Fobi Nedir? Çeşitleri & Kurtulma Yolları Nelerdir?

Fobi Nedir? Çeşitleri & Kurtulma Yolları Nelerdir?

Fobi Nedir?

İnsanlar yaşamı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşırlar, bazen aşamadığımız zorluklar korkularımız haline gelir. Bu,  türlerin hayatta kalmasını sağlamayı amaçlayan bir savunma mekanizmasıdır.

Bu korkular genellikle geçicidir ve çok yoğun değildir. Kişinin normal şekilde çalışmasını engellemezler.

Fobisi olan insanlarda bu korkular aşırı, kalıcı ve istilacı hale  gelir bu da kişilerin gündelik yaşamını olumsuz etkiler, kişi panikleyebilir ve kendisine korkusunun nesnesini hatırlatan durumlardan kaçınmaya çalışabilir.

Fobilerin açıkça tanımlanmış bir nedeni yoktur. Birkaç faktörün bir kombinasyonu, semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bu faktörler biyolojik, kalıtsal, bireysel veya çevresel olabilir

Fobiler, büyük anksiyete bozuklukları ailesinin bir parçasıdır .

Nüfusun yaklaşık% 10’unu etkilerler.

Fobiler genellikle kadınları erkeklerden daha sık etkiler.

Fobilerin en yaygın 2 şekli vardır:

Sosyal fobi:

Sosyal fobi, bir kişinin sosyal ortamlarda aşırı küçük düşme, başkalarının yargılamasından utanmış veya kendinden utanmış hissedebileceği belirli sosyal aktivitelerle ilişkili bir korkudur. Genellikle ergenlikte ortaya çıkarlar ancak çocukken de etkileyebilirler. Halka açık ya da bir toplantıda konuşma korkusu , halka açık yerde yeme korkusu,  sosyal fobilere örnek olarak verilebilir.

Spesifik fobi:

Spesifik fobi, uçakla seyahat etmek gibi belirli bir nesne veya durumla ilişkili bir korkudur. Fobinin türüne bağlı olarak çocukluktan veya ergenlikten gelişir.Kişi, gerçek bir tehlikeyi temsil etmeyen, mantıksız bir  korku duyar.

En sık spesifik fobilerin nedeni olan nesneler veya durumlar: hayvanlar, böcekler, fırtınalar, yükseklikler, köprüler, asansörler, yaralar (kan ve ısırıklar dahil), ölüm ve sınırlı alanlar (klostrofobi).

Fobilerin Belirtileri Nelerdir?

Fobilerden muzdarip insanlar, onları korkutan ya da onunla başa çıkmayı planladıkları bir şeyle karşı karşıya kaldıklarında endişe duyuyorlar.

Bu endişe genellikle aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla birlikte olur:

 • Kalp çarpıntısı (kalp anormal derecede hızlı atıyor);
 • Titreme;
 • Aşırı terleme;
 • Kas ağrısı;
 • Mide ağrısı;
 • İshal;
 • Ağız kuruluğu.

Uzmanına Ne Zaman Danışılmalı?

Danışmak için normal aktivitelerinizi yapamayana kadar beklemeyin. Belirtileriniz varsa, anksiyete bozuklukları alanında çalışan bazı kurum ve kuruluşlara danışabilirsiniz. Bunlar bilgi, yardım ve destek sunar.

Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, aile doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışabilirsiniz:

 1. Belirli nesnelerin varlığında veya belirli durumlarda çok fazla endişe, hatta panik atak bile hissediyorsunuz. Bu nesnelerle yüzleşmeyi planladığınızda veya bu durumları yaşarken aynı şekilde tepki verirsiniz.
 2. Bu nesnelerle ya da durumlarla başa çıkmak için ya da endişeniz çok fazla olduğunda, reçetede bulunmayan alkol, uyuşturucu ya da uyuşturucu kullanıyorsunuz.
 3. Bir sağlık uzmanı fobiniz veya başka bir sağlık probleminiz olup olmadığını değerlendirebilir. İhtiyaçlarınıza uyarlanmış bir tedavi planı önerecektir.
 4. İntiharı düşünüyorsanız veya güvenliğinizden ya da  etrafınızdaki kişilerden endişeleniyorsanız bir uzmana danışın.

Fobinin Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Fobiler kendilerini iyileştiren hastalıklardır. Tedaviler, insanların yaşamları ve günlük aktiviteleri kontrolünü yeniden kazanmalarını sağlar. Hasta, uzmanlar tarafından ne kadar erken görülürse iyileşme şansı ve süresi de o kadar iyi olur.

Vakaların çoğunda, fobiler psikoterapi, ilaçlar veya bu iki tedavinin bir kombinasyonu ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Fobili bir kişinin durumu, ciddiye alınmadığı takdirde daha da kötüleşebilir.

Anksiyete için ilaçlar, Antidepresanlar ve anksiyolitikler dahil fobilerin tedavisinde farklı ilaçlar kullanılabilir.

Neden Psikoterapi Seansları?

Anksiyete bozukluğu uzmanları genellikle bilişsel-davranışçı terapi önerir. Bu psikoterapi, kişinin sorunlu düşünce ve davranışlarını değiştirmeyi ve bunları gerçeğe uygun düşünce ve tepkilerle değiştirmeyi amaçlamaktadır. Çözüm bulmanıza yardımcı olur.

Korunma ve Önleme Nasıl Olmalı?

 • Fobi çeşitlerinden herhangi birinin veya birkaçının belirtileri varsa, hemen harekete geçmeniz gerekir. Ruh sağlığını korumak için belirli yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmek size yardımcı olacaktır. Bu değişiklikler, durumunuzu kötüleştiren faktörleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
 • Zihninizden geçen olumsuz düşüncelerin farkına varmaya çalışıp bu düşünceleri en azından bu fobiniz için daha az zararlı olan benzerleriyle değiştirmeye çalışın.
 • Nefes egzersizleri, spor aktiviteleri gibi uygulamaların, fobilerin tedavisinde büyük fayda sağladığı bilinmektedir. Bu tür uygulamalar kişinin stres düzeyini ve kaygılarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Fobinize neden olan dikkati başka şeyler üzerine dağıtmaya çalışın. Bu kişinin kendisi hakkındaki olumsuz düşüncelerini azalır ve kendini rahat hissetmesine yardımcı olur.
 • Çoğunlukla kişiyi baskı altına alan gerçek dışı beklentiler, kişinin kaygı düzeyini artırır. Bu durumdan kurtulmak için aşırı yüksek beklentilerden ve her zaman mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçmek gerekmektedir.

Dünyadaki ‘En İlginç’ Fobilerden Bazıları

Karar Verme Fobisi

Karar verme ya da çoklu seçenekler arasından seçim yapmaya mecbur kalan kişilerin aşırı paniklemesi durumudur. Karar vermekte zorlanmak değil, kesinlikle karar verememektir.

Yeni Fobisi

Yeni olan her şeyden korkmaktır. Yeni olanın bilinmeyen, alışılmamış olmasından kaynaklanır. Genellikle yaşlılarda görülen bir fobi çeşididir.

Sarı Renk Fobisi

Sarı renkten korkmaktır. Sarı rengin baskın olduğu ortamlarda panik ve huzursuzluk olarak ortaya çıkar.

Asimetrifobi

Simetrik olmayan şeylerden korkma durumudur.

İğne korkusu

İğne ve enjektör gibi nesnelere karşı aşırı hassasiyet  gösterme ve korku duymaktır.Genellikle çocukluk ve ileri yaşlarda görülür.

Çalışma korkusu

İş yerinde alay konusu olmak korkusu, kötü işlerde çalışma korkusunun belirgin düzeyde kendisini hissettirdiği fobi çeşididir.

Güneş korkusu

Güneş korkusu olanlar asosyaldirler ve D vitamini eksikliği gibi sağlık sorunu yaşarlar.Anladığınız üzere güneşe çıkmazlar, modern çağ vampirleri gibidirler.

İnsanoğlu çoğu zaman, korkularıyla kendi sınırlarını çizegelmiştir. Örnek verecek olursak kimisi, Bungee jumping’i korkusuzca yapmakta ama böcek gördü mü aklını kaybederken, kimisi ise 1 metre yükseğe bile çıkamaz lakin böcekler onun için küçük bir ayrıntı bile değildir.

Biz dikkatimizi, çekinerek neye odaklıyorsak ondan bir ürperti ve sonuç olarak nur topu gibi bir fobi elde edebiliyoruz. Burada önemli olan şudur ki: ne olursa olsun, hangi fobimiz olursa olsun bizim parmağımızı gözümüzün hemen önünde tutmamız gibi ne kadar önem verirsek o kadar büyüyeceğini ve parmağımızı gözümüzden uzaklaştırmamız gibi önem vermedikçe ve ona odaklanmadıkça giderek küçüleceğini unutmamalıyız.

♥İlginizi Çekebilir: Detoks Nedir? Ne İçin Yapılır? & Yararları Nelerdir?♥

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.