Abur Cubur & Hazır Gıdalar Beynimizi Hızla Etkiler ve Kalıcı Hasar Verir!

7.570
A+
A-
Abur Cubur & Hazır Gıdalar Beynimizi Hızla Etkiler ve Kalıcı Hasar Verir!

Abur cubur diyince  çikolata, şeker, cips, gofret, bisküvi gibi önce çocukların vazgeçilmez yiyecekleri aklımıza geliyor.  Pizza, hamburger, cips ve kızarmış tavuk gibi içerisinde trans yağ, doymuş yağ, yüksek kalori, tuz, şeker ve zararlı sentetik kimyasallar barındıran abur cuburlar sağlığımız için zararlı olduğunu bildiğimiz halde tüketmeye ve çocoklarımızın tüketmesine izin veriyoruz. Çünkü tatları çok güzel, nefis! Her yerde bulmak mümkün ve cebimizdeki bozukluklarla alabieceğimiz kadar ucuz bazıları.

 

ABD’deki Washington Üniversitesi’nde ilk olarak fareler üzerinde yapılan araştırmada, trans yağ, kızarmış ve işlenmiş gıdaların, beyine karmaşık sinyaller gönderdiği ve bunun beyindeki iştahı kontrol eden hipotalamus isimli bölgeye kalıcı olarak hasar verdiği belirlendi. Daha sonra yapılan bir deneyde, aşırı kilolu insanların da beyinlerinin bu bölgesinde hasara rastlandı. Abur cuburun beyine olan etkisi 24 saat içerisinde gözlemlenmiştir.

Abur cuburlar besin değeri yok denilecek kadar az olan fakat zararları tam tersine oldukça fazla olan bir yiyecek grubu ama bağımlılık derecesinde tüketiyoruz. Yeterli besin değeri alamadığımız  bu abur cuburlar başta obezite olmak üzere kalp hastalıkları, diyabet, alerji, kanser, yüksek kolesterol ve günlük yaşamda enerji eksikliğine sebep olur. Bunun yanı sıra ciltte yağlanma ve sivilce, aşırı kilo ve göbek, aşırı terleme, kaygı bozukluğu, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olur.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “salgın” olarak nitelendirilen obezite her geçen gün artıyor. Sadece yetişkinlerin değil, çocukların da giderek şişmanlaması durumun ciddiyetinin arttığını gösteriyor. Obezitede  en önemli etkenin yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu çok açık. Uzmanlara göre çocuklarda obezitenin artmasındaki en büyük payı ise “abur cubur” sınıfındaki yiyecekler.

Ülkemizde her 100 çocuktan 25’i kilolu 10’u ise obez. Abur cubur diye tanımlanan kolay ve çabuk tüketilen, hiçbir besleyici değeri olmayan yiyecekler vitamin ve minerallerden fakir, lif-posa değeri düşük, raf ömrünün uzatılması için koruyucu madde içeren, tuz ve şeker oranı yüksek yiyeceklerdir. Bu yiyecelerin sık tüketilmesi kilo artışına ve obeziteye neden olur.

Bu gıdalar çocuğu şişmanlatmakla kalmıyor, aynı zamanda çok ciddi sağlık sorunlarına da zemin hazırlıyor!

Abur cubura karşı kendimizi tutamamamız ve yemekten vazgeçemememiz uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi beyinde aynı noktaları ve sinir uçlarını uyarır, bu da yeme bağımlılığının yoksunluk belirtilerinden biridir. İşlenmiş gıdaların bağımlılık yaptığı bilimsel olarak kanıtlandı. Eğer siz de abur cubur gıdalara karşı aşırı yeme isteği duyuyor ve sık sık tüketiyorsanız, siz de bağımlı olabilirsiniz.

Abur cubur  yiyecekler beynimize ‘bizi daha fazla ye ve daha mutlu ol’ mesajı verir. Gıdalarla yaşanılan haz, uyuşturucularla yaşanılan hazza çok benzerdir.

Abur cubur ve yeme bağımlısı olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

Buyrun aşağıda sıralanmış maddeleri kendinize çek edin;

  1. Sabah uyanır uyanmaz canınız abur cubur istiyorsa
  2. Günlük kalori ihtiyacınızın yarısı abur cuburdan geliyorsa
  3. Asla küçük bir parçayla yetinmiyorsanız
  4. Karnımızın tok olmasına rağmen tatlı ya da tuzlu yiyesiniz geliyorsa
  5. Çevrenizden beslenme alışkanlıklarınızı gizleme isteği duyuyorsanız,

Eğer çok Fazla Abur Cubur İstiyorsanız, Size yardımcı olabilecek önerilerimiz var;

  1.  Abur Cuburları çevrenizden, görüş alanınızdan, çıkarın
  2.  Markette abur cubur reyonlarından uzak durun
  3. Alacağınız ürünün içeriğini kontrol edin
  4. Stresi abur cubur yiyerek değil, sebze ve kuru meyve yiyerek yönetin
  5. Sağlıklı yemekler yiyip, bol su için

Tüm doktorların istisnasız olarak hep bir ağızdan söyledikleri tek bir şey var o da: Hem kendinizi hemde özellikle çocuklarınızı hazır gıda ve abur cuburdan uzak tutun, Asla Alıştırmayın!

İlginizi Çekebilir: Diyet Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.