Evliliği Bitiren 7 Önemli Neden

Evliliği Bitiren 7 Önemli Neden

Evliliği bitiren nedenler çok çeşitlilik gösterebilir. Bugünkü yazımızda evliliği bitiren 7 önemli neden nedir? Mercek altına alıp sizlerle paylaşmak istedik.

Kayınvalide Sorunu

Klasik olarak hepimizin bildiği gelin-kaynana çekişmeleri evliliği bitiren 7 önemli neden arasında listemizde birinci sırada yer alıyor. Her ne kadar çift, biz birbirimizi anlıyor ve seviyoruz hiçbirşey evlililiğimizi etkileyemez dese de orta vadede durum böyle gelişmiyor. Genellikle erkek, anne ve eş ikilemi arasında kalabiliyor. Özellikle de yaşanan her sorun ailelere anlatılıyor ise bu durum daha da sorun yaratıyor. İkinci bir durumda erkeğin eşi ile ilgili olumsuz durumları annesi ile konuşmasıdır. Anne doğal koruma içgüdüsü ile gelinine karşı tavır alabilmekte ve bu da evliliği etkilemektedir.

Evliliği Bitiren 7 Önemli Neden Arasında En Önemlisi:İletişimin Bitmesi

Çiftler arasında mutluluk temellerinin kurulması ve devam ettirilmesi yaşamın her anında gerekli olan iletişimin iyi kurulabilmesinden geçer. Konuşmayan, paylaşmayan ve empati yapmayan çiftlerin evliliğinin uzun sürmesi doğal akışa ters bir durum olacaktır.

Her insan birbiri ile aynı değildir, evlenecek kadar ortak noktalarınız olsa dahi eğer karşılıklı konuşamıyorsanız ortak noktalar bir süre sonra ortak olmayan noktalara dönüşür. Eşler mutlu olduklarında da, üzüldükleriinde de kısaca duygu durumlarında olan değişiklikleri birbirlerine rahatlıkla anlatabilmeli ve sakin bir şekilde konuşarak birbirlerine yardım edebilmelidirler. Evliliği bitiren 7 önemli neden arasında en önemlisi “İletişimsizlik”tir.

Sorumluluktan Kaçmak

Evlilik sorumluluktan kaçmak değil sorumluluk almak demektir. Eğer sorumluluk almaya hazır değilseniz veya sorumluluk alacak yapıda değilseniz evlilik ile ilgili düşünmeniz gerekir. Evlendiğinizde sorumluluğu sadece bir tarafa bırakamazsınız.

Evlilik baştan sona sorumluluk almak demektir. Evlenmeyi düşünen çiftler ilkönce bu konuda kendilerini analiz etmelidirler. Özellikle çocuk sahibi olduğunuzda sorumluluklarınız çok daha artacak ve eşlerin sorumlulukları paylaşmaları gerekecektir.

Abartılı Kıskançlık Evliliği Bitirir

Her insan sevdiği insanı kaybetmekten korkar ama işi kararında tutmak gerekir. Devamlı artan şüphecilik karşı tarafı bunaltır ve iş ayrılığa kadar uzar. Patolojik kıskançlıklar eşlerin birbirine olan güvenlerinin azalaması nedeniyle oluşuyor ve bu ailebirliğini en temelinden sarsıyor.

Evliliği Bitiren 7 Önemli Neden Arasında En Acısı: Şiddet

Şiddetin girdiği bir evlilik mutlaka destek alarak çözümlenmelidir. Şiddet evliliğin ve söylenebilecek sözün bittiği noktadır. Direkt boşanma nedeni olan şiddet yardım almadıkça çözülemez ve çiftin bunu kendi arasında çözmeye çalışması tamamen yanlıştır.

Aldatma

Evlilikte ihanet olarak da tanımlanan bu olay çiftlerin evliliklerini sarsar. Güven duyguları azalır ve şüphe ortaya çıkar. Çiftler bu durumda iletişim kurmazlarsa evlilik biter. Unutulmamalıdır ki aldatma genellikle tek tarafın hatasından kaynaklanmaz.

Eşlerin bu konuda hata paylaşımını yapmaları gerekir. Eğer bu konuda kendi aranızda çözüm bulamıyorsanız mutlaka bir evlilik terapistinden yardım almanız en doğrusu olacaktır.

“Evlilikte Heyacanın Bitmesi” Evliliği Bitiren 7 Önemli Neden Arasında Yer Alır

Çok büyük aşk yaşayarak başladığınız ilişkinizi evlilikten bir süre sonra heyecanını kaybetti mi? İlişkilerin monotonlaşması anlamında olan bu durum ya aldatma ya da evliliğin bitmesi ile sonuçlanır. Çiftlerin yaptığı en büyük yanlış bu durumu kabullenmeleri olacaktır. Bunu yerine huzurun korunabilmesi için çaba sarf edilmelidir ve küçük süprizler ile evliliğin hareketlendirilmesi gerekir.

Çiftler iş yaşamı, önceliklerin değişmesi gibi durumlardan dolayı birbirlerine zaman ayıramamaktadır. Bu durum monotonlaşmaya neden olur. Ortak sosyal faaliyetler bulmak çiftleri birbirine yakınlaştırır ve birbirlerine zaman ayırmalarını sağlar.

İlgili içerik:İlişkiyi Güçlendirmek İçin Bunları Yapmaktan Vazgeçmeyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.