Güzellik Ve Sağlık İçin Çok Önemli Olan A Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler

6.430
A+
A-
Güzellik Ve Sağlık İçin Çok Önemli Olan A Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler

Zinde ve sağlıklı kalmanız için A vitaminini günlük diyetinize dahil etmelisiniz. A vitamini vücudun sağlıklı çalışmasını sağlayan, gözlerin, dişlerin, cildin, yumuşak dokuların, mukus zarlarının, iskelet ve bağışıklık sisteminin gelişimini destekleyen bir vitamindir. A vitamini birçok hastalığa karşı mücadele edilmesinde ve üreme sisteminin korunmasında önemli rol oynar.

A vitamini çeşitli meyvelerde, sebzelerde, etlerde, balıklarda ve süt ürünlerinde bulunur. A vitamini retinal, retinol ve beta karoten gibi doymamış hidrokarbonlardan gelen ve yağda çözünen bir vitamindir.

Ayrıca karotenoidler de A vitaminine dönüşen alfa, beta ve gama karoten içerir. Karotenoidler bitkisel gıdalarda bulunan ve beta karoten olarak A vitaminine dönüşen koyu renkli pigmentlerdir. Beta-karoten hücrelerinizi serbest radikallerden  kaynaklanan hasarlardan korumak için gerekli bir antioksidandır. Serbest radikaller birçok kronik hastalığa neden olur ve yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Beta karoten takviyesi almak kanser riskini de azaltır.

Diyet yolu ile A vitamini elde etmenin çeşitli yolları vardır. A Vitamini peynir, balık, kanatlı eti ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerinden elde edilebilir. Provitamin A ise daha çok meyve ve/veya sebzelerden elde edilir. Beta karoten ise diyet takviyeleri sırasında en yaygın alınan A vitamini türüdür.

Çok sayıda sağlık yararı olduğu için vücutta A vitamini seviyesinin korunması önerilir.

A Vitamini İçeren Yiyecekler

1. Hindi Karaciğeri

Karaciğer genel olarak iyi bir A vitamini kaynağıdır. Hindi karaciğeri pek çok vitamin ve mineral açısından zengindir. 100 Gram hindi karaciğeri her gün ihtiyaç duyduğunuz A vitamininin % 1507 ‘sini size sağlar. 100 Gram hindi karaciğerinde 273 kalori vardır. Hindi karaciğeri A vitamini içeren yiyecekler arasındadır.

2. Sığır Karaciğeri

A vitamini yönünden zengin besinler söz konusu olduğunda sığır karaciğerinden de mutlaka bahsetmek gerekir. Sığır karaciğeri çok zengin A ve C vitamini kaynağıdır. Karaciğer yüzyıllardır kansızlığı tedavi etmek için tercih edilen bir gıdadır.100 Gram sığır karaciğeri günlük A vitamininizin %300’ ünü karşılar. 100 Gram sığır karaciğeri 135 kalori içerir.

3. Balkabağı

Balkabağı sarı- turuncu renginden de anlaşılacağı gibi zengin bir beta karoten kaynağıdır. Beta karoten,vücudunuzda A vitaminine dönüşür. Bir bardak balkabağı günlük gerekli olan A vitamini ihtiyacınızın % 400’ünü içerir. Balkabağı A vitamininin yanı sıra iyi bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır ayıca bolca lif içerir.

4. Hardal Yaprakları

A vitamini içeren yiyecekler arasında hardal yaprakları, Kuzey Hindistan’da yaygın olarak tüketilmektedir. Kuzey Hindistan’da bu baharatlı ve gevrek aromalı yeşil yapraklar ‘’ sarsoo ka saag’’ adıyla bilinir. Mükemmel bir lezzet ve besleyici değere sahip olduğu için çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. 100 Gram hardal yaprağı günlük ihtiyaç duyduğunuz A vitamininin % 118’ini karşılar. Hardal yaprağı manganez, kalsiyum, karoten folat, protein, C vitamini, E vitamini, K vitamini ve pek çok antioksidan içerir. Aynı zamanda değerli bir lif kaynağıdır.

5. Tam Yağlı Süt

Tam yağlı süt, yağsız sütten daha lezzetli ve besleyicidir. Bir bardak tam yağlı süt bol miktarda kalsiyum, protein, Vitamin A, Vitamin D ve magnezyum içerir.

6. Kurutulmuş Fesleğen

Kurutulmuş fesleğen A vitamini bakımından zengindir. A vitamini özellikle görme duyusu için çok önemli bir vitamindir. Ayrıca sağlıklı bir cilt için de elzem bir vitamindir. Vitamin A vücudunuzu akciğer ve ağız kanserine karşı da korur. Kurutulmuş fesleğeni yemeklerinize serpebilirsiniz. Çok yönlü bir lezzeti vardır.100 Gram kurutulmuş fesleğen günlük A vitaminiihtiyacınızın % 15’ini karşılar.

7. Yeşil Salata

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, en sağlıklı yiyeceklerdir.Açık yeşil ıceberg marul, A vitamini bakımından çok zengindir. Günlük A vitamini ihtiyacı karşılanması için salata ve sandviçlerinize yeşil salata ekleyebilirsiniz. Bir bardak ıceberg marul sadece 10 kalori içerir ama vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir.

8. Bezelye

Tatlı yeşil bezelye herhangi bir yemeğe garnitür olarak ilave edilebilir. Bir fincan bezelye günlük A vitaminiihtiyacınızın % 134’ünü karşılar. Ortalama 62 kaloridir. Ayrıca bolca K, C ve B vitamini içerir.

9. Domates

Bazı çalışmalar sonucu domatesin, sebze değil meyve olduğu kanıtlanmıştır. Düşük kalorili olmasının yanı sırabirçok temel vitamini ve minerali içerdiği için günlük diyetinize eklemeniz önerilir. Bir domates tükettiğinizde günlük ihtiyaç duyduğunuz A vitamininin % 20 sini karşılamış olursunuz. Domates, A vitamininin yanı sıraçok zengin bir C vitamini ve likopen kaynağıdır.

10. Ispanak

Sağlıklı bir yaşam için günlük diyetinize mutlaka ıspanak ekleyin. Bir fincan ıspanak günlük A vitamini için gereken günlük değerin % 49’unu sağlar. Ispanak ayıca C vitamini, manganez, demir, K vitamini ve kalsiyum kaynağıdır.

11. Kıvırcık

Kıvırcık yaygın kullanılan bir salata malzemesidir. Tadı lezzetli olup çok besleyicidir. Bir fincan kıvırcık size günlük gerekli A vitamininin % 200’ünü verebilir.

12. Havuç

A vitamini ve göz sağlığı dendiğinde ilk akla gelen yiyecek havuçtur. Diğer birçok faydasının yanı sıra görme özelliğini iyileştirmenin en iyi çaresinin havuç tüketmek olduğu düşünülür.

Bir havuç yediğinizde günlük almanız gereken A vitaminin % 200’ünü almış olursunuz. Havuç ayrıca bol miktarda lif, magnezyum, B,C,K vitamini içerir.

13. Tatlı Patates

Tatlı patates lezzetli ve besleyici bir besindir. Bir adet tatlı patates size günlük A vitamini ihtiyacınızın % 438’ini verir. 1Tatlı patates ortalama 103 kaloridir.

14. Mango

Mango dünyanın her yerinde çok sevilen bir meyvedir. Tatlı, sulu ve keskin bir tadı vardır. Bir fincan mango tükettiğinizde, gereken günlük A vitamini miktarının % 36’sını karşılayabilirsiniz.

15. Şeftali

Şeftali çok lezzetli bir tada ve mükemmel bir besin değerine sahiptir. Şeftali bol miktarda magnezyum, C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir içerir. Bir şeftali günlük ihtiyaç duyulan A vitamininin % 10’ununu sağlayabilir. Bir şeftali ortalama 59 kaloridir.

16. Papaya

Papaya mineraller, enzimler, vitaminler ve antioksidanlarla dolu tropik bir meyvedir. Bir papaya günlük ihtiyaç duyulan A vitamini miktarının % 29’unu karşılar. Papaya çiğ olarak, salataya eklenerek ya da tatlı olarak tüketilebilir.

17. Kırmızı Dolmalık Biber

Biber çiğ veya pişirilerek tüketilebilen lezzetli bir sebzedir. Çiğ dolmalık biber, gevrek dokulu bir üründür. Salata yapımında veya soslarda kullanılabilir. Pişmiş dolmalık biber diğer yemeklerin tadını artırmak için de kullanılır. Sebzelere, sahanda yumurtaya, makarna yemeklerine eklenebilir. A vitamini, likopen, C vitaminigibi bileşenler açısından zengin bir antioksidan kaynağıdır.

18. Morina Karaciğeri Yağı

Morina karaciğeri takviyeleri zengin vitamin ve mineral içerir. Morina karaciğeri yağı, sıvı veya kapsül şeklinde bulunur. Bir çorba kaşığı morina karaciğeri yağı bol miktarda A, D ve omega 3 yağ asitleri içerir. 1 Çorba kaşığı morina günlük almanız gereken A vitaminimiktarının tamamını karşılar.1 Çorba kaşığı 126 kalori içerir.

19. Greyfurt Suyu

Greyfurt suyu, potasyum, E vitamini, fosfor, kalsiyum, B vitaminleri, C vitamini, A vitamini gibi bileşenler içerir. Bu bileşenler hastalıklara karşı savaşarak, vücudunuzun bağışıklık sistemini destekler.

20. Zenginleştirilmiş Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi pek çok ülkede temel kahvaltılık olarak kullanılır. Besleyici maddelerle doludur ve çok zengin bir lif kaynağıdır. Bol miktarda fosfor, potasyum, mineral ve demir içerir.

21. Kavun

Kavun düşük miktarda yağ ve kalori içerir. Fakat buna karşılık vitamin ve besin maddeleri açısından çok zengindir. Bir dilim kavun günlük A vitamini ihtiyacınızın % 120 ‘sini karşılar.

22. Kuru Kayısı

Kuru kayısı lezzetli bir atıştırmalıktır. Bol miktarda antioksidan ve besleyici madde içerir. Aynı zamandazengin bir A vitamini kaynağıdır. Bir bardak kuru kayısı size günlük A vitamini ihtiyacınızın % 94’ünü verir.

A Vitamininin Güzelliğe Etkileri

Cilde Yararı

 • Akne iyileştirici etkisi vardır.
 • Kırışıkları azaltır. Düzenli A vitamini alımı inceçizgilerin, koyu renkli lekelerin ve istenmeyen pigmentasyon oluşumunu azaltır.
 • Güneş hasarı, siğil vb. cilt problemlerini gidermede etkilidir.
 • Çatlakları azaltır. Ölü hücreleri uzaklaştırarak yerine yeni hücrelerin oluşmasını sağlar.

Saçlara Yararı

 • Sağlıklı bir saç derisi oluşumuna yardımcı olur. A vitamininin içerdiği antioksidanlar yağ salgısınıdüzenler ve böylece sağlıklı bir saç derisi oluşumu desteklenir.
 • Saçlara parlaklık verir

Yüksek antioksidan konsantrasyonundan dolayı A vitamini, serbest radikal oluşumunu önler ve saçları hasar görmekten kurtarır.

 • Saçların kurumasını önler

A vitamini rekonstrüktif ve yenileyici etkilerinden dolayı kuru ve zarar görmüş saçları onarır. Saçları yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

 • Kepek oluşumunu azaltır

A vitamini kafa derisindeki sebum üretimini düzenler. Böylece kepek oluşumu azalır.

Sağlığa Yararı

 • Enfeksiyonlarla mücadele eder.

Vücudumuzda enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin ve lenfositlerin büyümesine yardımcı olur.

 • Sağlıklı görmeyi destekler

A vitamini vücuda alındığında gözler için hayati önemi olan retinaldehite dönüşür. A vitamini eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü A vitamini takviyesi alınarak iyileştirilebilir.

 • Oküler hastalıklara iyi gelir

Katarakt, glokom ve yaşa bağlı diğer göz hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olur.

 • Kemik sağlığı için önemlidir

Vücudunuz A vitaminini kemikler tarafından emilen retinoik aside dönüştürür. ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

 • Dişleri güçlendirir

Dişlerinizin doğal kuvveti ve sertliği dentin adı verilen sert bir madde yardımıyla sağlanır. Dentinoluşumu için A vitamini gereklidir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık sisteminizi, cilt ve mukoza hücrelerinizisağlıklı tutar.

 • Tümör hücrelerinin oluşumunu önler.

A vitamini vücuttaki tümör hücrelerinin üretimini durduran bir inhibitör görevi görür.

 • Kanseri önleyici etkisi vardır.

A vitamininin en önemli yararı, kanseri uzak tutmaya yardımcı olmasıdır. Düzenli olarak A vitamini alımı kanserli hücrelerin DNA üretimini engeller.

 • Endokrin sistemi için önemlidir.

A vitamini böbrek, karaciğer ve endokrin sisteminin düzgün işleyişinde önemli rol oynar.

 • Tedavi edici etkisi vardır

A Vitamininin yaraları, yanıkları iyileştirmede, sağlıklı cilt hücrelerinin oluşturulmasında önemli rolü vardır. Kullanılan krem ya da merhemlerin çoğu A vitamini açısından çok zengindir.

 • Metabolizmanın düzenli çalışmasında etkilidir

Vücudunuzda yağların depolanmasında ve dönüştürülmesinde, protein ve glikojen sentezinde önemli rol oynar.

A Vitamini Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşük ya da çok fazla miktarda A vitamini almak sağlığı olumsuz etkiler.

Aşırı A vitamini alımı, merkezi sinir siteminde bozukluklara, kemiklerde düşük mineral miktarına, doğum kusurlarına, karaciğer anormalliklerine,osteoporoza yol açabilir.

A vitamini takviyesi yalnızca doktorunuza danışıldıktan sonra uygun dozda yapılmalıdır.

Günlük beslenme sırasında yiyeceklerden yeterli oranda A vitamini alınabilir.

İlginizi çekebilir: Doğal Yollarla Saç Uzatma Yöntemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. özlem çelik dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmus

  1. Mor Yaprak dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürler Özlem hanım.