Gece Geç Saatlerde Yemek Yemenin Vücudunuza Ve Sağlığınıza Olumsuz Etkileri

8.856
A+
A-
Gece Geç Saatlerde Yemek Yemenin Vücudunuza Ve Sağlığınıza Olumsuz Etkileri

Gece atıştırmak ya da geç saatlerde yemek yemek hem görünüşünüzü hem de ruh halinizi olumsuz etkilediği gibi sağlığınız için de zararlıdır. İşte bu yüzden gece atıştırmaisteğinizi engellemelisiniz.

Mutfağınız Saat Kaçta Kapanıyor?

Çoğu ev için bu sorunun cevabı hiçbir zaman şeklindedir. Bu nedenle de saatler ilerledikçe bir miktar dondurma ya da 1-2 kurabiye atıştırmak çok doğaldır.

Yapılan araştırmalara göre gece vakti atıştırmak için en popüler zaman ancak aynı zamanda da en az yemeniz gereken zaman…

Çoğu insan kahvaltıda çok az bir şeyler yiyor ya da hiç kahvaltı yapmıyor, öğleden sonra saatlerinde öğle yemeği yada atıştırmalık bir şeyler tüketiyor. En sonunda eve geldiğinde de büyük ve kapsamlı bir akşam yemeği yiyor.

Atıştırmalıkların Belli Bir Saatten Sonra Tüketilmemesi Neden Bu kadar Önemli?

Tabi ki bazılarımızın güneş battıktan sonra da bir şeyler yemesi gerekiyor. Bazen çok yoğun iş programı nedeniyle gün içinde yeterli besin alınmamış oluyor. Ya da bazı insanlarınkan şekeri seviyesini sabit tutmak için belli aralıklarla yemek yemesi gerekebilir. Ancak bilimsel çalışmalar gece yarısı saatlerinde atıştırmaya başladığınızda   bir dizi olumsuz etkinin meydana gelebileceğini söylüyor.

Bu yazımızda gece geç saatlerde yemek yemenin sakıncalarını ve iştahınızı kesmek için uygulayabileceğiniz ipuçlarından bahsediyoruz.

1.Daha Fazla Yağ Depolarsınız

Araştırmacılar fazla kilolu ve obez 31 yetişkini izlediler. Ortalama olarak günün ilerleyen saatlerinde yemek yiyenlerin,daha erken saatlerde yemek yiyenlere göre daha yüksek vücut kitle indeksi değerine ve daha yüksek oranda vücut yağına sahip olduklarını buldular.

Avrupa’da Endokrin grubuna yıllık toplantıda sunulan çalışma, gece geç saatlerde yemek yemenin yağ depolamasını arttırdığını öne süren araştırmaları destekliyor.

Buna göre yemek yeme zamanınız kilonuz, hormonlarınız ve metabolizmanız üzerinde etkili olabiliyor. Tam da bu nedenle geç saatte yemek yemek kilo almaya neden oluyor.

2. Mide Ekşimesi

Gece yemeklerini çok baharatlı veya çok zengin yiyen herkeszaman zaman mide ekşimesi rahatsızlığını yaşar. Göğsünüzde bazen ağzınızda acı veya asitli bir tada eşlik eden ağrılı yanma hissinin verdiği rahatsızlıktan bahsediyoruz.

Mide asidi özofagusa geri döndüğü için bu durum geri asit akışına neden olabilir. Yaklaşık olarak beş kişiden birinde, zaman içinde çeşitli potansiyel sağlık sorunlarına yol açabilen ve uzun süreli bir reflü türü olan ( Gastroözofageal reflü hastalığı) GERD olarak da bilinen ciddi bir durum vardır.

Doktorlar reflü ya da GERD öyküsü taşıyan herkesin yatmadan önce çok fazla yemek yemekten kaçınması gerektiğini işaret ediyorlar. Ayrıca fazla yemek gaz oluşumuna da neden oluyor.

3. Kan Basıncınız Yükselebilir

Avrupa kardiyoloji derneğine sunulan bir araştırmaya göre gece geç saatlerde yemek yemek özellikle de hipertansiyonu olan insanların kan basıncını yükseltebilir. Yapılan baraştırmada yüksek tansiyon hastası 700 kişi takip edildi ve yatmadan 2 saat önce hiçbir şey yememiş olanlar ile gece boyunca atıştırmış olanların tansiyonları ölçülerek karşılaştırıldı. Sürekli atıştırmaya devam etmiş olanların tansiyon seviyeleri daha yüksek bulundu.

Araştırmacılar gece geç vakit yemek yemenin, tansiyonu yüksek tuzlu bir diyetten bile  daha fazla yükselttiğini belirtiyorlar. Tipik olarak hipertansiyon söz konusu ise fazla sodyum tüketimi istenen bir şey değildir.

İnsanlar geç yemek yedikleri zaman vücudun tetikte kaldığı, adrenalin gibi daha fazla stres hormonu ürettiği ve kan basıncını yükselttiğini tahmin ediyorlar.

4. Uykunuz Zarar Görür

İyi bir gece uykusu sizi ertesi gün mutlu, sağlıklı ve odaklanmış olarak tutmak için çok önemlidir. Ama geceleri çok geç saatte yemek yemek uyku düzeninizi bozar. Kafein içeren yiyecekler -kakaolu dondurma, bitter çikolata- sizin daha uyanık kalmanıza sebep olabilir. Çok yağlı ve çok şekerli atıştırmalıklar tam gevşeyip uyumanız gereken sırada size ekstra enerji verebilir.

Ayrıca mide ekşimesi nedeniyle, uykunuz çok rahat olmaz. Araştırma sonuçlarına göre haftada en az 1 kere mide ekşimesi geçirenlerin %63’ünün uykularının olumsuz etkilendiği ve % 40’ının ise ertesi gün konsantrasyonlarının bozulduğu saptandı.

5. Duygusal Yemeyi Teşvik Etmiş Olursunuz

Kabul edelim ki bir çoğumuz yatmadan önce atıştırmak için havuç çubukları veya süzme peynir tercih etmiyoruz. Özellikle zor bir gün geçirmişsek gece daha fazla tatlı tüketmek istiyoruz. Bu bir tür alışkanlık halini alıyor.

Akşam yemeğinden sonra tatlı yemeyi seviyorsanız günüsağlıksız ve yüksek kalorili, bir sonla kapatıyorsunuz demektir. Sizi eğlendirmek için bir şeye ihtiyacınız varsa sütlüküçük bir kase mısır gevreği vb. daha sağlıklı bir şey tercih edin. Çok fazla ilave şeker olmadan da sakin ve mutlu hissedebilirsiniz.

6. Kalorilerinizi İkiye Katlamayın

Eğer akşam yemeğinde bir kadeh şarap veya benzeri birkaç kadeh aldınızsa buzdolabından gelen çağrıya itiraz etmeniz daha zordur.

7.Kendinizi Atıştırmalıkları Seçmek Konusunda Eğitmelisiniz

Kanepede TV seyrederken çok fazla düşünmeden bir torba cips ya da bir kurabiye kavanozu arasında gidip gelmeniz eğlencelidir. En sevdiğiniz diziyi izlerken bir aperatife ihtiyacınız varsa,  sağlıklı bir seçim yapın. ( kesilmiş elma dilimleri , fındık ezmesi, yoğurt yada farklı meyveler gibi)

8. Gülümsemenizi Mahvedebilirsiniz

Gece geç saatte atıştırmak, hele de yapışkan bir şeyler tüketiyorsanız kurutulmuş meyve, sakız vb. bunlar dişlerinizeçok zarar verebilir. Çünkü bu tür yiyecekler dişlerde daha uzun süre kalırlar ve çürümeye yol açarlar.

Eğer yatmadan yapışkan tatlı bir şeyler yediyseniz dişlerinizi dikkatlice fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağzınızı bol suylaiyice çalkalayın.

9. Biyolojik Saatinizi Bozarsınız

Hepimiz uyku ve uyanma gibi bazı şeyler yaptığımızda bize bu konuda uyarıda bulunan bir iç saate sahibiz… Buna biyolojik saatimiz diyoruz. Eğer gece geç saatte atıştırırsanız,vücudunuzun doğal döngüsünü bozarsınız. Geceleri uykuya dalarken Melatonin hormonu serbest kalır. Eğer melatonin salındıktan sonra atıştırırsanız, bu durum kilo alımı teşvik edebilir.

İlginizi çekebilir: İlişkiyi Güçlendirmek İçin Bunları Yapmaktan Vazgeçmeyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.