Hamilelik Krampları Kabusunuz Olmasın

Hamilelik Krampları Kabusunuz Olmasın

Hamilelik anne adayları için mutlu bir süreçtir. Fakat bu süreç içerisinde yaşanan hamilelik krampları ve ağrılar her anne adayının sıkıntılı zamanlarını oluşturmaktadır. Hamile iseniz ve ağrılardan yakınıyorsanız bazı yöntemler ile bu ağrıları azaltabilmeniz mümkündür. Yazımıza bir göz atmalısınız.

Ağrım Var! Kramplardan Bıktım!

Özellikle hamileliğin 24. haftasından itibaren sıklıkla karşılaşılan kramp sorunu anne adayını bezdirebilir. Genellikle geceleri ortaya çıkar ve son derece rahatsız edicidir. Anne adayının mutlaka gece uykusunda geçirmesi gereken zamanı uyanık ve ağrı ile geçirmesine neden olan hamilelikte kramp ağrıları genellikle bacakta meydana gelir. Halk arasında ayak çekmesi olarak da adlandırılır.

Hamilelik Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir?

Kesin nedeni belli değildir fakat kalsiyum ve magnezyum azlığı kramplara neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde iyonlar plesenta ve fetüsde toplanır ve damar içi sıvı mikratı artar. Anne adayında bu nedenle magnezyum seviyesi düşer. Hamilelik döneminde anne adayı mutlaka magnezyum ve kalsiyum desteğini doktorunun kontrolü ve tavsiyesine göre almalıdır. Bunun yanısıra hamilelik döneminde yeterince dinlenmeye vakit ayırmama, yorgunluk, fazla ayakta kalma, çok fazla kilo alımı, varisler ve topuklu ayakkabı kullanımı da hamilelik krampları sebepleri arasındadır.

Hamilelik Krampları İçin Ne Yapmalı?

Kalça kaslarını rahatlatıcı egzersizler hamilelik krampları için rahatlatıcı olabilir. Eğer ani bir şekilde bacağınıza kramp girer ise; sakin olun ve dizinizi gererek ayağınızı hafifçe ve yavaşça yukarıya kaldırmayı deneyin. Diğer bir yöntem ise; arkadaşınızdan, eşinizden veya yakınınızdan ayak baş parmağınızı hafifçe geriye doğru itmesini rica edin. Bu yöntemler krampı çözecektir. Kramp giren bölgeye çok hafif masaj yapmak veya ılık havlu koymak da kaslarınızın gerginliğini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Masaj size hafif acı hissettirebilir fakat spazm çözüldüğünde hamilelik krampları için gevşetici olacaktır.

Hamilelik Krampları İçin Tavsiyeler

Eğer kramp ağrılarınız çok sık ve güçlü oluyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzuna danışmadan hiçbir ilacı almayın veya hiçbir egzersizi yapmayın. Bebeğiniz ve sizin için tehlikeli durumlar oluşabilir.

  • Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketin. Diyetinizi doktorunuzla tekrar gözden geçirin.
  • Uzun süreler ayakta kalmayın. Hamilelikte topuklu ayakkabı kullanmayın.
  • Dinlenirken ayaklarınızı biraz yukarıda tutun.
  • Aşırı kilo almayın, vücut ağırlığının artması bacaklarınıza daha fazla yük binmesine neden olacak ve hamilelik krampları artacaktır.

Kramplar şiddetini gitgide arttırıyorsa ve ağrılar sizi çok fazla etkiliyorsa mutlaka kramplar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir: Hamile Kalmak İçin Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.