Doğal Yollarla Beyin Sağlığını Korumanın 8 Yolu

5.025
A+
A-
Doğal Yollarla Beyin Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Beyin, sinir sisteminin merkezi olarak hizmet eden bir organdır. Vücudun yönetim merkezi olarak da isimlendirilen beyin, iskelet kasları tarafından gerçekleştirilen yüz, kol ve bacakların, parmakların hareketini yönetir. Hareket sinirleri omurilik soğanından geçerken çaprazlaşır. Bu nedenle beynin sağ tarafı vücudun solunu, beynin sol tarafı vücudun sağını kontrol etmektedir. Vücudumuz için hayati öneme sahip olan beynimizin sağlığını korumanın yolları şunlardır:

Kaybolan Beyin Hücrelerini Geri Kazanın

Bilim adamlarının son yaptıkları araştırmalara göre yaşlandıkça, yeni beyin hücreleri oluşturmaya devam edebilir ve hatta yaşla birlikte meydana gelen bazı doğal beyin hücre kaybını tersine çevirebilirsiniz. Beyninizi yeni hücreler büyümeye teşvik etmek için düzenli olarak egzersiz yapmak ve stres giderici aktiviteler yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmeyi deneyin. Ayrıca, eski beyin hücrelerinizi tütünden uzak kalarak, alkol kullanımını sınırlandırarak ve yüksek tansiyon ve duygu-durum bozuklukları gibi sağlık koşullarını yöneterek de koruyabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz ve Spor Yapın

Egzersiz yapmak sadece kaslarınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi güçlendirir! Uzun  süreli, düzenli olarak aerobik egzersiz yapın. Yürüyüş ve koşuyu hayatınızda devamlı hale getirin. Sizin için ideal olan sağlıklı kiloda kalmaya dikkat edin. Hayatınızda sporu rutin bir aktivite haline getirin.

Zorlu Zihinsel Egzersiz-Oyunlarla Beyninizi Güçlendirin

Genelde kullanmadığınız zihinsel kasları tekrar harekete geçirmek için yeni uyaranlara ve fikirlere maruz bırakmaya odaklanın. Araştırmalar, beynin özellikle de entelektüel uyarılmalar sayesinde hayat boyu yeni şeyler öğrenebildiğini, yeni yetenekler kazanabildiğini gösteriyor.  Yeni bir dil öğrenin, 3D video oyunları oynayın, sudoku çözün, satranç gibi oyunlar oynayın.

Stres Giderici Faaliyetlere Katılın

Stresi azaltan ve size mutluluk hissi veren aktiviteler yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik edebilir. Size zevk veren ve rahatlamanıza yardımcı olacak şeyler yapmak için her gün en az birkaç dakika ayırmaya çalışın. Doğaya çıkın, stresi azaltmak için derin nefes alın, rahatlatıcı müzik dinleyin.

Beyninizi Beslemenin Yollarını Öğrenin

Yapılan son araştırmalar doymuş yağ oranı ve kolesterol bakımından düşük, iyi yağ bakımından zengin ve E vitamini, lutein¹ içeren gıdaların beyin hücrelerini koruduğunu ve beyin sağlığını geliştirdiğini gösteriyor. Doymuş yağ ve trans yağlardan uzak durun. Yeterince E vitamini almaya özen gösterin. Alabalık, uskumru gibi yağlı balık,  kuru yemiş, yeşillik, yaban mersini, kakao gibi gıdalardan alın.

(¹Lutein, bitkilerde bulunan sarı renkli organik bir renklendiricidir. Latince lutea kökünden gelir. Ispanak ve kara lahana gibi yeşil sebzelerin yapraklarında bulunur.)

(Vitaminlerle ilgili daha detaylı yazı dizisi için en altta bulunan bağlantıyı takip edin)

Sosyal Açıdan Hayatla Her Zaman İç İçe Olun

Arkadaşlarınızla zaman geçirmek sadece zevkli değil aynı zamanda beyniniz için de iyi bir aktivitedir. Sosyalleşme, beyin hücreleriniz arasındaki bağlantıların aktif kalmasına yardımcı olur. Arkadaşlarınızı ve ailenizi ziyaret ederek, sosyal gruplara katılarak, iş yerinde sosyalleşerek beyninize yardımcı olun. Bu sosyalleşme Alzheimer ve demans gibi durumlar ile ilişkili bazı beyin fonksiyonu kaybını önler . Yapabiliyorsanız, haftada en az birkaç kere bir arkadaşınızla zaman geçirmeye çalışın.

Beyin Hücrelerini Öldüren Zararlı Maddelerden Uzak Durun

Gerçekleştirdiğiniz her şey vücudunuzu mutlaka bir şekilde etkiler,daha da ötesi  bazı gıdalar beyninizin normal işleyişini önler ve hatta onun yapısına zarar verir. Vücutta enerji yetersizliğine, konsantrasyon ve hafıza sorunlarına, kötü ruh haline,  fiziksel zayıflığa  neden olabilmektedir.

Alkol,  nikotin, trans yağlar, yapay tatlandırıcılar, rafine tahıllar, işlenmiş proteinler,uyuşturucu madde kullanımı bunlardan bazılarıdır.

Yapay Gıdalardan Uzak Durun &  Doğal Beslenmeye Dikkat Edin!

Yapay takviyeler çoğu markanın ürünlerini daha az maaliyetle üreterek daha fazla kar elde ettikleri yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntemler için özel olarak geliştirilen maddeler sayesinde sırf daha fazla para kazanma adına insanoğlunun sağlığı hiçe sayılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılan 100’den fazla yapay tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu maddelerden uzak durun. Aşağıdaki örnekte bu yapay maddelerden bir tanesini sizin için inceledik.

Örneğin Mono Sodyum Glutamat’ı,  MSG diye isimlendirildikten sonra adı tekrar değiştirilerek E621 yapılan yapay tatlandırıcıyı inceleyelim;

MSG (E621), Yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlayan yapay bir tatlandırıcıdır. Tatlı, tuzlu fark etmez, neye konsa tadı yiyen kişiye harikulade gelmektedir. O yüzden üreticiler tadı en berbat ürünlere bu katkı maddesini ekleyerek dil hangi tadı alırsa alsın beyninize yediğiniz ürünün tadının mükemmel olduğunu bildirirler.

MSG (E621) Çoğu Kanıtlanmış Zararları Şunlardır:

 • Bu madde nörotoksindir yani sinir hücrelerine zarar vermektedir.
 • Merkezi sinir sistemini tahrip ettiğinden buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington, Sara (epilepsi) hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır.
 • Gözde bulunan  retina tabakasına hasar vererek görmede azalma hatta körlüğe sebep olabilir.
 • Yağ birikimini arttırarak, doyma mekanizmasında bozar ve nihayetinde obezite riskini arttırır.
 • Büyüme hormonunu baskılayarak normal gelişimi engeller.
 • İnsülinde artış, Pankreas hasarı ve buna bağlı olarak diyabet riskini arttırır.
 • Böbrek ve karaciğere zarar verir
 • Bu madde hamilelerde bulunan plasenta bariyerini geçebildiğinden dolayı bebek de aynı etkilere maruz kalabilmektedir.

Hirosaki Üniversitesi’nde görevli bilim adamı Hiroşi Ohguro ve ekibi tarafından fareler üzerinde yapılan deneylerdeyukarıda yazan maddelerin çoğunun doğruluğu kanıtlanmıştır.

Beyni Güçlendiren & Hafızayı Yenileyen Doğal Yiyecekler 

Uzmanların hafızaya iyi gelen yiyecekler arasında gösterdiği gıdaların çoğu B kompleks vitaminleri, C vitamini, Omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar içermektedir.

(Vitaminlerle ilgili daha detaylı yazı dizisi için en altta bulunan bağlantıyı takip edin)

 • B12 Vitamini: B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında hafıza zayıflığı ve hafıza kaybı bulunmaktadır.
 • Yumurta: Sağlıklı bir hafıza için önemli yeri olan “asetilkolinin” sentezi için gerekli “kolin” maddesi yumurtada bol miktarda bulunmaktadır.
 • Balık: Beynin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve hafızanın kuvvetlenebilmesi için oldukça önemli olan Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin soğuk su balıklarının haftada en az 2 öğün tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 • Yeşil Çay: Yeşil çay içinde bulunan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin hafızayı geliştirdiği düşünülmektedir.
 • Folik Asit: Boston’da bulunan Tufts Üniversitesi’nde yapılan, 320 erkeğin 3 yıl boyunca izlendiği bir çalışmada, kandaki “homosistein” düzeyi yüksek olaran erkeklerin bellek zayıflığı yaşadığı ve doğrudan homosistein düzeylerini düşüren folik asit (folat) tüketenlerin daha güçlü belleğe sahip olduğu belirlenmiştir.
 • Yaban Mersini: C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan içeren yaban mersini, ilerleyen yaşla birlikte zayıflayan hafıza merkezi için kullanılabilir doğal takviyedir.

Vücudumuz için en hayati ve değiştirilemez organ olan beynimizin sağlığını korumanın 8 yolunu sizler için listeledik. Siz de konuyla alakalı eklemek istediğiniz bilgilerinizi yorum kısmında yazarak yazının güncellenerek daha faydalı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz…

Konuyla İlgili Bu Yazılara da Göz Atmalısınız!

Abur Cubur & Hazır Gıdalar Beynimizi Hızla Etkiler ve Kalıcı Hasar Verir!

Sağlıklı Bir Hayat İçin Gerekli Bilgiler Serisi (Vitaminler)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.