Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler -1

5.849
A+
A-
Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler -1

Sağlıklı günler değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda dünyanın başına bela olmaya aday yeni bir salgın olan Corona Virüsü ile ilgili önemli bilgilere odaklanacağız. Yazı dizimizi 2 ya da 3 bölüm halinde hazırlayacağız. En son bölümü sürekli güncelleyerek sizleri Dünyadaki, Virüsteki ve Alınabilecek Önlemlerdeki gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Yazı dizimizin 1. ve 2. Bölümünü durumun aciliyetine binaen elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde arka arkaya yayınlayacağız.

1. yani bu bölümde;

 • Corona Virüsünün Tarihçesine,
 • Corona Virüsünün Tanımına,
 • Corona Virüsünün Belirtilerine,
 • Corona Virüsünün Nasıl Yayıldığına (Bulaşıcı mı?),
 • Corona Virüsünün Hangi Hastalıkları Tetikleyebileceğine ya da Neden Olabileceğine odaklanacağız.

Corona Virüsü Tarihçesi

Sars virüsüne¹ benzerliği ile dikkat çeken corona virüsü, 2020 yılında dünya sorunu haline gelmeden hemen önce, ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. 2020’ye kadar sadece Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülen virüs 3 kişinin ölümüne neden olmuştu.

(¹ Sars Virüsü: Hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve enterokolitlere yol açan virüs çeşididir.)

Daha gelişmiş formuyla 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde tekrar ortaya çıkmış olup günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerinde (ABD, Avrupa, Avusturalya ve Asya) sorunlara neden olmakta ve genel sağlığı tehdit etmektedir. 

Corona Virüsünün 1 ay içerisinde Çin’den kıtaları aşabilecek kadar genişlikte mesafelere bu kadar hızlı yayılması insanın aklına ister istemez diğer senaryoları getirse de Dünya Sağlık Örgütü, olaya el atarak virüs ile hastaları izlemek ve tedavi etmek üzere çeşitli ülkelere klavuzluk etmeye başlamıştır.

Corona Virüsü Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün tanımladığı şekliyle corona virüsü, sıradan soğuk algınlığı hastalığı gibi başlayan ve oldukça tehlikeli boyutlarda sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabilen MERS² ve SARS¹ virüsleri ile aynı hastalık ailesinin bir üyesidir.

(¹ SARS: Hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve enterokolitlere yol açan virüs çeşididir.)

(² MERS: Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalık etkeni zarflı, tek pozitif RNA sarmallı orta büyüklükte virüs olan corona virüsleri tarafından meydana getirilmektedir.)

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde semptomlar (belirtiler) göstermesiyle bilinmektedir. Bilinmesi gereken önemli nokta ise bebeklerde ve yaşlılarda corona virüsü belirtileri sıklıkla alt solunum yollarında görülür.

Bu Hastalığa Yakalanmış Kişilerde Şu Belirtiler Görülmektedir:

 • Ateş,
 • Burun Akıntısı,
 • Halsizlik,
 • Huzursuz Olma,
 • Boğaz Ağrısı,
 • Öksürük,
 • Nefes darlığı,
 • Baş ağrısı,
 • İshal,
 • Bulantı & Kusma,
 • Titreme

Çin’de ortaya çıkan corona virüsü, aynı aileden olan SARS ve MERS virüslerine göre belirtilerini daha uzun sürede gösterdiği belirtilmiştir. Oxford Üniversitesi enfeksiyonlu hastalıklar ve küresel sağlık profesörü Peter Horby’nin açıklamasına göre şimdiye kadar corona virüsü bulaşan kişilerde bir hafta boyunca hafif öksürük sonrasında ise nefes darlığı şikayetleri başlamıştır. Nefes darlığı şikayeti ile hastaneye baş vuran kişilerin %15-20’sinin durumu ciddileşerek solunum cihazı gibi müdahalelere ihtiyaç duyulmuştur.

Corona Virüsü Nasıl Yayılmaktadır? (Virüs Bulaşıcı Mıdır?)

Corona virüsünün insanlara hayvanlardan geçtiği bilinmektedir. İnsanların hayvanlara temas etmesi sonucunda bulaşarak insanları hasta eder. Örnek verecek olursak; MERS virüsünün yayılmasına develerin, SARS virüsüne ise misk kedilerinin neden olduğu düşünülmektedir. Şu an için Çin’den yayılan corona virüsüne ise yarasaların ya da yılanların neden olduğu düşünülmektedir ama uzmanlar tarafından henüz net bir açıklama yapılmamıştır.

Gelelim en önemli yere, peki corona virüsü insandan insana bulaşır mı? bu sorunun cevabı ne yazık ki Evettir. İnsandan insana bulaşmasındaki en önemli etken, genellikle virüse yakalanmış birisinin öksürüğünden çıkan tükürüğe temas edilmesi yada kapalı ortamda o havanın solunmasıdır. 

Corona virüsü bulaşmış bir kişinin dokunduğu bir yere yada eşyaya farkında olmadan yada bilerek dokunulup sonra da kendi vücuduna özellikle ağız, burun ve göz bölgesine dokunulması sonucu bulaşarak yayılmaktadır. Wuhan’da görülen corona virüsünün önce hayvandan insana sonra da insanlar arasında birbirlerine bulaşarak yayıldığını uzmanlar teyit etmişlerdir.

SARS ve MERS virüsleri hastanelerde yayıldığından uzmanlar şu an için bu virüsün insanlar arasında mı yoksa hastahanelerde mi daha hızlı yayıldığı sorusunu çözmeye çalışıyorlar.

Corona Virüsü Hangi Hastalıklara Yol Açar ya da Tetikler?

Corona virüsü çoğunlukla solunum yollarını ve organlarını hedef alır. Zatürre, akut solunum yetmezliği başlıca yol açtığı hastalık türleridir. Böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Özellikle şu an da sağlığına kavuşmuş olsalar dahi geçmişte hepatit, diyabet hastalığına yakalanmış kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ölümcül olabileceği belirtilmektedir.

Yazımızın bir sonraki yani 2. bölümünde ise;

 • Corona Virüsünün Etkileyebileceği Kişileri,
 • Corona Virüsü Şüphesi Konulabilecek Durumları,
 • Corona Virüsünün Tedavi Şekillerini,
 • Corona Virüsünün Yaş Grupları Üzerindeki Etkisini,
 • Corona Virüsünden Korunmak İçin Alınabilecek Önlemleri,

durumun aciliyeti nedeniyle bu hafta içerisinde sizlerle paylaşacağız. Hastalıksız, sağlıklı huzurlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle. Teşekkürler…

Yazının Devamı: Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler -2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.