2- Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

6.014
A+
A-
2- Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Astımla ilgili yazı dizimizin birinci bölümünde; astım hastalığının tanımını, belirtilerini ve acil müdahale etmeniz gereken belirtilerini sizlerle paylaşmıştık. Dileyen ziyaretçilerimiz buraya tıklayarak birinci bölümden itibaren okumaya başlayabilirler. Yazı dizimizin bu bölümünde astım hastalarının dikkat etmeleri gereken önemli noktaları sizlerle paylaşacağız. 3. ve son bölümümüzde ise astım hastalığına iyi gelen bitki ve kürleri inceleyecek astımla ilgili yazı dizimize noktayı koyacağız.

Öncelikle sizle astımla ilgili birkaç veri paylaşmak istiyoruz. Astım, ülkemizde oldukça yaygın olan bir hastalık türüdür. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 1.7 milyon çocuk astımlı, 6.4 milyon yetişkin astımlı olduğunu ifade edebiliriz. Astım hastalığı, Türkiye’de sanayileşme, kalabalık dolayısıyla bunun sonucunda doğal olarak oluşan çevre ve hava kirliliğine bağlı olarak  şehirler ve bölgeler arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Genelde kıyı kesimleri, büyük şehirler ve düşük sosyoekonomik yaşam koşullarında daha sık görülmektedir.

Astıma, çocuklukta erkeklerde, yetişkin dönemde ise kadınlarda biraz daha sık rastlanılmaktadır. Astımı evde veya ev dışında birçok alerjik etken başlatabilir ve bu alerjikler çoğunlukla solunum yoluyla vücuda alınır.

Öncelikle Astımlı Çocuklar İçin Alınması Gereken Önlemlere Bir Bakalım;

 • Astımlı çocukların astımı tetikleyen faktörlerden uzak durmasını sağlamaya çalışın.
 • Kontrol edici ilaçlar ile rahatlatıcı ilaçlar arasındaki farka dikkat edin.
 • Astımlı çocukların astım ilaçlarını düzenli olarak almasını sağlayın.
 • Çocuktaki belirtilere göre uzayıp kısalabilen belirli sürelerde astımı takip ederek hastalığı kontrolünüz altında tutmaya çalışın.
 • Astımın kötüleştiğini gösteren belirtileri iyi kavrayın ve gerektiğinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Astm Hastalarının Dikkat Etmesi  Gereken En Önemli Noktalar;

 • Sigaradan kesinlikle uzak durun. Asla içmeyin ya da eğer içiyorsanız, en kısa zamanda hastalığınızın çok daha kötüleşmemesi için bırakın. (***Önemli)
 • Sigara içmiyor olsanız dahi, sigara içilen ortamlarda (pasif içicilik) ya da havası kötü ortamlarda bulunmamaya gayret edin (**Önemli).
 • Güzel olsun olmasın bütün kokuları özellikle de keskin ve güçlü olanlarını evinizden uzak tutun (Parfüm, sabun ve losyonlardan kaçının**Önemli).
 • Alerjik kaynaklı bir astım hastalığınız varsa; astım krizini tetikleyen alerjenlerden kesinlikle uzak durun.
 • Evinizde ve özellikle yatak odanızda toz tutacak halı, kilimleri kaldırın. Tüylü koltukları, minderleri ve fazla yastıkları kaldırın. Yatak takımlarınızı toz geçirmeyen nevresim takımları ile kaplayın. Çarşaf ve nevresim takımlarını sık sık, çok sıcak suda yıkayın ve güneşte kurutun.(**önemli)
 • Evinizi dışarıdaki havanın güzel olduğunu gördüğünüz vakitlerde sık sık havalandırın.
 • Kullandığınız astım ilaçlarını, “Kendimi daha iyi hissediyorum” diyerek, doktorunuza danışmadan asla bırakmayın(***Önemli)
 • Varsa eğer Alkol ya da diğer kötü alışkanlıklarınızı bırakmaya gayret edin.
 • Aşırı egzersiz yapmaktan ve vücudunuzu yormaktan kaçının.(*Önemli)
 • Vücudunuzun astımla mücadele etmesine yardımcı olmak için, vücut direncini arttıran A, C ve E vitamini içeren besinleri tüketmeye çalışın.(*Önemli)

Şu unutulmamalıdır ki, Astım çoğu zaman bir alerji türüdür. Alerjiye bağlı olarak solunum yollarının daralması ve sıkışması sonucu sık sık yinelenen krizlerle kendini tekrar  eder. Krizler, soluduğunuz bir maddeye karşı aşırı duyarlık sonucu tetiklenir. Bu durumda, vücut histamin¹ ve bazı kimyasal mediatörleri² salgılar ve bunun sonucunda solunum yolu şişerek daralır.

(1 Histamin: Lokal bağışıklık cevabı oluşturulması, bağırsaktaki fizyolojik fonksiyonların düzenlenmesinde işe karışan ve nörotransmitter olarak salgılanan bir azot bileşiğidir. Ayrıca vücutta enflamasyon oluşturulması ve kaşıntı ile de ilgilidir.)

(2 Mediatör: Herhangi bir olayın ya da reaksiyonun gerçekleşmesine aracılık eden kimyasal maddeye verilen isimdir.)

Astım krizi sırasında solunum yolu çevresindeki kaslar sıkışır ve çeperleri şişer. Hava kanallarının giderek daralması öksürüklere ve nefes darlığına neden olur. Astım hastalığının tedavisinde gecikildiği takdirde, sağlık durumunda ciddi sorunlar yaşanabilir ve akciğerlerde giderilmesi imkansız sorunlar ortaya çıkabilir.

Astım Hastalığı İle İlgili Karıştırılan Bilgilerin Doğru Şekilleri;

 • Gebelikte kullanılan astım ilaçları güvenlidir ve bebeğe herhangi bir zararı söz konusu değildir. Hatta astım hastası bir anne adayının ilaçlarını kullanmayarak atak geçirmesi, bebeğin oksijen alımının bozulmasına sebep olabilir ve bebeğe ciddi zararlar verebilir.
 • Astım hastası bir kişi vücudunu çok fazla yormayacak şekilde spor yapabilir. Lakin yapılan sporla tetiklenen bazı alt astım gruplarında spora başlanmadan evvel doktora danışılması önerilmektedir.
 • Astım ilaçlarının bağımlılık yapıcı etkisi yoktur. Astım kronik (Kendini tekrar eden) bir hastalık olduğu için tedavisinde kullanılan ilaçların uzun süre kullanımı gerekebilir. İlaçların doz değişikliği veya kesilme kararı hekime bırakılmalıdır.
 • Astmın değil sadece alerjinin aşısı vardır. Alerji aşıları da, ancak belli bir yaş grubundaki ve az sayıda alerjene karşı alerjisi olan hastalarda uygulanabilir. Aşı uygulama kararı ancak bir alerji uzmanı tarafından verilmelidir. Aşı sadece belli bir alerjene karşı kişinin duyarlılığını ortadan kaldırmak için yapılır. Fakat her durumda öncelik kişinin astımı yani solunum yolu hastalığının tedavi edilmesidir.
 • Astım kontrolünde toz veya sprey şeklinde kullanılan düşük dozlardaki kortizonun³ büyük bölümü bronş duvarı düzeyinde kalır. Bu nedenle toplumda iyi bilinen ve korkulan sistemik kortizon kullanımının yan etkileri astım ilaçlarında görülmez. Şiddetli ataklarda kısa süreli kortizon kullanımı hayat kurtarıcı olabilir ve kısa süreli (Sadece şiddetli kriz ataklarında) kullanımlarda da önemli yan etkiler gözlenmemektedir.

(3 Kortizon: Anti-alerjik ve iltihap kurutucu bir hormondur. Astm ve alerji ataklarında, kolit, sedef, egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.)

Yazı dizimizin ikinci bölümünü daha fazla uzamaması adına burada noktalıyoruz. Bir sonraki bölümümüzde, astım hastalığına iyi gelen bitki ve kürleri inceleyeceğiz. Yorumlarınız bizim için değerlidir, bizim unuttuğumuz ve sizin hatırlatmak istediğiniz bilgileri alttaki yorum kısmına yazarak yazımızdan faydalanmak isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olabilirsiniz. Hepinize hastalıksız, sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyoruz. Teşekkürler…

İlginizi Çekebilir: Detoks Nedir? Ne İçin Yapılır? & Yararları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.