İdeal Kilonuza Dönerek Sağlık Riskinizi Azaltın

4.880
A+
A-
İdeal Kilonuza Dönerek Sağlık Riskinizi Azaltın

Fazla kilolar, başta diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi birçok rahatsızlığa yol açar. Bu tür rahatsızlıklardan korunmak için ideal kilo standartlarına dönmeniz gerekir. Kişinin ideal kilosuna dönmesiyle bu tip sağlık risklerini azaltıyor.

Fazla kilolu kişilerde kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere psikolojik sorunlara da yol açarak yaşam kalitenizi düşürür. İdeal kiloda olan kişi, bu tür sorunları ortadan kaldırabilir.

İdeal kiloya ulaşmanın yolları

Sağlıklı kilo vermek, diyet yaparken doğru ve sağlıklı şekilde yapmak ilk hedefiniz olmalıdır. Gelin birlikte ideal kiloya ulaşmak konusunda neler yapmalıyız inceleyelim;

  • Kendinize bir diyet belirleyin

Öncelikle şunu belirtelim. İnternet ortamında gördüğünüz “bir günde kilo vermek”, “1 ayda 15 kilo vermek” gibi sağlıksız diyetlere ve gerçeği yansıtmayan bilgilere asla inanmayın. Kendinize bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşmak için bilimsel ve gerçekçi diyetlerden faydalanın. Böylelikle hem sağlıklı kilo vermiş olacaksınız, hem de psikolojik olarak hedefinize ulaşmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

  • Kendinizi kilo vermeye inandırın

Birçok araştırma bir alışkanlığın yerleşmesinin 5 günü aldığını ortaya koymuştur. Bu da demek oluyor ki diyette ilk beş gün zorluk çekeceksinizdir. Bu diyet içerisinde “ben bunu yaparım” tarzında kendinizi teşvik edici düşüncelerle diyetinize devam edin.

  • Hızlı kilo verme düşüncesinde olmayın

Diyet yaparken sağlığınızı düşünmek çok önemlidir. Diyette egzersiz, koşu, spor gibi aktivitelerde aşırıya kaçmayın. Unutmayın ki ne kadar çok spor yaparsam o kadar çok kilo veririm düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Ne kadar sağlıklı yaparsanız bedeniniz o kadar size karşılık verir.

  • Kahvaltı olmazsa olmazınız olsun

Kahvaltınızı yapmadan güne başlamak öğle yemeğinde iki kat fazla yemenize sebep olacaktır. Bu nedenle güne kahvaltıyla başlayın ve fazlasıyla meyve tüketin.

  • Uyku düzeninizi ayarlayın

Düzensiz uyku diyetin düşmanları arasındadır. Çok geç uyumak ekstra bir öğün demektir. Eğer geç saatlere kadar çalışmak zorundaysanız ve geç uyuyorsanız öğünlerinizi bu saatlerinize göre ayarlamalısınız.

  • Siyah çay yerine yeşil çay için

Yeşil çay kahve ve siyah çaya göre daha yararlı bir içecektir. İçindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği gibi metabolizmanızı hızlandırarak günlük ihtiyacınız olan enerji harcamanızı artırır.

Bu tarz önerileri dikkate alarak siz de istediğiniz ideal kiloya ulaşabilir ve vücudunuzun genç ve dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Vücudun genç görünmesinden ziyade fazla kiloların sağlık sorunlarına yol açabileceği kesinlikle unutulmamalı.

İlginizi çekebilir: Diyet Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.