3) Evde Hazırlayabileceğiniz Bitkisel 20+ Detoks İçecekleri

3) Evde Hazırlayabileceğiniz Bitkisel 20+ Detoks İçecekleri

Detoks la alakalı yazı dizimizin üçüncü bölümü olan bitkisel detoks içecekleri ve kürler ile tekrar huzurlarınızdayız. Birinci bölümümüzde, Detoksun tanımını, Vücudumuzdaki detoks sisteminin çalışma prensibini ve çalışmasını etkileyen faktörleri son olarak ta Detoksun yararlarını incelemiştik. Yeni gelen ya da tekrar göz atmak isteyen ziyaretçilerimiz buraya tıklayarak yazımızın birinci bölümüne ulaşabilirler.

İkinci bölümümüzde ise, Detoks Çeşitlerini (Fiziksel, Çevresel, Zihinsel, Duygusal, Manevi ve Enerjik) & Uygulama adımlarını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmıştık. Yine aynı şekilde yeni gelen ya da tekrar göz atmak isteyen ziyaretçilerimiz buraya tıklayarak yazımızın ikinci bölümüne ulaşabilirler.

3. ve son bölümümüzde ise, Detoks için önerilen doğal bitkisel içecekleri inceleyeceğiz. Dilerseniz başlayalım…

Bitkisel Detoks İçecekleri

Detoks, ikinci bölümde saydığımız çeşitleri itibariyle her mevsimde yapılabilir ama özellikle kış mevsiminde diğer mevsimlere göre hareket alanımız daha kısıtlı olduğu için vücudumuzda depolamak zorunda kaldığımız toksinleri uzaklaştırmak diğer mevsimlere göre daha zor olmaktadır.

Bu durumda detoks sisteminizi hızlandırarak toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek ve evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çeşitli detoks içeceklerinden ve bitkisel kürlerden faydalanmanız gerekmektedir.

İşte çeşitli mevsimlerde hazırlanabilecek tamamen doğal ve bitkisel detoks içeceklerinden bazıları;

Enerji Veren Detoks İçecekleri;

Ispanak, Badem, Salatalık, Kırmızı Elma ile Hazırlanan Detoks

Spor yapılsın ya da yapılmasın vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi de proteindir. Ama özellikle de spor yapıyor ya da fiziksel aktivitelerle ilgileniyorsanız bu detoksa kulak vermenizde fayda var.

Yapılışı: Ispanak, maydanoz, badem, salatalık ve kırmızı elmayı bir araya getirebilirsiniz.

Havuç, Greyfurt, Zerdeçal ve Zencefil ile Hazırlanan Detoks

Güne zinde ve iyi bir başlangıç yapmak ve devamını da enerjik bir şekilde geçirmek isteyenler için bu içecek tam da size göre. Üstelik vücuda enerji sağlarken aynı zamanda sizin hastalıklara karşı da korunmanıza da yardımcı olması diğer yan faydalarından sadece biri.

Hazırlanışı: Havuç, greyfurt, zerdeçal veya zencefile bir danışın deriz. İsterseniz ek olarak portakal da ekleyebilirsiniz.

Portakal, Zencefil ile Hazırlanan Detoks

1 portakal, 1.5 çay kaşığı toz zencefil ve yarım litre su

Hazırlanış Yolu 1: Portakalı suyun içine iyice sıkın. Üzerine zencefili ekleyip 2 saat bekletin. Sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Portakalı soyduktan sonra (dileyenler biraz kabuğundan da katabilirler) blender yardımıyla iyice parçalayın. sonra üzerine zencefili ve suyu ekleyerek 5-10 dk dinlendirin. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Karpuz ile Hazırlanan Detoks

5 dilim karpuz, 0.7-1 litre su, 8-10 yeşil nane yaprağı

Hazırlanış Yolu 1: Karpuzları küp küp doğrayıp nane yaprakları ile birlikte  1 litre suyun içine atın. 5 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Karpuzları blenderdan geçirin. Nane yapraklarıyla birlikte 0,7 litre suyu karıştırarak ilave edin. 10 dk beklettikten sonra dilediğiniz vakitte içebilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olan Detoks İçecekleri;

Kırmızı Biber, Ananas, Havuç ve Elma ile Hazırlanan Detoks

Kırmızı biberin şanını duymuşsunuzdur. Hatta o kadar çok yayıldı ki hemen hapları çıktı ki kesinlikle önermiyoruz. Kırmızı biberin bu gücünü kullanıyoruz şimdi, havucun da şekerini. Ananasın yağ yakma özelliğini ve elmanın mis gibi tadını.

Hazırlanış Yolu 1: Kırmızı biber (salça yapımında kullanılan biberler, dolmalık olanlar değil), ananas, havuç ve elmadan yardım alabilirsiniz. Havuç şekerli bir sebze farkındayız ama yapay şekerler gibi vücuda yapışanından değil.

Limon ve Zencefil ile Hazırlanan Detoks

Yarım limon, 1 çay kaşığı toz zencefil ve yarım litre su

Hazırlanış Yolu 1: Limonu suyun içine iyice sıkın. Üzerine zencefili ekleyip 1,5 saat bekletin. Sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Limonun kabuğunu soyduktan sonra küçük dilimler halinde keserek blendera koyun. Üzerine zencefili ekleyerek blenderdan geçirerek limonun parçalanmasını sağlayın. Daha sonra üzerine uygun miktardaki suyu ekleyerek 5 dk beklettikten sonra tüketebilirsiniz.   

Limon, Salatalık ve Nane ile Hazırlanan Detoks

Metabolizmanızı hızlandırarak, yağ yakımını kolaylaştıracak bu yöntem oldukça etkilidir.

Yarım litre su, 1 tane limon, 1 tane salatalık, 15 tane nane yaprağı

Hazırlanış Yolu 1: Limon ve salatalığı ince ince kesip, suya koyun. Daha sonra karışımın içine iyice yıkanmış nane yapraklarını ekleyin. 18 saat bekletip karışımı gün içerisinde belirli aralıklarla yayarak tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Limon ile salatalığı soyduktan sonra üzerine nane yapraklarını ekleyerek blenderdan geçirin. Üzerine su ilave ederek 1 sa süresince her 20 dk da bir karıştırarak bekletin. Sonra gün içerisinde belirli ararlıklarla tüketin.

Salatalık, Avokado ve Nane ile Hazırlanan Detoks

1 tane salatalık, 1 tane avokado, 1-2 bardak su ve 6-7 tane yeşil nane yaprağı

Hazırlanış Yolu 1: Salatalık ve avokadoyu çok küçük kesin. Bu ikisini yeşil nane yapraklarıyla beraber 1 bardak suya koyun. 2 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Salatalık ve avokadoyu küçük küçük dilimleyerek yeşil nane yapraklarıyla beraber blenderdan geçirin. 2 bardak su ilave edilerek iyice karıştırdıktan sonra 3-5 dk bekletin. Daha sonra dilediğiniz vakitte tüketebilirsiniz.

Yeşil Nane, Limon, Salatalık ve Maydanoz ile Hazırlanan Detoks

8-10 bardak su, 1 tane salatalık, 1 tane limon, 10 yaprak kadar yeşil nane ve yarım deste maydanoz

Hazırlanış Yolu: Maydanozları, yeşil nane yapraklarını ve salatalığı blenderden geçirin. Daha sonra karışımı suya koyun. Üzerine limonu küçük küçük keserek karışımın içine boşaltın. 3,5 saat beklettikten sonra bu karışımı gün boyu tüketebilirsiniz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az 2 litre su içmek en kolay detoks çeşitlerinden biridir. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Vücudunuzu Temizleyen Detoks İçecekleri;

Sadece Limon ile Hazırlanan Detoks

Malzemeler: 2 tane limon ve 1 sürahi su

Limonları iyice yıkayıp küp küp kesin. Daha sonra sürahinin içine boşaltın. 24 saat beklettikten sonra tüm gün tüketebilirsiniz.

Elma, Limon ve Salatalık ile Hazırlanan Detoks

Yine metabolizmanıza olumlu etki yapacak ve ödemlerinizi atmanıza yardımcı olacak bu detoks için gerekli olan malzemeler: 1 litre su, 1 tane yeşil elma, 1 tane limon ve 1 tane salatalık

Elma, limon ve salatalıkları küpe benzer şekilde kesin. Karışımı suya ekleyip 4,5 saat bekletin. Daha sonra belirli aralıklara yayarak tüketebilirsiniz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Karpuz ile Hazırlanan Detoks

Malzemeler: 5 dilim karpuz, 1 litre su

Hazırlanış Yolu 1: Karpuzu küp küp doğrayıp 1 litre suyun içine atın. 5 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Hazırlanış Yolu 2: Dilim halindeki karpuzları blenderdan geçirdikten sonra su ilave ederek tüketebilirsiniz.

Sakinleştiren ve Ağrıları Azaltan Detoks İçecekleri;

Üzüm, Havuç ve Beyaz Lahana ile Yapılan Detoks

Gün içerisinde birçok sebepten mide, karın ya da baş ağrıları yaşarız. Meyve ve sebzelerin içindeki vitaminler bunun için var.

Hazırlanışı: Kırmızı üzüm, havuç, beyaz lahanayı kullanabilirsiniz. Tadı zaten çok güzel ve tatlı olacağı için ekstra bir şey koymanıza da gerek yok.

Güzelce yıkadıktan sonra tek tek ya da hepsini birden blenderdan geçirin yoğunluğuna göre dilerseniz biraz su ekleyebilirsiniz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Ferahlatıcı & Rahatlatıcı Detoks İçecekleri;

Çilek, Yeşil Nane ve Limon ile Hazırlanan Detoks

Malzemeler: 7 tane çilek, 1 litre su, yarım limon ve 10 tane yeşil nane yaprağı

Çilekleri ortadan ikiye ayırın. Limonu ince ince kesin. 1 litre suyun içine kesilen çilek ve limonları atın. Yeşil naneleri de ekleyip 12 saat bekletin. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Limon ve Zencefil ile Hazırlanan Detoks

1 limon, 2 çay kaşığı toz zencefil ve 1 litre su

Limonu suyun içine iyice sıkın. Üzerine zencefili ekleyip 2 saat bekletin. Sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Limon ile Hazırlanan Detoks

Tada! Limonata da aslında iyi bir detokstur arkadaşlar, sadece ferahlık vermeye yaramaz, vücudun gün içerisindeki ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Hazımsızlık sorunu çekenlerin imdadına yetişir.

Yapılışı: Su, limon ve misket limon kullanmanız yeterlidir. Bunun bir detoks olduğunu unutmayın arkadaşlar o yüzden içine şeker koymuyoruz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Cildinizi Temizleyen Detoks İçecekleri;

Detoks programlarını oluşturan içeceklerin tabii ki güzelliğe de etkili olanı var. Cildi, yağlı görüntüsünden arındırarak siyah nokta ve sivilcelerle içten savaşır.

Yapılışı: Salatalık, armut ve kakuleden yardım alabilirsiniz. Hepsi bu kadar basit!

Çilek, Yeşil Nane ve Limon ile Hazırlanan Detoks

Malzemeler: 7 tane çilek, 1 litre su, yarım limon ve 10 tane yeşil nane yaprağı

Çilekleri ortadan ikiye ayırın. Limonu ince ince kesin. 1 litre suyun içine kesilen çilek ve limonları atın. Yeşil naneleri de ekleyip 12 saat bekletin. Gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Sindirimi Rahatlatan ve Hızlandıran Detoks İçecekleri;

Salatalık, Maydanoz, Ispanak, Marul, Limon ve Zencefil ile Hazırlanan Detoks

Gün içerisinde anlık ya da kronik olarak yaşadığınız sindirim sorununu bu detoks ile önleyebilirsiniz. Aynı zamanda dolaşım sistemini de aktif olarak çalıştıran bu detoks vücudunuzun direnç ve bağışıklık kazanmasını da sağlayacak.

Yapılışı: Salatalık, maydanoz, ıspanak, marul, limon ve zencefilden yardım almanız gerekiyor. Biraz da tat katmak için portakal ya da armut kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Yapılan Detoks

Doğal sızma zeytinyağı

Her sabah kahvaltıdan önce 1 kaşık doğal sızma zeytinyağı tüketebilirsiniz. Bu yöntem hem metabolizmanızı düzene sokacaktır ve hem de kabızlık, hazımsızlık gibi semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

Elma ve Tarçın ile Hazırlanan Detoks

1 Elma, 1-2 Tarçın Çubuğu, 1 Sürahi Su

Bir sürahi su içerisine küçük dilimlerle kestiğiniz elmaları ve tarçın çubukları atın. Karışımı yemeklerden önce içerseniz sindirim sorunlarını giderebilirsiniz.

Su ile Yapılan Detoks

Günde en az iki litre su içmek en kolay detokstur. Su, vücudun temizlenmesine, yağ yakımına, organların daha sağlıklı çalışmasına, toksinlerin atılımına, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Konuyla Alakalı Bunları da Beğenebilirsiniz:

Detoks Nedir? Ne İçin Yapılır? & Yararları Nelerdir?

Detoks Çeşitleri & Uygulama Adımları

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? (Kapsamlı)

Corona Virüsü Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.