Diyet Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

4.411
A+
A-
Diyet Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Yaza çok az bir zaman kaldı. Bu durumda da kendimizi en iyi şekilde hazırlamanın zamanı geldi. Özellikle de bir diyet listesine ya da bu konu ile ilgili herhangi bir programa ihtiyacımız var. Bir diyetisyene gittiğimiz zaman bize verilen listeler ve kendi bulduğumuz listeler elbette bir olmuyor. Fakat bu konu hakkındaki en önemli kısım; kendimizi tutabilmektedir. Bazı yanlışlar yapmamak ve yanlış beslenmeyi önlemek adına;

Diyetler hakkında doğru bilinen yanlışlar 

  • Kahvaltı yapmadan daha kolay zayıflayabilirim.

Öğün atlamak diyet sırasındaki en büyük hatalardan birisidir. Özellikle akşamdan itibaren aç kaldığımızı düşündüğümüz zaman; sabah kahvaltı yapmamak bizleri kötü etkileyecektir Protein ve karbonhidratlı bir kahvaltı tabağı hazırlamalısınız.

  • Ekmek değil; ekmek yerine galeta yiyorum. 

Beyaz ekmek her ne kadar zararlıysa, galeta da o kadar zararlı ya da beyaz ekmek kadar kalorisi bulunmaktadır. Bu durumda ekmeği çıkartarak beslenme düzenini oluşturamaz ve kilo veremezsiniz. Yapmanız gereken şey; daha lifli bir besin tüketmeniz olacaktır.

  • Diyet içerisinde daha çok et yiyorum ve daha iyi besleniyorum.

Bu durumun bir kısmı doğru; eve diyette olduğunuz zaman protein almak adına et tüketmek doğrudur. Fakat her besinin fazlası bizlere zarar verecektir. Eti sürekli tükettiğiniz zamanda; bazı kanser türlerine yol açabilir. 

  • Diyet içerisinde istediğim kadar kuruyemiş yiyebilirim.

Sağlıklı besinlerin bile belli bir raddesi bulunmaktadır. Bakıldığı zaman; ceviz, badem, fındık ya da fıstık gibi yemişler, sanıldığından çok daha kalorilidir. 100 gram kadar bir kuruyemiş aslında 600 kaloriye denk gelecektir. Bu durumda ne kadar yemeniz gerektiğini siz hesaplayabilirsiniz. 

  • Dışarıya çıktığım zaman salata yiyerek diyete devam edebilirim.

Diyet yapmak aslında bir yerde sağlıklı beslenmek de demektir. Fakat her zaman sağlıklı beslenemiyoruz. Özellikle de dışarıda yemek yiyeceğimiz zaman o salatalar pek de sağlıklı değildir. Çeşitli yağlı soslar, mayonezler ve kızartılmış proteinler maalesef diyete uygun olmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken; soslarınızı kendinizin ilave edeceği ve ızgara tavukla hazırlanmış bir salata siparişi vermek olacaktır. 

  • Çay, kahve veya çeşitli içecekler içiyorum ve bu durumda su tüketmeme gerek yok.

En büyük yanlış ile bu olacaktır. Hiçbir içecek su kadar besin değeri sağlamayacak ve su ihtiyacımızı gidermeyecektir. Su tüketimi konusunda, sadece saf suyu tercih etmelisiniz. Bunun haricindekiler bu açığı kapatmayacaktır. Günde 2,5-3 L su içmeniz sizlerin faydasına olacak ve diyetinize yardım edecektir.

Daha hızlı zayıflamaya çalışarak sağlık açısından zararlı şeyler yapmak, sağlıklı kilo vermek değildir. Doğru besinlerle doğru şekilde kilo vermek sağlığınız açısından önemli bir konudur.

İlginizi çekebilir: Abur Cubur & Hazır Gıdalar Beynimizi Hızla Etkiler ve Kalıcı Hasar Verir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.