İşte Size Madde Madde “Smear Testi” Neden & Nasıl Yapılır?

6.661
A+
A-
İşte Size Madde Madde “Smear Testi” Neden & Nasıl Yapılır?

Servikal taramaya (smear testi) gitme konusunda endişeleniyorsanız, yalnız değilsiniz. Servikal taramanın nasıl yapıldığı hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek size yardımcı olabilir.

Adım Adım Smear Testi Uygulaması

 • Testi yaklaşık 3 dakika sürecektir.
 • Hemşireniz (bazen örnek alıcı olarak da adlandırılır) sizi bir tedavi odasına davet eder. Servikal taramanın ne olduğunu açıklamalı ve herhangi bir sorunuz olup olmadığını kontrol etmelidirler.
 • Hemşireniz size genellikle perdenin arkasında özel bir alan sunar ve belden aşağıya soyunmanızı ister. Bir elbise veya etek giyiyorsanız, bunu üstünüzde bırakarak iç çamaşırınızı çıkartabilirsiniz.
 • Hemşire sizden muayene yatağına sırtüstü yatmanızı ister. Hemşireniz, testin ne zaman başlayacağını size bildirir. Smear testi için spekulum kullanılır. Spekulum, rahim ağzını açarak görüntülenmesine ve testin yapılmasına yardımcı olan tıbbi bir alettir. Spekulumun kullanılması çoğu kişinin rahatsızlık hissettiği tek noktadır ama kullanılmaması gibi bir durum şu anki teknoloji için maalesef ki söz konusu değildir. Rahim ağzını açabilmenin tek yolu spekulumun kullanılmasıdır.

 • Daha sonra hemşire serviksinizden hızlıca hücre örneği almak için küçük, yumuşak bir fırça kullanır. Bu biraz garip gelebilir ama acı verici değildir.
 • Hücre numuneniz küçük bir plastik kap sıvı içine konur. Sıvı hücreleri korur.

Hepsi bu kadar! Smear testi bu noktada biter. Hemşire spekulumu vajinanızdan alır ve tekrar giyinmek için size özel bir alan sağlar. Sonuçlarınızı nasıl ve ne zaman almanız gerektiğini açıklar.

Smear Testinde Size Faydalı Olabilecek Bilgiler

 • Testten sonraki bir gün boyunca çok hafif bir kanama (lekelenme) olabilir, bu nedenle hijyenik ped kullanmanız gerekebilir
 • Servikal tarama ağrılı değildir, ancak biraz rahatsız edici olabilir. Ağrınız veya başka problemleriniz varsa, doktorunuza veya hemşirenize bildirmeniz önemlidir.
 • Güvendiğiniz birini yanınıza alın. Bir arkadaş, aile üyesiolabilir. Destek olmak için bekleme odasında veya muayene odasında olabilirler. Ayrıca sizin adınıza endişeleriniz hakkında konuşabilirler.
 • Hemşireniz veya doktorunuzla konuşun. Eğer ilk smear taramanızsa, mahçup veya endişeli hissedebilirsiniz, daha önce kötü bir deneyim yaşamışsanız ya da testi sizin için zorlaştıran bir şey deneyimlediyseniz lütfen doktorunuza bunu iletin, testi yapan kişi daha dikkatli olacaktır.

 • Farklı bir pozisyonda yatmayı isteyin. Sırt üstü yatmak, birçok nedenden dolayı rahatsızlık hissetmenize neden olabilir. Dizler bükülmüş durumdayken sol tarafınıza yatmanız istenebilir (sol yanal konum).
 • Eğer menopozdan geçtiyseniz veya geçiyorsanız, doktorunuza veya hemşirenize bildirin. Yaş ilerledikçe vajina ve vajinal duvarların açılması daha zor olabilir ve bu da smear testi daha rahatsız edici hale getirir. Hemşirenizden size yardımcı olabilecek vajinal bir östrojen kremi vermesini isteyebilirsiniz.

Smear Testi Neden Yapılır ve Önemi Nedir?

Rahim ağzındaki hücrelerde zamanla bozulma ve değişiklik ortaya çıkabilmektedir. Bu değişime maruz kalmış hücrelere “kanser öncüsü hücreler“ adı verilir.

Smear testinin amacı bu değişiklikleri kansere dönüşmeden tespit etmektir. Böylelikle hastalık kanser aşamasına gelmeden kolaylıkla tedavi imkanına kavuşulabilir.

Unutulmamalıdır ki, smear testi belli periyotlarda yapılması gerekli bir testtir ve kadın sağlığı için çok büyük önem taşır. Rahim ağzı kanseri veya diğer pek çok hastalığın erken teşhis edilip tedavi edilmesini sağlar. Bu kadar kısa süre içerisinde yapılan smear testi pek çok kadının hayatını kurtarmıştır.

İlginizi Çekebilir: Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri & Korunma Yolları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.