Evde Oyun Hamuru Slime Nasıl Yapılır?

Evde Oyun Hamuru Slime Nasıl Yapılır?

Adını son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız çocukların vazgeçilmez oyuncağı balçık yani yeni nesil bir oyun hamuru. Polimer malzemeden yapılan yumuşak kıvamlı, ele yapışmayan akışkan bir oyun hamurudur.

Hem eğlenceli şekilleri hem rengi olsun cezbediciliği büyükler tarafından da etkilenen slime.

Malzemeler

  • Boraks
  • Gıda Boyası
  • Su Bazlı Tutkal

Yapılışı

İlk olarak bir su bardak ılık suya çay kaşğı ucu ile boraks ve bir çay kaşığı ucu ile gıda boyası ekliyoruz. Kıvam alıncaya dek karıştırılıyor. Daha sonra bir kaba bir bardak su bazı tutkal dökülüyor ve bunun üzerine bir bardak oda sıcaklığındaki su dökülüyor ve karıştırılıyor. İlk önce hazırlanan ılık su ve gıda boyasıyla hazırlanan borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak dökülüyoruz. Kıvam alınıncaya dek karıştırılıyor ve üzerine tercihen sim de ekleyebilirsiniz. Eğer hazırlanan slime, kaba yapışmıyorsa bu slime’ın hazır olduğu anlamına geliyor. Katı bir hal aldığında üzerine ılık su ekleyerek seyreltebiliriz.

Slime Zararlı Mı?

Bu oyun hamurlarının zehirli olduğuna dair somut veriler bulunmamaktadır. Ancak özellikle yaşları küçük olan çocukların slime’ı ağızlarına atmaması için ebeveynler çeşitli uzmanlar tarafından uyarılmaktadır. İçerisindeki boraks maddesinin bazı insanlarda tahrişe neden olduğu söylenmektedir. Özellikle hassas ciltler için daha dikkatli olmak gerekir.

Oyun Hamuru Slimenin İçerisindeki Boraks Nedir?

Sodyum borat, sodyum tetraborat veya disodyum tetraborat olarak da bilinen Boraks, önemli bir bor bileşiği, bir mineral ve bir borik asit tuzudur. Toz boraks, suda çözünen yumuşak renksiz kristallerden oluşan beyazdır.

Slime hamurunda boraks kullanımı sonucu çok az ihtimal dahi olsa şu zararlar görülebilir: deride dökülme, kaşıntı, egzema, karaciğerde ve merkezi sinir sisteminde ciddi olabilecek hasarlar meydana gelebilmektedir.

Borakssız İsteyenler İçin Farklı Bir Tarif

Malzemeler

  • Bulaşık sabunu
  • Karbonat
  • Su Bazlı Tutkal
  • Gıda Boyası

Borakssız İsteyenler İçin Oyun Hamurunun Yapılışı

Yarım bardak tutkala bir çorba bulaşık sabunu ile karıştırın. Daha sonra 3 çorba kaşığı su ekleyerek tekrak kaıştırın. Karışım köpürmeye başlayacaktır. Bu noktada en sevdiğiniz rengi ekleyebilirsiniz.

Karışıma bir bardak kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Kabartma tozu ve tutkal reaksiyona girecek ve normal balçıktan biraz daha ağır olan esnek bir balçık oluşacaktır. Son olarak ne kadar kabartma tozu ekleyeceğiniz, o anda içinde bulunduğunuz odanın nemine bağlı olacaktır, ancak siz hamuru parmaklarınıza yapışmayasıya kadar kabartma tozu eklemeye devam etmelisiniz.

Çok fazla kabartma tozu koyarsanız, tekrar inceltmek için biraz daha bulaşık sabunu ekleyebilirsiniz. Boraks bazlı hamur kadar kullanışlı olmasada oyun hevesinizi alacaktır. Bu tarif boraks ile korunmadığından birkaç gün sonra yapışkan ve akar olması muhtemeldir.

Konuyla Alakalı:Çocuklar İçin Diş Macunu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.