Bebekleri Rahatlatmak İçin Beyaz Gürültü Yöntemi

Bebekleri Rahatlatmak İçin Beyaz Gürültü Yöntemi

Beyaz gürültü nedir? Beyaz Gürültü ne işe yarar? Sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İngilizce’de “white noise” olan Türkçe’de ise “beyaz gürültü” olarak adlandırılan bu yöntem, ağlama krizine giren bir bebeği sakinleştirmeye çalışan anne tarafından keşfedilmiştir. Peki bu beyaz gürültü nedir, nasıl uygulanır merak edilen tüm soruların cevabı;

Bebekler kendini anne karnındaymış gibi hissediyor

Bu yöntem bebekleri anne karnındaki ortamı hatırlatıyor ve kendilerini güvende hissediyorlar. Aslında birçok sabit ses beyaz gürültüdür. Şelale sesi, rüzgar sesi, dalga sesi ve hatta elektrikli süpürge sesi dahi beyaz gürültüye örnektir. Yani şöyleki, beyaz gürültüde 20 bin kadar ses frekansı bir aradadır. Bu frekanslar sayesinde bebeğin tek bir sese odaklanma isteği ortadan kalkmıştır. Bu ses topluluğu diğer sesleri maskeleyerek bebeğinize rahatlatıcı sesleri salgılar ve bebeğinizin kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlar.

Bebekler anne karnındayken kalp atışlarını dinlediğinizde duyduğunuz bir uğultunun onunla birlikte senkronize şekilde geldiğini duyarsınız. Bebekler 9 ay boyunca anne karnında o uğultuyla beraber kalırlar ve dünyaya geldiklerinde o sesten mahrum kalırlar. Beyaz gürültü ise anne karnında duydukları o sesi hatırlatır ve kendilerinin güvende olduklarını hissettirerek rahatlatır. Bebekler ilk aylarında bu yöntemle uyutulması gerektiği doktorlar tarafından da önerilmektedir. Çünkü beyaz gürültü çocuğu anne karnında hissettiren tek sestir ve ona güven duygusu aşılar.

Beyaz gürültünün zararları nelerdir?

Her ne kadar bebeğinizi rahatlatsa da bu yöntemin de uygun şekilde yapılmadığında bebeğinize ciddi zararlar verebileceğini unutmayın. Bu sesi çıkartan makinalardan bazıları, sesin ritmik olarak tekrarlanmasıyla aradaki geçişleri hesaba katmayarak, geçişlerdeki boşlukların bebeğinizin zarar görmesine yol açmaktadır. Ayrıca uzun süre bu sese maruz kalmak bebeklerde zeka geriliğine de yol açmaktadır.

Yetişkin insanlardan da bahsedecek olursak, ritmik sesleri sevmeyenlerde tansiyon, kalp rahatsızlığı ve stres gibi rahatsızlıklara da yol açtığı unutulmamalı. Bu sesin yarattığı en yaygın görülen zararı ise işitme kayıplarına yol açmasıdır. Çok uzun süre beyaz gürültüye maruz kalmak işitmede kayıplar yaşanmasına yol açar ve hatta işitmenin tamamen kaybedilmesine de yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Çocuklar İçin Diş Macunu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.