Hamilelikte Yaş Faktörünün Etkileri

Hamilelikte Yaş Faktörünün Etkileri

Kadınlarda doğurganlık yaş ile değişim göstermektedir. Doktorlar tarafından kadınların en doğurgan olduğu yaş aralığı (yumurta verimliliği açısından)  21 – 30 yaş olarak belirlenmiştir. 35 yaşından sonra yumurta rezervlerinin azalması sonucunda hamile kalabilme şansı düşerken, 40 yaşından sonra ise bu oran ciddi bir şekilde azalmaktadır. Geç gebelik birçok sorun oluşumu riski taşırken, erken gebelikler içinde aynı şeyler söylenebilir. Bu nedenle en ideal gebelik yaşları 21-30 yaşları arasıdır.

Erken yaştaki hamilelik

Erken yaşta hamilelik birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Erken yaşlar dediğimiz yaşlar, adolesan dönem olarak geçmektedir. Adolesan dönemi bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlerle çocukluktan erişkinliğe geçişi olup; Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından, 10-19 yaşlar arası adolesan dönem olarak kabul edilmektedir.

Adolesan dönemdeki kadınların cinsel ilişki, gebelikten korunma yolları, gebelik, düşük, anne olma, bebek beslenmesi ve bakımı gibi konularda bilgileri daha ileri yaştaki kadınlara göre yetersizdir. Bu da hem kendileri hem de doğacak bebek için sorun teşkil etmektedir.

Erken yaşta hamilelik sonucu oluşabilecek komplikasyonlar;

  • Gelişim geriliği
  • Erken doğum
  • Yenidoğanlarda düşük doğum ağırlığı, doğum boyunun düşük olması sık görülen komplikasyonlardır.
  • Erken yaştaki hamilelikte, bebekte nörolajik hastalıklar daha sık görülmektedir. Daha sonraki yaşlarda çocukta; zeka geriliği, serebral, epilepsi (sara) gibi nörolajikrahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
  • 2010 yılında yapılan araştırma sonucu;  prematüre doğum oranı %28.4 ve düşük doğum ağırlıklı yenidoğan oranı %17.5,
  • 2011 yılı adolesan gebelikler yapılan araştırmalar sonucu; düşük doğum ağırlığı, prematürite, baş pelvis uygunsuzluğu ve yetersiz prenatal bakım alma ile ilişkili bulunmuştur.

İleri yaştaki hamilelik

40 yaş ve üzeri için gebelik günümüzde ileri yaşta gebelik olarak kabul edilmektedir. Eskiden 35 olan bu yaş sınırı; hayat şartlarının değişmesi, yaşam kalitesinin artması ve standartların iyileşmesi ile 40’a kadar çıkmıştır.

Menopoz yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Menopozdan sonra doğal yollarla hamilelik mümkün değildir. Yaş ilerledikçe hamile kalınma ihtimali de azalmaktadır.

Menopozun 40 yaşından önce olması hali ise erken menopoz olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde kadınlar ortalama 47, yaşında menopoza girmektedir. Yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadındanbirinde erken menopoz görülmektedir.

40 yaşında gebelik ihtimali yüzde 5 civarında olmaktadır. Üremeye yardımcı (tüp bebek gibi) tedaviler ve başkasının yumurtası kullanılarak gebe kalınması yöntemleri ile gebelik bu yaşlarda ve sonrasında daha sık tercih edilmektedir. Geç yaşlarda meydana gelen gebeliklerde de birçok komplikasyonlara rastlanmaktadır.

İleri yaş hamilelikte oluşabilecek komplikasyonlar

  • İleri yaş hamilelerde düşük riski 4 kat fazladır.
  • Down Sendromu görülme riski artar. Down sendromlubebek doğurma riski 30 yaşa kadar olan annelerde 1/800’den az iken, 40 yaşına doğru bu risk yaklaşık 1/100’e kadar artar ve 45 yaş civarında 1/32’dir.
  • Ölü doğum yapma olasılığı fazlalaşır.
  • Anne yaşının ilerlemesiyle gestasyonel diabet, hipertansiyon, plasenta previa, makat prezentasyonu, operatif vajinal doğum, sezaryen ve buna bağlı trombozriski, postpartum hemoraji, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ölü doğum riski artmaktadır.

Erken yaşlarda ve ileri yaşlarda oluşan gebeliklerde yaşanabilecek sorunlar göz önüne alınarak sağlıklı bir gebelik süreci geçirilebilir. Hamilelikte, süreç boyunca düzenli doktor kontrolü ile, verimli bir gebelik geçirilebilir.

İlginizi çekebilir: Kadınlarda Erken Yaşlanma Ve Psikolojik Etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.