sinde salatayı sirke katarak yiyen kadınların, kalp hastalığı riskinin azaldığını gösteren gözlemsel bir çalışma yapılmıştır.

Sirkenin kan şekeri seviyesini düşürebildiğini, insülin duyarlılığını artırabildiğini ve diyabetle mücadelede yardımcı olabileceği gösteriyor ki kalp hastalığı riskinin azalmasına yol açar.

5. Tümör Büyümesini ve Kanseri Önleyebilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize olan korkunç bir hastalıktır.

Çok sayıda çalışma, çeşitli sirke türlerinin kanser hücrelerini öldürebileceğini ve tümörleri küçültebileceğini göstermiştir.

Test tüpleri ve fareler üzerinde yapılan bazı çalışmalar, sirkenin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatacağını ve tümörlerin küçüleceğini göstermiştir.

Elma sirkesi tüketmek kanseri önlemeye yardımcı olabilir, ancak herhangi bir öneride bulunulmadan önce bunun daha fazla araştırılması gerekir.

Elma sirkesi saç bakımı, cilt bakımı, diş bakımı, evcil hayvanlarda kullanımı ve temizlik maddesi olarak sağlıkla ilgili diğer çeşitli kullanım alanlarına da sahiptir.

Sirkenin Yan Etkileri

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi çok aşırı derecede sirke kullanımının da olası yan etkileri/zararları vardır. Bunlar:

  • Fazla sirke kullanımı mesane kanseri riskini artırabilir.
  • Fazla sirke kullanımı kadınlarda kandaki potasyum değerlerini düşürebilir.
  • Bazı insanlarda rahatsız edici sindirim semptomlarına neden olabilir.
  • Sirkedeki yüksek asit seviyeleri yeni kemik oluşumunu azaltabilir.
  • Aşırı sirke kullanımı asitli gıdalarda olduğu gibi diş aşınmasına neden olabilir.
  • Sirkenin asiti aşırı yüksek olursa cilt yanıklarına sebep olabilir.

Bir sonraki yazımızda doğal sirke nasıl yapılır? & Mayalanması için bekleme süreleri ne kadar olmalıdır? sorularını inceleyeceğiz. Teşekkürler…

İlginizi Çekebilir: Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmak için 10 Doğal Yöntem ve Gıda

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.