Bahar Aylarında Vücudu Dinç Tutmak İçin Altın Öneriler

4.158
A+
A-
Bahar Aylarında Vücudu Dinç Tutmak İçin Altın Öneriler

Kış aylarını geride bırakıp bahar aylarına kapımızı açtık. Baharın gelmesiyle birlikte mutluluk ve enerji seviyemiz artarken bahar alerjisi, halsizlik uykusuzluk gibi sorunlar da bedenimizi zorlamaya başlıyor. Peki bu aylarda vücudu dinç tutmak için ne gibi önlemler alabiliriz? İşte bu sorunun cevabını aşağıda bulabileceksiniz.

Kış atlarında metabolizmamız soğuklara karşı artı bir uyum geliştirir. Bu uyuma karşı vücudumuz ısıyı normal tutabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve daha fazla yemek yeme isteği duyarız. Günlerin kısa olmasından dolayı da günlük aktiviteler kısıtlandığı için gün içinde daha az enerji sarfeder egzersiz yoğunluğunu azaltırız. Bu da vücudumuzda yağlanma ve kilo almayı kaçınılmaz kılar.

Bahar aylarında vücudu dinç tutmak için öneriler:

  • Kış aylarında vücudun kaybettiği suyu geri kazanmalısınız. Güneşin kendini iyiden iyiye göstermesiyle birlikte günlük içtiğiniz su miktarını artırmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır
  • Güneşli ve güzel bir günde yürüyüş yapmak en güzel aktivitedir. Böyle havalarda tempolu bir yürüyüş metabolizmanızı hızlandırır, ihtiyacınız olan D vitaminini de karşılamanıza yardımcı olarak vücudunuzu dinç tutar. Bu aktivite haricinde yüzme, bisiklet gibi önemli aktiviteler de kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.
  •  Yemeklerden sonra mutlaka spor yapmalısınız. Sporu aç karnına değil de yemeklerden sonra yapmak ve spordan yarım saat sonra yağsız süt içmek de önemlidir. Ayrıca badem, fındık ve meyve gibi antioksidan içeren besinleri tüketmeniz de yararınıza olacaktır.
  • Baklagiller ve ıspanak da bahar aylarında sofranızdan eksik olmasın. Baklagiller, ıspanak ve enginar enerji ve lif bakımından zengin yiyeceklerdendir. Bu yiyecekler kolay sindirilebilen protein, karbonhidrat ve antioksidanlar bakımından etkili gıdalardır.

  • Yorgunluğun en büyük düşmanı olan kayısı, fındık domates ve patates bahar aylarında tüketilmesi gerekir. Vücudun dinçliği için potasyum ve magnezyuma ihtiyaç vardır. Domates, patates, kayısı, baklagiller ve enginar bu minerallerin vücuda girmesi açısından tüketilmesi gerekir.
  • Ve gelelim en önemli konuya. Bahar aylarında bahar alerjisine yakalanmamak için kuşburnu, maydanoz ve biber tüketimi önemlidir. Bu besinler C vitamini ve diğer vitaminler bakımından tüketilmesi gerekir.

Bu öneriler bahar aylarında vücudu dinç tutmak için vazgeçilmeziniz olmalıdır. Ayrıca polen ve bahar alerjisinden korunmak için de etkili yöntemlerdir.

İlginizi çekebilir: Yeşil Elmanın İnanılmaz Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.