Bebeklerde Görülen Yenidoğan Sarılığı ve Tedavisi

Bebeklerde Görülen Yenidoğan Sarılığı ve Tedavisi

Yenidoğan sarılığı bebeklerde yaşamın ilk haftalarında görülen bir sorundur. Sağlıklı olan bebeklerde “Fizyolojik Sarılık” olarak adlandırılan yeni doğan sarılığı bilirubin adlı bir hormonun kanda artması ile ortaya çıkmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile meydana gelen bilirubin Yenidoğan bebeklerin çoğunda karaciğer yeterince olgunlaşmadığı için vücuttan atılamayabilir.

Yenidoğan Sarılığı Teşhisi

Bebeğin doğduğu ilk haftalarda bebeğin cildi ve her iki göz akında da sarı renk oluşur ve dikkat çeker. Sarılık genellikle 2. veya 3. günde yüzden başlayarak yayılır ve vücudun alt kısımlarına inmeye başlar. Yenidoğan sarılığı bulaşıcı değildir ve bebeğin doğduğu ilk günden başlamaz. Eğer ilk günden başlayan bir sarılık var ise altında yatan başka nedenler aranmalıdır.

Değerler ve Görünüm

  • Damarsal özellikleri nedeniyle yenidoğanda 5-7 mg/dl’nin üzerindeki serum bilirubin değerlerinde sarılık gözle görünür hale gelir. Önce yüz derisinde özellikle burun – dudak kıvrımlarında fark edilir.
  • 10 mg/dl’de gövde derisinin ve 15 mg/dl’yi geçince ise ayak tabanı ve avuç içlerinin sarıya boyandığı görülür.
  • Eğer bilirubin değeri normal haftasında doğan çocuk için1. gün 10, 2. gün 12, 3. gün 13, 4. gün 15, 5,6,7. günlerde 17 mg/dl nin üstünde ise mutlaka hekime başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

Sarılık Tedavisi

Bilinen en etkili tedavi Yenidoğan sarılığı için fototerapidir. Tedavi edilmezse bebeğe zarar verir. Beyin felci ve işitme kaybı sendromları olan Kernikterus yapabilir. Bilirubin kan beyin bariyerlerini geçerek merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Bebeğin vücudunda sarılık fark edilir edilmez beklenmemeli ve hemen doktora götürülmelidir.

Tedavi sarılık nedenine göre yapılmalıdır. Eğer bebek ağızdan yeteri gıda alamıyorsa beslenme takviyeler ile arttırılmalıdır. Tiroid hormonu düşük ise tiroid replasmanı tedavisi uygulanmalıdır. Genellikle uygulanan fototerapi, mavi-beyaz florasan ışığı ile yapılan bir tedavidir. Bu ışık bilirubini idrarla atılabilecek düzeyde eritir ve vücuttan atılmasını sağlar. Işıktan zarar görmesini engellemek için bebeğin gözleri kapatılır ve bebeğe hiçbir zararı yoktur. Oluşabilecek yan etkileri sulu ve sık dışkı, ciltte kırmızı döküntüler veya hafif bronzlaşma olabilir.

Doktor tedavi esnasında sıklıkla bebeğin bilirubin düzeyini kanda takip eder. Işık tedavisinden sonraki bir veya iki gün içinde bilirubin seviyesi tekrar yükselebilir. Bu dönemde de bebek doktor kontrolünde olmalıdır. Biluribin gayta ile atıldığı için bebeğin iyi beslenebilmesi önemlidir.

Kan Değişimi

Bilirubin seviyesi çok yüksek bebeklerde kan değişimi uygulanır. Hangi tedavinin uygulanacağı uzman doktor tarafından çeşitli kriterlere göre belirlenir.

Uzun Süren Sarılık

Eğer bebeğinizde uzun süren sarılık var ise fizyolojik sarılık değil patolojik sarılık var demektir. Sarılık türüne ve evresine uzman hekiminiz karar verecektir. Genellikle sarılık 14 günden fazla sürmüşse nedenleri uzmanlar tarafından tetkik edilmelidir.

Uzun süren sarılık tiplerinde safra, metabolik hastalıklar, viral hepatit, enfeksiyonlar, tümörler konularında hekimler tarafından detaylı taramalar yapılır.

Bebek Hastalıkları Ve Gelişimi İle İlgili Önemli Bir Tavsiye!

Bebeğinizi doğumunun ilk gününden itibaren takip edecek bir doktorunuz olmalıdır. Aşılar ve sıklıkla yapılacak kontroller ve bebek gelişimi testleri nedeniyle rutin olarak gittiğiniz doktorunuz olduğunda bebeğinizdeki değişimlerin daha rahat takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizde gözden kaçıracağınız herhangi bir durum oluşmaz. Hızlı müdahale veya erken teşhis gibi durumlarda hem doktor aramak hem de bebeğiniz ile ilgilenmek oldukça zor olabilir. Bebeğinizi ilk günden beri takip eden hekim bebeğinizin tüm gelişimini çok iyi takip edeceğinden tekrar eden tetkikler, bebek gelişimi ile ilgili tekrar tekrar anlatmanız gereken bilgiler olmayacak ve sadece var ise soruna odaklanılacaktır.

İlginizi çekebilir: Bebeğin Ağlama Sebepleri Ve Yatıştırma Yolları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.