Doğal Sebze & Meyvelerin Faydaları-1

5.022
A+
A-
Doğal Sebze & Meyvelerin Faydaları-1

Sebze ve meyvelerle alakalı oldukça geniş bir inceleme yapacağımız yazı dizimizin birinci bölümüyle huzurlarınızdayız. Bu bölümümüzde konuya genel bir giriş yapmakla birlikte meyve ve sebzelerle alakalı genel bilgileri paylaşacağız. 

Bitkiler, yenilebilecek durumda olan kısımları itibariyle sebze ve meyve olarak ikiye ayrılırlar. Sebze ve meyveye sahip bitkiler, sağlıklı bir vücut için hayati derecede gerekli olan çeşitli mineral ve vitamin yönüyle zengindirler.

Meyve ve sebzeler, A vitamininin ön öğesi olan beta-karoten, Folik asit, E, C, B2 vitamini, Kalsiyum, Potasyum, Demir, Magnezyum ve diğer Antioksidan özelliklere sahip bileşikler bakımından oldukça zengindirler.

SEBZELER

Sebzelerin her biri, farklı besin ögeleri içerdikleri için gün içerisinde tüketilmeli ve tüketilen sebzelerin çeşitlendirilmesi vücut açısından oldukça gereklidir. Bu yüzden çeşitli renk ve türlerdeki sebzelerin hepsini tüketmeye çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu Doğallık olmalıdır.

Doğallığa dikkat edilmemesi durumunda vücut sağlığı için yararlı bileşikleri almak yerine oldukça zararlı olan kimyasal maddelerin vücuda girmesine neden olunabilir. Gün içerisinde, sarımtırak sebzeler (havuç, patates), yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul, kıvırcık, pazı, semizotu, brokoli vb), nişastalı sebzeler (patates, bezelye) ve diğer sebzeler (domates, soğan, taze fasulye) dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Konunun ilerleyen bölümlerinde sebzelerle alakalı daha detaylı bilgi verilecektir.

MEYVELER

Meyveler de aynı sebzeler gibi, içerdikleri bileşikler ve değerleri bakımından birbirlerinden farklı özellikler gösterirler. Bu nedenle sevilsin ya da sevilmesin her meyveyi  yemeye çalışmalı ve tüketilen meyvelerde çeşitlilik sağlanmalıdır.

Meyvelere ve faydalarına birkaç örnek verecek olursak; turunçgiller (Portakal, Mandalina, Greyfurt vb.) ve çilekler C Vitamini bakımından; kiraz, kara üzüm, karadut gibi meyveler diğer antioksidanlar yönüyle zengin iken; muz, elma gibi meyveler ise potasyum açısından oldukça faydalıdır.

Tüm sebze ve meyvelerin besin değeri içeriği, doğal ve ekonomik olması açısından mevsiminde yenmesi önerilmektedir. Meyve ve sebzelerin yetiştiği dönemlerde en az 3 porsiyon tüketilmesi ve doğallığına dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Konunun ilerleyen bölümlerinde meyvelerle alakalı daha detaylı bilgi verilecektir.

Sebze & Meyvelerin Faydaları

İçerdikleri bileşenler sayesinde sebze & meyvelerin başlıca yararları şunlardır:

  • Deri ve göz sağlığı için temel ögeler içerirler.
  • Kan yapımında görev alan ögeler açısından zengindirler.
  • Hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasında etkindirler.
  • Doygunluk hissi sağlayarak vücudun toplanmasına ve kilo vermesine yardımcı olurlar.
  • Büyüme ve gelişmeye yardımcı olurlar.
  • Hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlarlar.
  • Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar.
  • Diş ve diş eti sağlığını korurlar.
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdırlar ve Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.

Bu serimizin sonraki bölümlerinde Sebze ve Meyveleri ayrı ayrı inceleyeceğiz ve daha detaylı örneklemeler yapacağız bizi takibe devam edin…

Konuyla Alakalı İlginizi Çekebilir:

Sağlıklı Bir Hayat İçin Gerekli Bilgiler Serisi (Vitaminler)

Doğal Yollarla Beyin Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Evde Hazırlayabileceğiniz Bitkisel 20+ Detoks İçecekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.