Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler -2

5.881
A+
A-
Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler -2

Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler yazı dizimizin ikinci bölümüyle tekrar huzurlarınızdayız. Yazı dizimizin birinci bölümünde;

 • Corona Virüsünün Tarihçesini,
 • Corona Virüsünün Tanımını,
 • Corona Virüsünün Belirtilerini,
 • Corona Virüsünün Nasıl Yayıldığını (Bulaşıcı mı?),
 • Corona Virüsünün Hangi Hastalıkları Tetikleyebileceğini ya da neden olabileceğini incelemiştik. Tekrar okumak isteyenler ya da yeni gelen ziyaretçilerimiz buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Bu bölümde ise;

 • Corona Virüsünün Etkileyebileceği Kişileri,
 • Corona Virüsü Şüphesi Konulabilecek Durumları,
 • Corona Virüsünün Tedavi Şekillerini,
 • Corona Virüsünün Çeşitli Yaş Grupları Üzerindeki Etkisini,
 • Corona Virüsünden Korunmak İçin Alınabilecek Önlemleri inceleyeceğiz.

Yazımıza başlamadan evvel Fransa’da Bulunan Pasteur Üniversitesinden yapılan açıklamayı sizlerle paylaşalım. Pasteur Enstitüsü  Bilim Adamları “yeni bir tip coronavirüs” ile ilgili açıklamalarda bulundular. Yaptıkları açıklamada “Corona virüsü için bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını” belirten  bilim adamlarından Enstitü yetkilisi Prof. Christophe D’Enfert yaptığı açıklamada aşının ne yazık ki 20 ay gibi uzun bir sürede hazırlanabileceğini ifade etti.

Yine aynı şekilde Dünya Sağlık Örgtü (WHO) yaptığı açıklama da “Çin dışında 33 ülkede 80.000 ayrı vaka var. virüs sebebiyle uluslar arası acil durum ilan ediyoruz” diyerek acil durum seferberliği başlatmış durumda.

Son olarak; Avustralya, Tayland, Japonya, Nepal, Tayvan, Malezya,  ABD, Singapur, Vietnam, Güney Kore, Kanada, İran ve Fransa’ya ya da aşağıdaki güncel haritada işaretlenmiş herhangi bir ülkeye seyahat planınız varsa bu fikirden imkanınız varsa vazgeçmek eğer yoksa mümkün olduğunca dikkat etmeniz daha doğru olacaktır.

 

 Corona Virüsünün Etkileyebileceği Kişiler

Corona virüsü ile aynı aileden olan SARS¹ ve MERS² virüsleri özellikle yaşlılar ve bağışıklığı zayıf kişilerde ciddi hastalıklara yol açmıştı. Bu virüslere oldukça benzeyen yeni tip corona virüsünün ise en çok kimi etkilediği konusunda henüz net bir açıklama gelmiş değil.

(¹ SARS: Hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve enterokolitlere yol açan virüs çeşididir.)

(² MERS: Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalık etkeni zarflı, tek pozitif RNA sarmallı orta büyüklükte virüs olan corona virüsleri tarafından meydana getirilmektedir.)

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, şimdiye kadar bu virüsün  görüldüğü kişilerin çoğunluğunun 40 yaş üzerinde olduğunu ve bu virüsün şimdilik sadece tek bir çocukta görüldüğünü belirttiler.

 Corona Virüsü Şüphesi Olması İçin Gerekli Durumlar

Birinci bölümde bahsettiğimiz belirtilerin %95’i aynı zamanda çeşitli soğuk algınlığı hastalıklarının da belirtilerindendir. Bu durumda normal hastalıkla corona virüsünden kaynaklanan hastalığı ayırt edebilmek için uzmanlar şöyle bir yol izlememiz gerektiğini belirttiler. Uzmanlara göre bir kişide Corona virüsü şüphesi olabilmesi için birinci bölümde yazılan belirtilere ek olarak;

 • Son 20 gün içinde uzak doğu ülkelerine seyahat etmiş olmak,
 • Tanı konulmuş bir hastayla bilerek ya da bilmeyerek aynı kapalı ortamda bulunmak,
 • Hastaların tedavi edildiği kurumlarda bulunmak (İş ya da tedavi için fark etmez),
 • Son 20 gün içinde uzak doğuya seyahat etmiş birisiyle aynı ortamda bulunmak,

yukarıda yazılan kriterlerden en az birini karşılıyor olması gerekmekte. Eğer bu dört kriterden birini taşımıyorsanız, yeni Corona virüsü hastalığı açısından şüpheli vaka sınıfında değilsiniz.

Özetleyecek olursak; ateşiniz, aşırı derecede halsizliğiniz ve balgamlı öksürüğünüz varsa bir de yukarıdaki kriterlerden birini taşımanız durumunda yeni corona virüsü hastalığı için şüphelenebilirsiniz ve şüphenizi gidermeniz için acilen en yakın bu virüs için görevlendirilmiş hastahane varsa oraya yoksa mecburen diğer hastahanelere başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

⊗ Corona Virüsünün Tedavi Yöntemleri

Salgına Hazırlık İnavasyon Koalisyonu, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği Sağlık Komisyonu corona virüsü için aşı geliştirmeye başladıklarını bildirdi. Şu anda tedavi için kullanılabilir corona virüsü ilacı olmadığı için “tedavinin nasıl olacağı konusu” hala netliğe kavuşmuş değildir.

Ama şu bir gerçek ki bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü olursa  hastalıklara yakalanma olasılığınız ya da hastalıkların olası sonuçları bir o kadar azalır. Bu durum tüm hastalıklar dolayısı ile bu virüs içinde geçerlidir.

Uzmanlar corona virüs ile mücadele de antibiyotiklerin fazla bir yararı olmadığını belirterek, virüsün vücuttaki etkisini azaltmaya yönelik çeşitli ilaçların doktor gözetiminde alınmasını tavsiye ediyorlar.

Biz de Moryaprak olarak, düzenli uyku, dengeli ve bilinçli beslenme ve bol doğal sıvı tüketimi (su, bitkisel çay, ev yapımı meyve suları vs.) ve azami ölçüde dikkat ile özellikle soğuk algınlığı hastalıklarının kısa sürede atlatılması sağlanmalı, medya takip edilerek eğer çevrenizde corona virüsü vakaları görülmeye başlanmışsa soğuk algınlığını atlatmadan dışarı çıkmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Çünkü soğuk algınlığı vakalarında gerek solunum yollarınız ve gerek ise bağışıklık sisteminiz yeterince tahriş olur ve zarar gördüğü için haliyle zayıflar. Bu durumda sizin dışarı çıkmanız soluduğunuz havada ya da çevrenizde olması muhtemel virüsün size diğer insanlara nazaran daha kolay bulaşmasına neden olabilir. Bu bir önlemdir, soğuk algınlığınız geçene kadar mümkün mertebe evinizde kalmaya özen göstermelisiniz.

⊕ Corona Virüsünün Çeşitli Yaş Grupları Üzerindeki Etkisi

Normal solunum yolu hastalıklarının hangi yaş grupları için daha fazla risk taşıdığını bilmekteyiz. 0-6 yaş arası çocukluk dönemindekiler, 65 yaşının üzerindekiler, kanser hastaları, kronik hastalığı bulunanlar, hamile kadınlar ve karaciğer hastalığı bulunan kişilerde soğuk algınlığı hastalıkları diğer insanlara nazaran daha ağır ve yorucu geçmektedir.

Corona virüsü için ise şu ana kadar hangi yaş grubunda daha riskli olduğu hakkında kesin bir açıklama yapılmış değil. Lakin hastalığa yakalanmış kişileri analiz ettiğimizde şu sonuçlarla karşılaşıyoruz:

0-6 Yaş arası;

Şimdiye kadar ki bulgulara göre bu hastalığa yakalanmış en küçük hastanın 2 yaşında Çinli bir kız çocuğu olduğu belirtilmektedir. Yine uzmanlar tarafından kesin bir açıklama yapılmasa da çocuk ve bebeklerin bu hastalığa yakalanma oranlarının yetişkinlere göre daha az olduğu belirtilmekte.

Güncelleme 02.02.2020: Corona Virüsünün, Güney Kore’de bulunan 45 günlük bir bebeğe bulaştığı yetkililer tarafından doğrulandı.

6-22 Yaş Arası;

Belirtilmiş herhangi bir açıklama olmamakla beraber (oldukça güncellenecek) bu yaş grubundaki çocuk ve gençlerin eğitim döneminde oldukları için daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Okulda, diğer mekanlarda ya da toplu ulaşım araçlarında ister istemez diğer insanlarla aynı hava solunduğu ve temas edildiği için normal durumlara göre biraz daha fazla dikkatli olmakta fayda var.

22-65 Yaş Arası;

Virüse yakalanmış kişiler analiz edildiğinde 25 yaş ve üzerindeki insanların çoğunlukta olduğu görülmektedir. Bu da ve yetişkinlik hayatı ile birlikte düşünüldüğünde gayet olası bir durumdur.

!!!Güncellendi 15.03.2020 Virüsün bulaştığı hastalar incelendiğinde 40 yaş üzerindekilerde daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. 40 yaş üzerindeki insanlar diğerlerine nazaran daha dikkatli olmalılar…

65 Yaş Üzeri; 

Bu gruptaki insanların normal soğuk algınlığı hastalıklarında bile daha riskli olduklarını düşündüğümüzde solunum yolu hastalıklarına benzer ve gittikçe ağırlaşan belirtiler gösteren corona virüsüne karşı diğer yaş gruplarına göre daha rikli olduğunu söyleyebiliriz.

 Corona Virüsünden Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Hızla yayılan bu virüs grubuna karşı henüz geliştirilmiş bir aşı yada daha farklı bir çözüm bulunamadığından ilk iş olarak hijyen kurallarına daha fazla dikkat ederek kendinizi koruyabilirsiniz:

 • Hasta olan kişilerden uzak durun.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza özellikle dışarıdayken elleriniz ile dokunmamaya özen gösterin.
 • Ellerinizi düzenli bir şekilde en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın.
 • Öksürürken veya hapşırırken kolunuz ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Dokunduğunuz yüzeyleri her ihtimale karşı dezenfekte edin.
 • Hayvanlar ile temastan kaçının. Çiğ veya az pişmiş et tüketmeyin.
 • Bağışıklık sisteminizi dinç ve sağlam tutmaya gayret edin.
 • Evinizi sık sık havalandırarak hava sirkülasyonunu sağlayın.
 • Unutmayın virüs havada asılı kalamaz! Virüslü birisi hapşırarak ya da başka bir şekilde virüsü havaya dağıtsa dahi virüs uzmanların dediğine göre max 1 ya da 1.5 metre gidebilmekte ve sonrasında yere düşmektedir.
 • Önemli!!! Yine uzmanların belirttiğine göre corona virüsü ciğerlere inmeden önce 4 gün civarında boğaz ve yutak bölgesinde konaklamaktadır. Yani virüs bulaşmış olsa dahi siz ağzınızı su ile seyreltilmiş sirkeyle gargara yaptığınızda virüsün etkisi büyük bir ihtimalle azalacak ve siz hastalık ciğerlerinize inmeden kurtulmuş olacaksınız. Her gün mutlaka ağzınızı sirkeli su ile gargara yapınız!!!
 • Eğer yakın zamanda uzak doğu ülkelerine ya da alarm veren diğer ülkelere seyahat ettiyseniz veya oralarda bulunmuş kişilerle ile temas ettiyseniz ve birinci bölümde yazdığımız belirtileri gösteriyorsanız, teşhis için derhal hastaneye gitmeli ve gerekliyse tedaviye başlamalısınız. Böylelikle eğer sizde virüs varsa çevrenize bu salgının yayılmasına engel olabilirsiniz.

Bir sonraki (3.) bölümümüzde ise dünyadan ve ülkemizden güncel korona virüsü ile ilgili haber ve araştırmaları sizlerle paylaşacağız. Sürekli güncel tutulacak olan 3. bölüme aşağıdaki link yardımıyla ulaşabilirsiniz…

Moryaprak , SağlıklıDoğal Bir Yaşam İstiyorsanız, Bizimle Kalın

Yazının Devamı İlginizi Çekebilir:

Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler-3 (Güncel Haberler)

Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

İnsanlık İçin Mucize: Sirke Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.