Bebeğin Ağlama Sebepleri Ve Yatıştırma Yolları

Bebeğin Ağlama Sebepleri Ve Yatıştırma Yolları

Bebekler yeni doğduklarında ve bunu izleyen ilk bir ay içinde genellikle ağlarlar, bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Bu bebeklerin iletişim biçimidir.

Bebekler 3 aylık olduktan sonra ağlamaları azalmaya başlar. Anne artık bebeğinin ne için ağladığını keşfetmeyi öğrenir ve temel ihtiyaçları için ağlamasına gerek kalmadığı için çevresini incelemeye başlar. Unutmamanız gereken;bebeğinizi asla ağlar vaziyette bırakmamanız gerektiğidir. Bu,bebeğinizi genellikle güvensizlik sorunu ile baş başa bırakır. Bebeğin ağladığında, bebeğin ağlama sebeplerini araştırmalı ve onu yatıştırmalısınız.

Bebeğin Ağlama Sebepleri neler olabilir? Yeni annelere bir nebze yardımcı olabilmek için yazımızda derledik.

Bebeğin ağlama sebepleri arasında şu maddeler ön plana çıkmaktadır:

1. Açlık: 

İlk aylarda bebeğin ağlama sebepleri arasında ilk gelen açlıktır. Ağladığında onu emzirmelisiniz veya biberon ile besliyorsanız mama vermelisiniz. İlk aylarda saatli beslenme düzenine geçmeye çalışmanız anne sütü alan bebekler için uygun değildir. Size her ne kadar sık gelse de her ağladığında onu doyurmalısınız.

2. Gaz Sancıları: 

Bebekler süt içerken hava yutarlar ve annenin gaz yapabilecek yiyecekler tüketmesi nedeniyle anne sütünden gaz geçebilir. Anne bu noktada yiyeceklerine çok dikkat etmelidir. Baklagiller, lahana gibi yiyecekleri tüketen anne bu besinlerden kaçınmalıdır. İlk yapacağınız şey beslenme aralarında ve sonunda muhakkak bebeğinizin gazını çıkartmanız olacaktır.

3. Acaba Altı Kirlenmiş Olabilir Mi?

Çoğu bebek altı ıslandığında özellikle yeni nesil bebek bezleri nedeniyle pek rahatsızlık duymaz. Altını kirletip pişik olmuşsa bu durum değişir ve bebeğiniz canı yandığı için ağlıyordur. Pişik önleyici doğru kremler doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Sık sık bebeğinizin bezini kontrol edip değiştirmeniz gerekir. Bu metotla bebeğinizin ağlama sebepleri listesinde yer alan kirli bez sorunu ortadan kalkacaktır.

4. Sizin Ruh Haliniz Bebeğinizi Etkiler

Bebekler çok çabuk etkilenirler. Hele ki bu dünyadaki ilk aylarında tek bağı olan annesinin ruh halindeki dalgalanmaları, sinirli veya kızgın olmasını olağanüstü bir hissetme ile algılarlar. Bebeğinizin yanındayken daima sakin olmalı, yanında konuşurken ses tonunuza hem siz hem de çevrenizdekiler çok dikkat etmelidir.

5. Kalabalık İstemiyorum Anne! 

Bebeğinizin ağlama nedenleri içinde yalnız büyütüldüğü için kalabalığa alışamaması olabilir mi? Gürültü ve karışıklık bebeğinizi tedirgin etmiş olabilir. Onu yavaş yavaş kalabalığa alıştırmalısınız.

İlginizi çekebilir: Hamile Kalmak İçin Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.