Çocuklar İçin Diş Macunu Seçimi

Çocuklar İçin Diş Macunu Seçimi

Ağız ve diş bakımı hem çocuklar hem de yetişkinler için çok büyük önem taşır. Hem sağlığımız hem de gülümseme ve konuşma sırasındaki görünüm için ağız ve diş bakımı aksatılmadan yapılmalı ve ebeveynler bu konuda çocuklarına örnek olmalıdır. Diş macunu seçimi bu noktada karar verilmesi gereken önemli bir soru olarak karşımıza çıkar. Özellikle çocuklar için diş macunu seçimleri konusunda bilgi sahibi olmamız yararlı olacaktır.

 

 

Çürük dişler, diş kayıplarının yanında, öngörülemeyen kalp hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir. Doğru ürün seçimi ile düzenli olarak fırçalanan dişlerin, temiz görünüm yanında sağlıklı olabilmek adına pek çok olumlu etkisi vardır.

Çocuklar İçin Diş Macunu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Erken yaşta edinilen diş fırçalama alışkanlığı, sağlıklı ve güzel görünen dişler için temel teşkil eder.
  • Çocukların erken çocukluk evrelerinde süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren anneler diş temizliğine başlamalıdır. Süt dişler,i arkadan gelecek kalıcı dişler için önemlidir. Temizliği iyi yapılan süt dişleri daha sağlıklı olur ve çocuğunuz ilk zamanlarından itibaren diş temizleme alışkanlığını edinmeye başlar.
  • 6-12 yaş aralığında olan çocuklarda ise hem süt dişleri hem de kalıcı dişleri olacağından diş macunu ile dişler temizlenmeye başlanabilir. Diş macunu seçimi çocuğun yaşı ve dişlerinin ihtiyacı ile belirlenir. Bu basit bir konu diyerek anneler, diş macunu seçimini kendi başlarına yapmamalı ve mutlaka çocuğunuzun dişlerinin kontrolünü yapan diş doktorundan tavsiye alınmalıdır.
  • Ayrıca, çocuğun içerisinde yer aldığı yaş grubuna göre diş macununun yapısı ve içeriği de değiştiğinden alıncak diş macunun üstünde tespit edilen yaş aralığı uyarısına mutlaka dikkat etmek gereklidir. Örneğin; 0-3 yaş aralığındaki diş macunu çeşitlerinde 500ppm florik yer alırken, 6 yaş ve üstü için 1000ppm ve üstünde florik yer almaktadır.
  • Süt çocuklarının yeni çıkan dişlerinin diş macunu ile değil su ile temizliğinin yapılması ve yaş grubuna uygun diş fırçası kullanılması gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Hamile Kalmak İçin Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.