Evdeki Kötü Kokular İçin Pratik Çözümler

5.343
A+
A-
Evdeki Kötü Kokular İçin Pratik Çözümler

Çöp kokusu, eve sinmiş sigara kokusu, tuvaletten gelen kötü kokular ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan diğer kokular. Evimizde konforumuzu etkileyen ve kimi zamanda evden uzaklaşmamıza neden olan bu kötü kokular için doğal çözümleri sizlerle paylaşacağız.

Her evin ve ortamın kendine özgü kokusu vardır. Bu kokular genellikle ev ahalisinin parfümlerinden, evde pişen yemeklerden, evdeki hayvan ve bitkilerden ve diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Evlerde bulunan kokulara, buralarda yaşayan insanlar genellikle alışmış durumdadırlar. Ama dışarıdan gelen insanlar, ortamda bulunan kokuyu (iyi ya da kötü) evdekilere nazaran daha iyi anlayabilirler. Bu durumda bu kokulardan da kurtulabilmek için çeşitli yöntemler mevcut ve bu yazımızda bu yöntemleri inceleyeceğiz.

Kokunun Kaynağını Bulmakla İşe Başlayın

Evinize ve özellikle eşyalarınıza sinen kokulardan kurtulmanın ilk yolu, bu kokuların kaynağını bulmaktır. Kokuya sebep olan durumu bularak ortadan kaldırmak kokuyu yok etmenin en önemli adımıdır. Kokunun kaynağını yok edemediğiniz sürece yaptığınız tüm çözümler sınırlı süreli olacaktır.

Koku Olsun ya da Olmasın Düzenli Olarak Evinizi Havalandırın

Yaşadığınız evinizi düzenli olarak havalandırarak hem evinizdeki kötü kokuların ve bakterilerin çoğalmasını engellersiniz hem de evinizde soluduğunuz havayı olabildiğince sık değiştirerek solunum kalitenizi de arttırmış olursunuz.

Evdeki Kötü Kokular İçin Pratik Çözümler;

Yemek Kokusu

Pişmiş yemeklerin çoğunun kokusu insanı cezbeder ve özellikle akşam işten gelindiğinde, insanı kapıda karşılayan yemek kokusu çoğumuz için mutluluk vesilesidir. Lakin bazı yemekler için durum tam tersidir. Özellikle  sebzeler (lahana, soğan, kereviz vb.) ve balık tarzı yağda pişen yemekler nedeniyle evin her tarafında ağır bir koku hissedilebilir.

Alınabilecek Önlemler;

 • Alınabilecek tedbirlerin başında aspiratörü koku durumuna göre seviyesini ayarlayarak açmak ve mutfak penceresini açarak ortamın hızlı bir şekilde havalandırılmasını sağlayın.
 • Kızartma benzeri yemekleri hazırlarken başka bir kapta tarçın çubuğu ya da defne yaprağı kaynatılırsa oluşabilecek ağır kokuyu engellemiş oluruz.
 • Karnabaharın haşlama suyuna biraz süt dökmek, kereviz pişirilirken yine küçük bir parça lahana turşusu eklemek, lahana pişirirken ise doğal kumaştan yapılmış bir keseye ekmek içi koyarak bunu da tencereye yerleştirmek kötü kokuları azaltacaktır.
 • Soğan ve benzeri sebzeleri kavururken oluşan kötü kokuyu yok etmek için ise ayrı bir tavada Türk Kahvesi kavurmak yeterlidir.

Balık Kokusu

Balık, çoğumuz için vazgeçilmez bir yemektir ve sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan bir besindir. Hal böyleyken “Her güzelin bir kusuru vardır” atasözünü doğrulayan bu yemek, oldukça lezzetli bir tadı olmasına rağmen illallah dedirten kokusu nedeniyle tercih edilmemektedir.

Balık pişirilirken oluşan ağır kokuyu engellemek için:

 • Balığın içerisinde bulunan bazı alkali bileşikler havayla temas ettiklerinde hoş olmayan kokuya sebep oldukları için limon vb. asitli ürünlerden yararlanılır. Örnek verecek olursak balığın kızartıldığı yağa biraz limon sıkılarak kötü kokunun oluşması önlenilebilir.
 • Balık kızartırken ayrı bir kapta sirkeli su kaynatmak  da oluşabilecek kötü kokuyu önler.
 • Fırında balık pişirdiğimizde oluşan kötü kokuyu gidermek için, fırına uygun bir kap içerisinde sirkeli su konulur ve 10 dakika kadar çalıştırılır.
 • Balık kokusunun sindiği tava ve tabaklar da limon ve kahve telvesiyle ovularak temizlenir.

 Çöp Kokusu

Çöp kokusu insanlar için istenmeyen ve rahatsız edici kokuların başında gelir. Bu durumdan kurtulmak ya da bu olumsuz durumu en aza indirmek için birtakım arayışlara gireriz.

Çözüm olarak en etkili yöntemler şöyledir:

 • Çöp kokusunu önlemenin en etkili yolu doğru poşetleme ve ayrıştırmadır. Örneğin yemek artıklarını başka bir poşette çöp torbasına atabiliriz.
 • Çöp kutusuna kabartma tozu ve karbonat serpiştirmek.
 • Ayrıca çöp kutusunun içine koku giderici tablet koymak etkili bir diğer yöntemdir.

Tuvalet Kokusu

Tuvaletler, insanlar için en önemli kullanım alanlarından biridir. Bununla beraber tuvalet temizliği sık ve hijyenik olmalıdır. Tabiki kötü koku problemi yapılan temizlikle giderilemeyebilir.

Tuvalet kokusunun giderilmesinin püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Koku giderici tabletler koymak.
 • Lavabolara yarım bardak limon suyu ve karbonat döküp  bol suyla durulamak.
 • Beyaz sirke döküp durulamak,
 • Kokulu sabunlar ve mumlar koymak.
 • Bir bardak limon suyunu veya karbonatı banyonuzun müsait bir yerinde sürekli tutmak.

Sigara Kokusu

Sigaranın yaşam konforuna ve sağlığa verdiği zarar had safhada olduğu için içmemenizi tavsiye ediyoruz.

Sigara kokusu, içilen mekana ve içsin ya da içmesin o mekanda bulunan kişilere kokusu sinen oldukça kötü kokulardan biridir. Evinizde sigara içen birisi varsa kokunun evinizin tamamına yayılmasını önlemek adına, evinizin sadece bir odasını ayırarak kapısını devamlı kapalı tutunuz.

Bu oda mutfakta olabilir fakat yiyecek, içeçeklere ya da mutfak eşyalarına kokunun sinmesi kötü bir durum olduğundan biz yine özellikle küçük çocuklar ve diğer ev halkının sağlığı için  evde sigara içilmemesini tavsiye ediyoruz. Çok zor durumda kalınırsa, kapı ve pencereleri kapalı olmak koşuluyla balkonun kullanılması daha faydalı olacaktır.

Sigara Kokusuna Alınabilecek Önlemler:

 • Bu önlemlerin başında herkesin bildiği gibi mum yakmak gelmekte ve aynı şekilde bir çay bardağı suya eklenmiş bir tatlı kaşığı karbonatı evin değişik köşelerine koyulabilir.
 • Evdeki sigara kokusunu hızlıca yok etmenin bir başka yoluysa küçük bir tencerede suyla birlikte bir kapak çamaşır yumuşatıcısını kaynatmak. Su iyice kaynayınca kabı elimize alıp tüm evde dolaştırırsak buharın eve yayılmasını sağlayabiliriz.
 • Son olarak da sigara içilen yerin köşelerine ıslak sünger koyularak,  kokunun azaltılması sağlanılabilir.

Evet saygıdeğer okuyucularımız, yazımızı burada noktalıyoruz. Yakın zamanda “Eşyalarda (Tencere, Elbiseler, Buzdolabı, Çekmeceler, Ayakkabılar vs.) Oluşabilecek Kötü Kokuları Engelleme Yolları” adlı bu yazımızın devamı niteliğindeki yazıyı sizlerle paylaşacağız.

Yazımızda bizim atladığımız ve sizin eklemek istediğiniz madde ya da başlıkları alt tarafta bulunan yorum kısmına ekleyerek yazımızın daha faydalı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir. Teşekkürler…

İlginizi Çekebilir: Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.