Hamile Kalmak İçin Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

Hamile Kalmak İçin Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

Gün geçtikçe insanlardaki sorun ve hastalıklar farklılık göstererek artmaya devam ediyor. Bu sorunlardan biri de hamile kalamama sorunu. Bu sorunun birden fazla nedeni var elbette. Genetik sorunlar, çevresel faktörler, doğru beslenmeme, yaş faktörü ve sperm kalitesi bunlardan sadece birkaçı.

Çiftler evlendikten bir süre sonra çocuk yapmaya karar verseler de, bazı çiftler bu hayallerine ulaşamayıp alternatif yollara başvurmak zorunda kalabiliyor. Bazen erkekten bazen ise kadından kaynaklı sorunlarla hamile kalınamasa da bu sorunların dışında birçok etken de hamile kalmak için önemli sorunlara yol açabiliyor. Bu sebepler çevresel faktörler, stresli bir yaşam biçimi, hormonal bozukluklar ve beslenme tarzı olarak nitelendirilir. Sağlıklı bir döllenme oluşturabilmek ve kadınlardaki yumurta kalitesini arttırabilmek için beslenme faktörü oldukça önemli bir yerde bulunuyor.

Peki hamile kalmak için bu döllenme ve yumurta kalitesini hangi besinler sayesinde arttırabilirsiniz? Gelin bu besinlere de bir göz atalım.

Hamile kalmak için yardımcı besinler

Omega 3 bakımından zengin besinler tüketin

Omega 3 bakımından zengin olan besinler; somon, uskumru, ceviz, badem… Bu besinler hem annenin yumurta kalitesinin artmasına, hem de çocuğun zekasının güçlü olmasına katkı sağlar.

Bol bol su için

Hamile kalabilmek için dikkat etmeniz gereken vücuttaki su miktarının dengede tutulmasıdır. Ayrıca su, oksijen bakımından zengin olduğu için yumurta kalitesinin de artmasına katkı sağlayacaktır.

Bitkisel yağ kullanmaya dikkat edin.

Trans ve doymuş yağlardan ziyade bitkisel yağ kullanımı hamile kalmanızda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sağlığınızı koruma bakımından da bitkisel yağ kullanımına yönelmelisiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzelere yönelin.

Antioksidan bakımından zengin olan bu besinler, doğurganlığı artırarak hamile kalmanıza yardımcı olur. Ispanak, roka, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler folat içerir. B vitamini grubunda olan folat içeren besinleri günlük beslenmenize eklemelisiniz.

Süt ürünlerini ihmal etmeyin

Süt ve süt ürünleri kalsiyum, sodyum, magnezyum, A vitamini, B vitamini ve B12 vitaminlerini içerir. Süt ürünleri doğurganlığın artmasında ve kan şekerinizin dengelenmesinde önemli rolü vardır.

Yumurta tüketimi oldukça önemlidir

Anne sütünden sonra protein bakımından en zengin besin olan yumurtayı kahvaltılarınızdan eksik etmemelisiniz. Yumurta vücudun üretemediği aminoasitleri bünyesinde barındıran bir besindir. Aminoasitler doğurganlığın artmasında önemli minerallerdendir.

Bu besinlerin yanında soğan, elma, kereviz, somon balığı, havuç gibi besinleri de günlük yiyeceklerinizin arasına hamile kalmak için ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki her besinin fazlası zarardır ve porsiyon miktarınıza kesinlikle dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Maskeleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.