Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

11.347
A+
A-
Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

İnsanlar yemek yedikten sonra çekmiş olduğu mide ağrısından oldukça rahatsızdır. Bu mide ağrısına hazımsızlık denir. Birçok kişinin derdi olan hazımsızlığın belirtileri sadece mide ağrısı değildir. Mide bulantısı, karında şişlik, baş ağrısı da hazımsızlığın belirtilerinden biridir. Hazımsızlığın nedenlerini ise şöyle sıralamamız yerinde olacaktır. Aç karnına ve aniden yemek, yemek mideye hazımsızlık ağrısını verebilir. Yani mideniz boş iken az yemek yiyip, sık yenmelidir.

Birde şunu eklemek gerekirse yemek yedikten hemen sonra kesinlikle uyumayın. Bu tür bir yanlış gece rahatsız bir uyku ile sabah mide ağrısıyla kalkmanıza neden olacaktır. Hepimizin derdi olan hazımsızlık için çözüm yolu nedir peki? Evde doğal şekilde geçirebileceğimiz? Ağrıyı azaltmanın çözümü çeşitli bitki çayları, sodalar ve bitkilerden geçiyorsa?

İşte hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları

Limon  & Zencefil: Limon ve zencefil hazımsızlığa iyi gelen en etkili ve en işe yarar çözümlerden bir tanesidir. Hazırlanışı ise bir bardak ılık suya zencefil ve limon suyu eklenerek karıştırılır. Bu karışıma tatlandırmak ve mideyi rahatlatması için birazda bal eklenir. Bu karışım yemeklerden önce tüketilir.

Rezene tohumu: Hazımsızlığa iyi gelen, en işe yarar ve en etkili çözümlerden bir tanesi de rezene tohumudur. Rezene tohumu sadece hazımsızlık ve mide şişkinliğine iyi gelmez, aynı zaman mide bulantısına da yardımcı olarak bu bulantıyı yatıştırır. Rezene tohumu 2 türlü tüketilebilir. Ya çiğ şekliyle yenilebilir ya da kuru haliyle kızartılabilir. Eğer rezene tohumunu kızartıp kuruttuysanız ardından ezerek toz haline getiriniz. Bu tozu 1 bardak sıcak suya ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Hazırladığınız bu çayı günde 2 defa tüketmelisiniz.  

Nane: Hepimizin bildiği baharat halinde olan nane aslında hazımsızlık için birebir etkili bir bitkidir. Nane, mide ağrısı ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için kullanılır. Aynı zamanda nane, karın kaslarını rahatlatarak oluşabilecek krampları azaltır.

Kimyon çayı: Çoğumuzun bilmediği ama sindirim fonksiyonların çalışmasına yardımcı olan “ kimyon “ hazımsızlığa iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. İnce toz halinde kavrulmuş kimyon, bir çay kaşığı kadar bir bardak suya eklenir ve tüketilir. Dilerseniz kaynatabilir ve içerisine limonda koyabilirsiniz.

Tarçın: Tarçını hepimiz tatlıların ama özellikle sütlaçın üzerine koyup tüketiriz. Lakin tarçın hazımsızlığa iyi gelen bitkilerden sadece biridir. Hazımsızlığın hafiflemesine yardımcı olarak karında oluşan şişliği ve krampları rahatlatır. Hazırlanışı işe; sıcak suya eklenir ve yemeklerden sonra kullanılır.


Papatya çayı: Hazımsızlığa iyi gelen çaylardan biri de papatya çayıdır. Tüketeceğiniz 1 fincan papatya çayı mide kaslarına iyi gelerek mide kaslarını rahatlatır ve gevşetir. Ayrıca papatya çayı sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile mide bulantıları içinde kullanılır.

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları haricinde kullanıp tüketilen birçok bitki çayı ve doğal yollardan çözümleri vardır. Bu çözümlerden biri elma sirkesidir. Meyvelerden Ananas, muz ve mandalina da hazımsızlığa iyi gelmektedir. Miğdenizdeki şişkinliği geçirmek, oluşan baskıyı azaltmak ve oluşan hazımsızlığı geçirmek için aynı zaman da Limon ve karbonat da tercih edilebilir.

İlginizi çekebilir: Düzenli Kullanıldığında Kilo Verdiren Bitki Çayları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.